לחץ להתקשר
העצמאות 18/85 אשדוד 088659837

אנורזיס אנקופרזיס

אנקופרזיס

אפידמיולוגיהבתרבות המערב 95% מהילדים מגיעים לשליטה על הפרשת הצואה עד גיל 4 שנים. עד גיל 5 מגיעים לשליטה זו, 99% מהילדים. תדירות האנקופרזיס פוחתת במשך השנים עד להיעלמות מוחלטת עד גיל 16. בנים סובלים מהפרעה זו יותר מבנות.

אטיולוגיההפרעות בחינוך לניקיון עלולות להביא לידי עיכוב בהשגת השליטה על הטלת הצואה. במקרים מסוימים האנקרופרזיס נובעת מהפרעה ביעילות השליטה בספינקטר או פוביה מהשירותים. מבחינה רגשית בולט המאבק של הילד כנגד הוריו על עצמאות ועל שליטה. מאבקים אלה מחמירים את התסמונת וגורמים לעתים גם להפרעות התנהגות.
אנקופרזיס קשורה לעיתים גם בהפרעות בהתפתחות מערכת העצבים המרכזית, כגון הפרעות ליקוי בקשב עם היפראקטיביות.

מצבי דחק עלולים לעורר את תופעה לאחר שהטלת הצואה כבר היתה בשליטה. ישנם ששולטים בהטלת הצואה ולמרות זאת מטילים צורה במקומות שאינם מקובלים. אלה סובלים לעיתים קרובות מהפרעות פסיכיאטריות. רבים מהסובלים מההפרעה עוצרים את היציאה באופן רצוני לעיתים בגלל כאב בעת הטלת הצואה. העצירות המתמשכת גורמת בסופו של דבר לכך שהילד אינו חש בצורך להטיל צורה ונוצרת דליפה של תוכן צואתי נוזלי.

סיווג ואפיונים קלינייםהפרשת צואה רצונית או בלתי רצונית בתדירות של לפחות פעם בחודש ומתמידה לפחות 3 חודשים מוגדרת כאנקופרזיס. במקרים מסוימים ההפרעה מייצגת העדר חינוך לניקיון שלפיה נראה כי מעולם לא נרכשה שליטה על הסוגרים.
סוג שני של הפרעה הוא כשכבר הושגה שליטה תקינה אך מסיבות מסוימות הילד נכשל, מתנגד, או מסרב להתאים את הטלת הצואה למקובל.

הסוג השלישי של המקרים נובע מעצירות הגורמת להצטברות צואה ועקב כך להפרשה בלתי נשלטת. לעיתים מדובר בהתנהגות שהיא חלק מהמאבק בדמויות ההורים על רקע הפרעה מרדנית ומתנגדת.

יש המחלקים את האקופרזיס לשני סוגים:
א. אנקופרזיס המלווה בעצירות ובדליפה של צואה.
ב. אנקופרזיס בלא עצירות ובלא דליפת צואה.

במקרים מסוימים האנקופרזיס מלווה במריחת הצואה על הגוף או על הסביבה, ולעתים רחוקות בחיטוט ובאוננות בפי הטבעת אם כי התנהגויות אלה הן לעתים תסמינים של הפרעה רגשית, והאנקופרזיס תופיע כתסמין משני להפרעה. אנקופרזיס מלווה תכופות גם באנורזיס (אי שליטה במתן שתן). ילדים הלוקים בהפרעה זו חשים מבוכה ובושה ונמנעים לעיתים מאירועים חברתיים או אפילו הליכה לבית הספר בגלל פחד מהשפלה. הפרעה זו גורמת לפגיעה בדימוי העצמי, ירידה ביכולת ההשתלבות החברתית ותגובות של תוקפנות ענישה ודחייה מצד ההורים. לעיתים מתרחשים עימותים בין הילד להוריו על רקע ניסיונותיו להחביא את הצואה או להתנקות ממנה בצורה בלתי מקובלת.

אנורזיס

אפידמיולוגיהשכיחות ההרטבה פוחתת עם הגדילה. השכיחות היא גבוהה יותר אצל בנים מאשר בנות. בקרב 20% מהילדים המרטיבים, מאובחנות גם הפרעות נפשיות. אלה שכיחות יותר בבנות, בילדים המרטיבים ביום ובלילה, ובילדים שבהם נמשכת ההרטבה גם בתקופת הילדות המאוחרת.

אטיולוגיהשליטה תקינה בתפקוד שלפוחית השתן נרכשת בהדרגה ומותנית בהתפתחות הקוגניטיבית והנירומוסקולרית, בגורמים חברתיים, בחינוך לניקיון ובגורמים גנטיים. ליקוי באחד מתחומים אלו עלול להביא לידי עיכוב בהשגת השליטה בהטלת השתן. מקצת המחקרים מצאו כי שלפוחית השתן בילדים מרטיבים קטנה יחסית. מחקרים אחרים אבחנו רמות נמוכות של ההורמון האנטי-דיורטי בלילה, שינוי אנדוקריני הגורם להצטברות שתן גבוהה יותר.
מצבי דחק הנובעים מאירועי החיים כגון לידת אח, אשפוז, גירושי הורים, מות הורה או מעבר לבית חדש עלולים לגרום להופעת הרטבה גם בילדים שלא הרטיבו קודם לכן.

סיווג ואפיונים קלינייםההפרעה מתאפיינת בהטלת שתן בלתי רצונית בלילה ו/או ביום המתרחשת בתדירות של כפעמיים בשבוע לפחות, במשך שלושה חודשים, בילדים בני 5 לפחות. ההפרעה גורמת למצוקה של ממש ולתפקוד לקוי בבית, בבית הספר ובחברה. ומקורה אינו נוירולוגי ואינה נובעת מהתקפי כפיון או מפגם במערכת השתן. הרטבה יכולה להיות ראשונית שנמשכת ברצפיות מהלידה או משנית המופיעה לאחר תקופת מה של שליטה בהטלת שתן.

