לחץ להתקשר
העצמאות 18/85 אשדוד 088659837

מאניה דפרסיה – דיכאון דו קוטבי

95-80% מהדיכאונות הם חד קוטביים ומופיעים ללא מאניה. 20-5% מהדיכאונות מופיעים עם מאניה- דיכאונות דו-קוטביים. אדם יאובחן כסובל ממאניה דפרסיה במידה שהופיעו אצלו בעבר אפיזודה דיכאונית אחת או יותר.

אפיזודה מאנית פורצת בדרך כלל באופן פתאומי.  אז ישנו מצב רוח אופורי, שטף מחשבתי, מעשים פרועים, ונדודי שינה. ניתן לחלק את הסימפטומים ל – 4 קבוצות: רגשיים, קוגניטיביים, מוטיבציונים וגופניים.

מאניה