ניתן לסווג את ההרטבה לשלושה תתי-סוגים: 1. הרטבת לילה 2. הרטבה יומית. 3. הרטבה לילית ויומית.

אין ממצא מעבדתי טיפוסי להרטבה. אך יש לשלול ממצא אורגני כגון זיהום בדרכי השתן או הפרעה אורולוגית.

טופס כתיבת שאלה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

53 thoughts on “אנורזיס אנקופרזיס”

 1. על אנקופרזיס
  21-6-2010
  אניטה אבישר כתב:

  יש לי ילד עם ADHD יש לו אנקופרזיס הוא בן 8 ביולי הוא לא מסכים ללכת לשירותים אני שמה לו טיטול מה לעשות? אני חסרת אונים אפשר לשלוח לי תשובה אולי זה יעזור לי תודה

  1. 21-6-2010
   אבי כתב:

   שלום,
   אכן בעיה קשה ביותר הפוגעת גם בדימוי העצמי של הילד. ברור שלכם ההורים קשה מאוד להתמודד וללוות מצב כה מתסכל.
   הרבה פעמים עשית הצרכים מבטאת כעסים שהילד לא יודע כיצד להתמודד איתם. לכן מומלץ ללכת לטיפול בשבילו והדרכת הורים עבורכם. על מנת לסייע לו לבטא כעסים בצורה הולמת. כלומר לבטא אותם במילים ובשליטה, ולא דרך הצרכים.
   לבירור מעמיק יותר כדאי להגיע לפגישת הכרות.

   בברכה, אבי סוויסה


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 2. עשיית צרכים בתחתונים
  9-11-2010
  שיר כתב:

  שלום:
  בני בן 4 וחצי.
  מהרגע שניגמל מחיתול היתה לנו בעיה של קקי-הוא היה עושה את צרכיו בתחתונים(עם פיפי הכל בסדר).
  בתקופה האחרונה כאשר ראיתי שהוא צריך לקחתי אותו לשירותים והוא עשה אך בימים האחרונים מתחיל שוב לעשות בתחתונים ומיידע אותי שהוא עושה ואומר כי לא הספיק ללכת לשירותים.
  יש לצין כי הילד מפתח עצירות של כמה ימים עד שלא יכול להתאפק יותר.
  ניסינו כבר הכל-לדבר וכו’…
  האם אפשר לקבל עיצה?
  תודה

  1. 9-11-2010
   אבי כתב:

   שיר שלום
   נראה שבנך סובל מאנקופרזיס, ישנם ההסברים לתופעה, בניהם: חרדה לאבד חלק מגופו, מהקושי להבחין כראוי בין מציאות לדימיון, פחד מתחושת כאב, גילוי העצמאות של הילד ונסיונות הילד לשלוט בהוריו, ביטוי לקשיים בתקשורת בין ההורים לילדים. מחקר משנת 2006 מצא קשר בין תפיסת ההורים את בנם עקשן לאי הצלחת הטיפול, אך לא ברור אם תפיסה זו את הילד הייתה קיימת גם לפני תהליך הגמילה מטיטול.
   1. כך שקודם כל חשוב לזהות את הסירוב לעשות צרכים בצורה מסודרת, שיכולה להשפיע על הגישה הטיפולית: מערכתית, קוגנטיבית התנהגותי או דינמית להתמודדות איתה.
   2. תוכנית התנהגותית:
   I ישיבה מסודרת שלוש פעמים ביום. מתחילים בזמן קצר ועולים הדרגתת עד 5 -10 ד’.
   II יצירת אוירה נעימה בשירותים, במידת הצורך ההורה הייה נוכח בשירותים ויספרו סיפורים, ישחקו. מומלץ לשים דרגש מתחת לרגלים.
   III תרגילי הרפייה של השרירים הטבעתיים.
   3. תזונה מרובת סיבים, שתיה מרובה ופעילות גופנית.
   4. במידת הצורך שימוש בחומרים מרככי קיבה.
   5. לסייע לילד לזהות סימניים גופניים מקדימים.
   6. טבלת רישומי הצלחות
   7. חיזוקים ופרסים על שיתוף הפעולה בתהליך אך לא על הצלחות.

   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 3. אנורזיס אנקופרזיס
  18-7-2011
  אביב כתב:

  יש לי ילד הוא יהיה בן 12 באוקטובר ומידי פעם יש לו דליפה של צואה. הדבר גורם לו אי נעימות רבה הוא מנסה להסתיר את זה מפנינו וכועס שמעירים לו ואף בוכה. הוא לא מוכן להודות בזה, למרות שניסינו להסביר לו שהתופעה קיימת וניתן לטפל הוא לא מוכן. כילד הוא סבל מאוד מעצירויות. הוא ילד שנלחם כל הזמן בשינה, ברעב, בהטלת צרכים הוא חכם מאוד רגיש וחסר בטחון

  1. 18-7-2011
   אבי כתב:

   שלום
   אני מציא לקראו באתר כתבתי מספר עצות לעזרה ראשונית. יחד עם זאת אתה מדבר על ילד בן 12, המשמעות היא שינה התמדה ועקשות של התופעה כך שמומלץ לפנות לקבל עזרה מקצועית.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 4. חשד לאנקופרזיס
  7-2-2012
  rom כתב:

  יש לי בן 5 וחצי עשיתי לו גמילה בגיל שנתיים וחושדיים. מהלך הגמילה היה תקין לגמרי. מאז הוא לא אוהב לכנס לשירותים הוא נשאר לדקה 90 ולפעמים בורח לו קצת על הבגדים גם שתן וגם קקי.. לפעמים מתחילים בטבלת חיזוקים זה יעזור אבל אם הפסקנו אחרי חודש חוזרים לבעיה… אני מאוד מיואשת בעיקר שאנו קרובים לכיתה א…

  1. 7-2-2012
   אבי כתב:

   שלום
   בדף המידע לגבי אנקופרזיס, ישנה שאלה שבה עניתי בהרחבה על פעולות התמודדות עם חרדת אסלה. מציע לקראו לעזרה ראשונה. ובמקביל לפנות לאיש מקצוע לבדיקה והתחלת טיפול פסיכולוגי. בשיחה עימו יוכל לבדוק איך נסתים להתמודד עד כה ולחשוב יחד איתכם על התערבויות חדשות. תוך בדיקת מה צרכי הילד ומה המצוקה המלווה אותו.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 5. הרטבת לילה
  7-2-2012
  שוש כתב:

  ילדה בת 4.5 חזרה להרטיב בלילה. ההורים התגרשו לפני כשנה וחצי,ננמצאת במשמורת האם שאינה יציבה לגמרי. הסבא-אביה של האם נמצא אתם הרבה ,ולפי כמה סימנים נראה לנו שמטריד את הילדה מינית.לדוגמא, הילדה סיפרה שהסבא רוחץ אותה במקומות אינטימים וגם ,לדבריה מדגדג אותה שם. האם יכול להיות קשר בין הדברים.

  1. 7-2-2012
   אבי כתב:

   שלום
   ישנם ילדים שחוזרים להרטבת לילה מסיבות (השערה, יתכן שחווה את הגירושים כמשבר) שונות ואין זה הכרח על פגיעה מינית. בכל אופן, במידה ואתם חושדים שהיא מנוצלת מינית ע”י הסבא. אני מצע לכם לפנות ללשכת הרווחה באזור מגוריכם ולדווח לה. להם יש את הכלים להתמודד עם תופעות כגון פגיעה בילדים בסיכון או סכנה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 6. מטופל באומנות
  27-6-2012
  שרון שירה כחלון כתב:

  שלום רב. אני מטפלת באומנות בבית ספר לילדים עם הפרעות התנהגות. מטופל שלי סובל מאנקופרזיס. לפי הנחיות יועצת בית הספר, אין קשר ישיר עם ההורים, אלא רק דרכה. האם יש טיפול יעיל בעניין ללא התערבות ההורים?

  1. 27-6-2012
   אבי כתב:

   שלום
   נכון שבאנקופרזיס רצוי שהטיפול ישלב גם התערבויות מערכתיות. אולי זה לא נתן שתפעלי ישירות מול ההורים אך אולי אפשרי במסגרת מערכתית – בית ספרית יחד עם יועצת בית הספר. במידה וגם תנאים אלו לא אפשריים, אז להמשיך לעבד ולחזק את הילד במסגרת פרטנית. כשיש לשלב בין מתן כלים קוגניטיביים התנהגותיים ועיבוד רגשי באמצעים התרפיה באומנות העומדים לרשותך. כן הייתי שוקל להיעזר בהדרכה במהלך הטיפול בילד זה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 7. הרטבה וצואה בגיל 4 בתחתונים
  29-10-2012
  א כתב:

  שלום
  אני לא בטוחה אם יש ביוכלתך לעזור לנו.
  בני בן 4 והחזרנו אותו לחיתול לאחר שחלה אצלו רגרסיה קשה מאוד. המצב גרם למתחים רבים במשפחה טל בעצם מתייחס לתחתונים שלו כמו לחיתול ופיספס כל היום. הגמילה שלו מעולם לא היתה מושלמת אך מפיספוסים של שתן פעם פעמיים בשבוע הוא בהדרגתיות חזר למצב של ילד לא גמול בכלל (שתן וצואה)
  אנחנו גרים באוסטרליה וחוזרים לארץ בינואר לאחר שהות ארוכה.
  אני ממש שבורה מן הענין ומרגישה אבודה… רופא הילדים ורופאת המשפחה לא מצאו ליקוי פיזי אך אני כבר לא יודעת מה לחשוב ולא מוצאת למי לפנות בסידני.
  האם יש סיכוי כל שהוא שתוכל לעזור לנו כבר מרחוק (בתשלום כמובן)?
  אלפי תודות
  איריס

  1. 29-10-2012
   אבי כתב:

   שלום
   עם התפתחות הטכנולוגיה, מתחיל להכנס טיפול ברשת, בין במייל ובין דרך מצלמה (הסקייפ), כך שאני מבין את פנייתך. אך אנחנו במכון עדיין לא ערוכים לכך. ואני גם לא מכיר קולגה שעובד כך. ואין לי אל מי להפנות. מדבריך אני מבין שאין ממצאים פתולוגים לבעיה פיזיולוגית. כך שמומלץ לחפש פסיכולוג באוסטרליה שיתן לכם הדרכת הורים איך להתמודד בחודשיים הבאים לפני שאתם חוזרים לארץ. לא הייתי מכניס את הבן לטיפול פסיכולוגי שיעבור פרידה קרובה מהמטפל בעוד חודשיים. אלה משאיר את הערוץ הזה פנוי לכך שתגיעו ארצה וכן יפגש עם פסיכולוג.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 8. הרטבה ילד בן 10
  13-11-2012
  אבי כתב:

  ילד שלנו בן 10 בחודש הבא. הוא פעם בשבוע מרטיב בלילה למרות שלפני שינה הולך ועושה פיפי. לא יודעים למי לפנות. האם זה יעבור או צריך טיפול דחוף רפואיי?

  1. 13-11-2012
   אבי כתב:

   שלום
   הרטבת לילה הנה תופעה המביכה את הילד ככול שהוא גדל, ויוצרת קשיים ואי נעימויות הן לילד והן להורים. והדבר יכול לפעמים להתגלות במתחים ובכעסים. בהרטבת לילה אנו לא מתערבים לפני גיל 6. וגיל 10, אכן מראה על קיומה של בעיה, שיש לטפלה. ראשית הייתי פונה לרופא משפחה על מנת לקבבל הפנייה לאורולוג. ולערוך בדיקות גופניות לבדוק אם ישנה בעיה רפואית. במידה ולא נמצאים ממצאים פתולוגים, אז רצוי לפנות לטיפול פסיכולוגי. בנושא זה רצוי שהטיפול הייה בגישת CBT. בין אם המטפל משתמש בכטניקת “הפעמון”/”אזעקה”, או לא.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 9. בן אחותי
  20-9-2013
  אריאלה כתב:

  אני בדיכאון בגלל הבן של אחותי יש לו בעייה חמורה עם בריחת קקי הוא כנראה עם בעייה שאני מאוד רוצה לפתור לו אותה הוא כרגע נמצא אצלי וכנראה עשה במכנסיים ומהר הלך לשירותים בלי שירגישו ואז הרגעתי אותו בכה

  1. 20-9-2013
   אבי כתב:

   שלום
   אני ממליץ לפנות לאיש מקצוע שיעבוד איתכם. כפי שאת מציינת “יש לו בעיה חמורה”. כך שכדאי לטפל בה. המבטאת מצוקה וקושי לבטא אותה במילים. והיא יכולה לתרום לקשיים בערכה ובדימוי העצמי בעתיד וכן ביחסים בינאישיים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 10. ילד בן 4וחצי ועדין עושה קאקי בתחתונים?
  29-12-2013
  אולגה כתב:

  יש לי ילד בן 4 וחצי והוא עושה עדין קאקי בתחתונים גם כאשר אני עושה לו טבלה ופרסים זה תמיד כבר יוצא לו הקאקי ואז הוא אומר לי ולפעמים זה בכלל לא מפריע לו כבר ניסיתי את כל השיטות האם כדי לפנות לרופא?
  בתודה אולגה

  1. 29-12-2013
   אבי כתב:

   שלום
   נראה שבנך סובל מאנקומפרזיס ראשוני וניסיון למתן חיזוקים לא הצליח. אכן כדאי לפנות לרופא כדי לשלול בעיה גופנית שיכולה לגרום לכך שהוא לא מרגיש את הצורך ו/או לא שולט בסוגרים. לאחר מכן כדאי יהיה לפנות לפסיכולוג לבניית תכנית לטיפול וגמילה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 11. עשית צואה בתחתונים בת ארבע וחצי
  20-3-2014
  טליה כתב:

  שלום, בתי בת ארבע וחצי, נגמלה בגיל 3 אבל למעשה, מדי פעם בפעם עוד “מפספסת” פיפי. בימים האחרונים החלה להתאפק עם קקי (אם אנחנו שואלים אותה אם יש לה ומציעים שתיגש לשירותים היא אומרת שאין לה) ומודיעה אחר כך ש”יצא לה בתחתונים”. מדובר בשבוע האחרון אבל אני חוששת מכך שזה לא יפסק. מה עושים? איך מתמודדים? אני לא רוצה שהבעיה תחריף ואני לא יודעת איך לגשת. האם להחליף בשקט ולעודד? האם להביע מורת רוח? האם לדבר על זה בכל איתה?
  תודה

  1. 20-3-2014
   אבי כתב:

   שלום
   בטיפול בבעיות של שליטה בסוגרים בילדים שנגמלו חשוב, קודם כל, לשלול סיבה רפואית שיכולה לגרום לפספוסים. בהנחה שלא נמצאה בעיה רפואית, התאפקות יכולה לסמן על קושי רגשי כלשהו, ייתכן שבעקבות אירוע דחק שקרה לאחרונה, שכדאי לשים לב אליה ולטפל בה בהקדם. מומלץ לפנות להתייעצות עם איש מקצוע. אם תרצי, את מוזמנת לפנות למכוננו בטלפון 08-8659857.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 12. ילד בן 8שושה צרכים במכנסיים
  4-11-2014
  דוד כתב:

  הבן שלי בן 8 מס’ פעמיים בשבוע בורח לו בתחתונים ומידי פעם הוא מרטיב בלילה, ניסינו דברים שונים כולל טבלת מתנות, ולשבת בשירותים כל יום בשעה קבועה אולם ללא הטבה.

  1. 4-11-2014
   אבי כתב:

   שלום דוד,
   חסרים בהודעתך פרטים רבים שחשובים לצורך הבנת המקרה הספציפי. למשל, מתי התחילה הבעיה? האם בעבר היה גמול לחלוטין או שלמעשה מעולם לא הצליח לפתח שליטה מלאה בסוגרים? האם ידוע לך על משהו שקרה בסמוך לתחילת ההרטבה (במידה וזה המצב) שהשפיע על מצבו הנפשי של בנך? אתה מציין שטכניקות התנהגותיות שונות לא צלחו וגם כאן צריך לשאול מה בדיוק עשיתם. אחד הדברים המשמעותיים ביותר בשימוש בטכניקות כאלה הוא עקביות והתמדה – האם הצלחתם בכך? בכל מקרה, להרטבה בגיל 8 יש גם השלכות נפשיות אפשריות שחשוב להתייחס אליהן כי בגיל כזה בנך יודע ומבין שמשהו לא בסדר ושהוא לא מצליח לשלוט בעצמו. נראה שבנסיבות הללו כדאי שתפנו להתייעצות עם איש מקצוע באופן אישי, שיוכל להבין יחד איתכם את הבעיה בצורה טובה יותר ולנסח דרכים להתמודדות עמה. אם תרצה, אתה מוזמן לפנות למכוננו בטלפון 08-8659837.

   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 13. רגרסיה או אנקופרזיס
  9-11-2014
  שם בדוי כתב:

  שלום! הייתי רוצה לדעת איך אוכל לדעת אם מדובר ברגרסיה של בני בן הארבע או באנקופרזיס? מבחינה רגשית יש לו סיבות: הוא ילד אמצעי, שלושתם צפופים ובנים! הגדול מוכשר ביותר והוא רגיש מאוד.
  הוא עבר לגן חדש ועוד לא ממש מצא את מקומו ויש לא מעט רגעים שרואים את התסכול. למי כדאי לפנות?

  1. 9-11-2014
   אבי כתב:

   שלום,
   לא כל כך ברורה לי ההבחנה שאת עושה בין רגרסיה לבין אנקומפרזיס. למה הכוונה במושג “רגרסיה” בהקשר הזה?
   את מתארת גורמי לחץ בחייו של בנך ורואה אותם כסיבות לקשיים ולמתח נפשי שמובילים, אם הבנתי נכון, לקושי בשליטה על הסוגרים. טוב שאת מודעת לגורמים הסביבתיים האפשריים שמקשים על בנך. עכשיו המטלה היא ללמוד כיצד לעזור לו להתמודד טוב יותר עם אותם גורמי לחץ, אלה שניתנים לשינוי (סביבה חברתית בגן, למשל) ואלה שלא (היותו ילד אמצעי, למשל). כדאי לפנות לפסיכולוג העובד עם ילדים, באופן פרטי או דרך מרפאה, כדי לשקול כיצד לעזור לך ולבנך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 14. בריחת פיפי בשינה
  24-11-2014
  דליה כתב:

  שלום בני בן 4 וחמישה חודשים, הוא גמול בורח לו פיפי בלילה במיטה בתדירות גבוהה מעט ל יום .
  הוא בוכה במיטה אנחנו לוקחים אותו לשירותים אך בר ברח לו.
  זה קורה בתקופה האחרונה בתחילת החורף.
  הוא לא מרגיש שבורח לו בלילה.
  ביום פחות בורח לו. לרוב הוא מגיע לשירותים שבורח לו קצת.
  מה עושים?

  1. 24-11-2014
   אבי כתב:

   שלום דליה,
   ראשית, לא נהוג לטפל בהרטבת לילה לפני גיל 5-6 כי רק בגילים אלה מסתיימת ההבשלה של מנגנונים פיזיולוגיים המאפשרים שליטה מלאה גם בלילה. יחד עם זאת, כתבת שהוא היה גמול וההרטבה החלה רק לאחרונה, ועולות שאלות רבות שדורשות בירור. באיזו מידה היה גמול עד לתחילת החורף או בעצם, מה השתנה? האם התופעה שאת מתארת שבורח לו קצת לפני שמספיק להגיע לשירותים היא דבר שמוכר לכם? ומדוע הוא מתעכב להגיע לשירותים, האם כי לא מרגיש את הצורך בזמן או שמרגיש אך מתעכב מסיבות אחרות? מה גרם לשינוי שחל לאחרונה? יכולים להיות גורמים גופניים ונפשיים להרטבה, ואם הוא אכן היה גמול וחלה נסיגה, חשוב לבדוק מה השתנה. כדאי להתחיל בבדיקה אצל רופא הילדים כדי לשלול גורמים ביולוגיים להרטבה ולהמשיך משם.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 15. ילדה בת חמש וחצי
  23-12-2014
  אלמה כתב:

  שלום, לא יודעת אם זה המקום אבל אני צנסה בכל זאת.ילדתי לפני כחודש ולבת שלי בת חמש וחצי שהיא ילדת סנדוויץ כבר פעמיים ברח קקי במיטה. זו ילדה גמולה מגיל שנתיים שגם בתהליך הגמילה פיספסה פעמיים שלוש גג. השינוי היחיד שעברנו הוא כמו שאמרתי הלידה האם זה קשור?
  חייבת לציין גם שהיא ציפתה לאחותה הקטנה והיא ממש אוהבת אותה

  1. 23-12-2014
   אבי כתב:

   שלום אלמה,
   לידת תינוקת חדשה היא ארוע מלחיץ עבור כל המשפחה (כמו גם חתונה, מעבר דירה ושאר אירועים חיוביים בחיים). גם אם בתך ציפתה לאחותה הקטנה ומאוד אוהבת אותה, עדיין ישנו צורך שלה ושל המשפחה להסתגל לכניסת התינוקת לבית, לשינויים בסדר היום, בסדרי העדיפויות ובחלוקת הזמנים. סביר שבתך האמצעית, במיוחד, מתמודדת גם עם שאלות לגבי מקומה במשפחה וההשלכות של הגעת אחותה הקטנה על היחסים שלה עמכם, הוריה. לכן, בהחלט יכול להיות שבריחת הצואה קשורה ללידה ולשינויים בבית בעקבותיה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 16. עשיית צרכים במכנסיים בגיל 5
  23-12-2014
  ליטל כתב:

  בני כמעט בן 5, גמול כבר מעל שנתיים.בקיץ האחרון היה לו מקרה של עצירות קשה מאוד,טיפלנו בזה (מקבל נורמלקס) אך מאז המקרה הוא לא עושה קקי בשרותים אלא רק בתחתונים, מה אפשר לעשות?

 17. אנורזיס
  25-12-2014
  ברוכי כתב:

  שלום רב,
  בני בן 8.5 ועדיין מידי לילה בורח לו שתן, הבריחות החלו כבר בגיל 3 (בהתחלה זה היה בריחות בוקר ולילה) עד היום.
  השינה שלו כל כך חזקה שרק לעיתים רחוקות הוא מרגיש במהלך השינה שברח שתן.
  ניסינו מס’ טיפולים ביניהם מכון שינה ואף עבר ניתוח פתיחת צינורית השופכה, וניתוח שקדים (כיוון שהיו גדולים וגרמו לכך שנשם דרך הפה ולא דרך האף).
  ** חשוב לציין – כתבת שהסיבות יכולות להיגרם ממצבי דחק, אך לא ידוע לנו על סיבה כלשהי לכך…
  האם יש דרכים נוספות לטפל בכך?
  תודה רבה!

  1. 25-12-2014
   אבי כתב:

   שלום ברוכי,
   ההתייחסות לגורמי דחק מיידיים הופכת פחות רלוונטית כשהמצב הוא כרוני ונמשך כבר מעל 5 שנים. בהחלט ייתכן שהבעיה התחילה בעקבות גורמים סביבתיים שכעת כבר חלפו. ציינת שניסתם מספר טיפולים ופירטת על כיוונים רפואיים שונים. האם נשללה בעיה פיזיולוגית היכולה להיות קשורה לאנורזיס? כך או כך, נראה שכדאי בשלב זה לנסות את הכיוון הפסיכולוגי שכן בגיל 8.5 הילד בוודאי מודע לבעיה וסביר שגם מתבייש בה. מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי אצל פסיכולוג או במרפאה המתמחה בטיפול בהפרעות מהסוג הזה, בו תוכלו לקבל מענה המותאם לצרכי הילד.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 18. בריחת צואה
  23-3-2015
  מאיר אלמקייס כתב:

  יש לנו תאומים בני 12 בן ובת.אצל הילדה הכול בסדר.אך לילד
  יש שנים בעיה של בריחת צואה לאחר שהסיג שליטה חלקית אך משמעותית לאחרונה עברנו לבית חדש…והבעיה חזרה..יש לציין שהילד
  מקבל ריטלין ..קשב וריכוז..ובעיות ריגשיות..הוא לומד בבית ספר רגיל אך בכיתת חינוך מיוחד…אנחנו מבקשים לדעת אם יש טיפול שיעזור
  לילד…

  1. 23-3-2015
   אבי כתב:

   שלום מאיר,
   אתה מתאר בעיה המוכרת לכם מזה שנים אצל בנך הסובל ממגוון של קשיים, אשר הוחמרה לאחרונה בשל מעבר דירה המהווה גורם לחץ לא פשוט לכל אחם, לא כל שכן לילד. לאור התמונה המורכבת, ניתן להניח שבנך מטופל בהקשרים שונים ולכן הדבר הנכון יהיה להתייעץ עם אנשי המקצוע המכירים אותו ואת קשייו הייחודיים ולקבל מהם את הייעוץ כיצד ניתן לפעול לטיפול גם בבעיית האנקומפרזיס.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 19. אובדת עצות
  30-6-2015
  תמי כתב:

  ערב טוב,
  בני בן שנתיים 11 חודשים. נגמל די מהר לפני חצי שנה. סבל בינקות מפיסורה אך עבר לו. כמובן שסבל גם מעצירויות.
  בחודשיים האחרונים עקב עצירות חד פעמית שהיתה החל לתפוס את הצואה שלו ולהוציא אותו בכל כמה דקות בשירותים. כלומר אני מזהה שהוא לוחץ ולוקחת אותו אך לא מתאמץ ללחוץ ולהוציא.
  יש לציין שמעדכן תמיד שיש לו פיפי או קקי וגם רץ לשירותים.
  מטופל בנורמלקס כדי שלא יהיה עצירות. הגעתי למצב של 14 פעם ביום לרוץ לשירותים. אנא עזור לי האם יעלם מעצמו או מה עליי לעשות

  1. 30-6-2015
   אבי כתב:

   שלום תמי,
   המצב שאתם מתמודדים איתו בחודשיים האחרונים הוא קשה ומתסכל, ואולי במיוחד לאור הגמילה המהירה שהייתה רק לא מזמן. אין ספק ש-14 פעמים ביום לרוץ לשירותים אינו מצב נורמטיבי ולא נראה שכדאי לחכות בסבלנות שהמצב יעבור מעצמו. יש חרדה של הילד סביב עשיית הצרכים וצריך להתייחס למצוקה שלו בצורה רצינית. כדאי לפנות לייעוץ אצל איש מקצוע שיוכל לעזור לכם להבין את הקושי ולטפל בו. אם תרצי, את מוזמנת לפנות למכוננו בטלפון 08-8659837.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 20. קקי במכנסיים
  8-7-2015
  שרונה כתב:

  הבן שלי בן 3 ו- חודשים. גמול מפיפי כבר חודשיים גם בלילה אך עושה קקי במכנסיים. ניסיתי לקנות הפתעות, לכעוס, לא להתייחס. כלום לא עוזר

  1. 8-7-2015
   אבי כתב:

   שלום שרונה,
   גמילה מחיתולים עלולה להיות קשה ומתסכלת לעיתים… אבל כדאי לא להכנע לייאוש ולהכריז שכלום לא עוזר. קודם כל, אצל הרבה ילדים הגמילה מקקי קשה וממושכת יותר מהגמילה מפיפי. שנית, חודשיים הם זמן קצר יחסית. נסי להיות סבלנית. שימי לב ליציאות שלו וחזקי אותו על הצלחות – לא בהכרח בפרסים ובטח לא במתנות יקרות, גם התייחסות מילולית או משחק משותף הם חיזוק. כשיש פספוסים, אל תכעסי, זה לא יועיל ורק יכול לגרום לבושה. האינטרנט מלא במדריכים ועצות לגמילה, נסי לקרוא ולשאוב רעיונות שיהיו מותאמים לך ולבנך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 21. הבן שלי בן 7.5 החליט לעשות צואה בתחתונים
  14-8-2015
  עינב כתב:

  לאחרונה הבן שלי בן 7.5 החליט לעשות צואה בתחתונים זה מוציא אותי מדעתי אני מכניסה אותו להתקלח זורקת את התחתונים לפח הוא משתף פעולה כשאני מבקשת ממנו להתנקות ולהחליף בגדים אבל בכל זאת ממשיך עם העניין, אני ממש מתוסכלת ולא יודעת איך להתמודד עם העניין, אודה לעיצה טובה איך להגיב לעניין מול הילד ואיך להסביר לו שזה דוחה ומסריח!

  1. 14-8-2015
   אבי כתב:

   שלום עינב,
   אין ספק שקשה מאוד לשאת כשילד בן 7.5 עושה קקי בתחתונים. זה אכן דוחה, מסריח, מרגיז ומתסכל. אבל, עינב, נדמה לי שהדרך שבה את רואה את המצב היא קצת מוטעה. בנך לא החליט לעשות קקי בתחתונים, זו לא בחירה מחושבת שלו ואין לי ספק שהוא לא נהנה מהתוצאות – לא מהסירחון ואי הנוחות ולא מהתגובה שלך. משהו גורם לו לאבד שליטה על הסוגרים במצב לא תואם. במקום לראות את זה כאילו הוא עושה לך דווקא, נסי לראות מה עובר עליו. מדוע שילד בן שבע וחצי, כנראה שגמול מזה שנים, פתאום יתחיל לעשות קקי בתחתונים? לשאלה הזו יש הרבה תשובות אפשריות, החל מפיזיולוגיות ועד נפשיות, אבל אף אחד מהן היא לא בשביל להרגיז אותך. לכן, כמובן, גם להסביר לו שזה דוחה ומסריח לא יעזור לאף אחד מכם ורק יכול לגרום לו לבושה ותסכול – שהרי הוא לא עושה זאת בכוונה. נסי להיות יותר סבלנית. חשבי אם קרה משהו בסביבתו לאחרונה. דברי איתו בנעימות על מה שקורה לו (האם הוא מפחד ללכת לשירותים? האם הוא שם לב שבורח לו? מתי זה קורה? האם כואב לו והוא מתאפק עד שבורח? האפשרויות רבות…). בהתאם למצב, תוכלי להתייעץ גם עם רופא הילדים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 22. בריחת צואה
  9-9-2015
  אלה כתב:

  שלום יש לי בעיה עם בני בן החמש בגיל שנתיים ועשרה חודשים התחלתי איתו תהליך גמילה קרה אסון במשפחתנו אביו עבר תאונת דרכים וכתוצאה מכך נפטר לאחר שבועיים בבית החולים , נאלצתי להחזיר לבני את החיתול עד גיל 4 הוא היה עם חיתול ולאחר מכן היה עם תחתונים פיפי עושה בשירותים אך את הצואה הוא לא מוכן לעשות לא בשירותים לפני כשלושה חודשים התחיל לעשות בסיר ועכשיו הוא שוב חזר לפספס את הצואה בורח לו בגן בורח ליד אנשים יש מצבים שאני באה לנקות אותו הוא בורח ומתחבא ניסיתי את כל הדרכים שיש עם זה מטפלת דרך משחק עם זה צ’ופרים , לדבר איתו לנסות להבין מה קשה לא ולמה הוא לא מצליח ניסתי להתעלם מהנושא אך גם זה לא צלח הלכתי לרופא לבדוק שהכל בסדר מבחינת סוגרים אך נאמר לי שהכל בסדר אני כבר אובדת עצות ולא יודעת מה לעשות עם הקושי הזה . אשמח לקבל איזה שהיא עצה או פתרון לבעייה

  1. 9-9-2015
   אבי כתב:

   שלום אלה,
   את קושרת בין בעיות הגמילה והפספוסים לבין הטרגדיה שקרתה לכם לפני כשנתיים, וכנראה שיש לכך סיבה טובה. המצב הזה מורכב הרבה יותר מבעיות גמילה “רגילות”, בהן אין טראומה נלווית, לכן נדרשת התייחסות גם לאובדן ולהיבטים רגשיים של בנך. כדאי להתמודד עם המצב תוך ליווי של פסיכולוג והתבוננות בתמונה הכוללת, כאשר ייתכן שהטיפול יוכל להיות באמצעות הדרכת הורים בלבד. אם תרצי, את מוזמנת לפנות אלינו בטלפון 08-8659836.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 23. עשיית צרכים במכנסיים בגיל 4
  15-9-2015
  אלי כתב:

  הבן שלנו בן 4 ועדיין לא שולט על הצרכים הכבדים.
  אנו מנסים להושיב בזמנים שונים ללא ההצלחה לא משתף פעולה.
  חשוב לצייין שהוא ילד ורבאלי מאוד ולכאורה מודע לבעיה.
  אם כי לא מפריע לו להישאר עם קקי בתחתונים.
  אודה לתשובתך בהקדם.
  תודה אלי

  1. 15-9-2015
   אבי כתב:

   שלום אלי,
   בפנייתך חסרים הרבה פרטים שדרושים כדי להתייחס למקרה, כמו באיזו מידה הוא לא שולט בצרכים, מה ניסיתם לעשות, מה זה אומר שהוא לא משתף פעולה, מה זה “לכאורה מודע לבעיה” (מדוע לכאורה?) ועוד. לכן אוכל להציע שני דברים. הראשון, שתקרא פה באתר ובמקומות אחרים באינטרנט על הבעיה ועל האפשרויות להתמודדות עם אנקומפרזיס כדי להרחיב את הבנתך את המצב ולמקד את הקשיים. שנית, מכיוון שציינת כי לא מפריע לו להישאר עם קקי בתחתונים, ייתכן שכדאי לבדוק את הכיוון של הפרעה בויסות חושי כגורם תורם אפשרי לקשיים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 24. התלכלכות במכנסיים ועכשיו גם התאפקות לפיפי
  4-10-2015
  יעל כתב:

  שלום , יש לנו ילד מקסים וחכם בן 4 וחצי בכמה חודשים האחרונים , הוא מתאפק מללכת לשירותים וכל הזמן התחתונים מלוכלכים ועכשיו הוא פשוט בכלל לא הולך והתחתונים נקיות , אבל הוא פשוט לא הולך לשירותים.
  בימי החופש האחרונים התחילה תופעה מדאיגה נוספת שהוא מתאפק גם לפיפי, אנח נו הולכים איתו לשירותים, מראים לו ספרים מעניינים ואפילו התחלנו לתגמל אותו במתנות ועכשיו הוא מתחיל גם לא לעשות פיפי.
  יש לציין שלפניי כארבעה חודשים נולד אח קטן ויש לו אחות קטנה בת שלוש.
  התופעה החלה לפני הולדתו של אחיו הקטן, היא גורמת לנו תסכול אדיר ותחושה נוראית של כשלון וחוסר אונים מוחלט כהורים, אנחנו כל כך אוהבים אותו ולא יודעים מהו שורש הבעיה ואיך לפתור אותה. מפחדת מאוד שיפריע לבטחון העצמי שלו ולעתידו הוא ילד עדין מאוד וטוב לב בצורה יוצאת דופן, הוא גם מופנם ואני ממש מתחילה להתייאש , אנחנו הולכים איתו לרכיבה טיפולית אבל לא רוצים שתתפתח לו סטיגמה של ילד מתוסבך.
  בבקשה תעזור לנו

  1. 4-10-2015
   אבי כתב:

   שלום יעל,
   נראה שהדאגה שלך מוצדקת וטוב את עושה שאת מחפשת טיפול. נשמע שהמצב אצלכם מורכב וכולל היבטים נוספים שלא עלו כאן, וגם לאור ההחמרה לאחרונה, כדי לפנות להערכה באופן אישי. פנו לרופא הילדים לתחילת בירור והתייעצו עמו אם לפנות למכון להתפתחות הילד או למרפאת ייעודית אחרת.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 25. צרכים בתחתונים
  16-10-2015
  סיגי כתב:

  בדצנבר השנה, ימלאו לבני 4 שנים.
  באוגוסט 2014 גמלתי אותו מטיטולים, אולם עד היום הוא עושה את צרכיו בתחתונים. ניסיתי את כל השיטות בכדי לקחת אותו לשירותים וכלום לא עבד. אני לא כועסת, לא צועקת מסבירה יפה שהוא בוגר וצריך לעשות קקי בשירותים וכו וכו אך שום דבר לא עוזר. הוא מתעקש לעשות בתחתונים. למי עלי לפנות על מנת לפתור את הבעיה הזאת?

  1. 16-10-2015
   אבי כתב:

   שלום סיגי,
   צריך להבין מה מקור הקושי ומה נוסה עד כה כדי לחשוב איך לפעול. פני להדרכת הורים אצל פסיכולוג התפתחותי או קליני. אם תרצי, תוכלי לפנות למכוננו בטלפון 08-8659837.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 26. הבן שלי ואנחנו סובלים מהתופעה כבר שנתיים
  4-2-2016
  שירי אמיר כתב:

  הבן שלי בן 4.5 עושה קקי בתחתונים מזה כשנתיים ניסנו הכל – טיפולים, טבלאות, הדרכות הורים הכל!!!! היו תקופות של שיפור אבל אז זה תמיד חוזר
  רגע לפני שאני מתייאשת ופשוט משלימה עם העובדה שהוא ימשיך לעשות בתחתונים
  תוכל לעזור לי?

  1. 6-2-2016
   אבי כתב:

   שלום שירי,
   מאוד קשה ומייאש להרגיש שניסית הכל ושום דבר לא עוזר, ובכל זאת את פונה ומחפשת דרכים נוספות – וטוב שכך. לצערי לא אוכל להציע פתרון קסם שיהיה שונה מכל מה שעשיתם ויביא לפתרון מהיר, ובטח לא אוכל להציע כיוון פעולה בלי להבין בדיוק הן את הנסיבות והן את מה שנוסה עד כה. לכן אציע שתפנו למרפאה המתמחה בנושא של אנקומפרזיס, שם צוות רב מקצועי יוכל לסייע לכם באופן המותאם לכם. במקביל, אם לא עשיתם זאת עד כה, חשוב לשלול סיבה רפואית לבעיה.
   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 27. בני בן 14
  26-7-2016
  שרית לוי כתב:

  היי ,בני בן 14 עושה את צרכיו במכנסים ומתוך שינה ומסוגל להישאר שעות עם צרכיו עליו. פניתי לפסיכאטר ופסיכולוג הם טוענים שזה בעיה רפואית, שכחתי לציין שמגיל 6 הבעיה התחילה ובמשך השנים היו הפסקות וחזרות. מה עושים????

  1. 30-7-2016
   אבי כתב:

   שלום שרית,
   פנית לאנשי מקצוע שאמרו שהבעיה היא רפואית. האם פנית בעקבות זאת לבירור רפואי?


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני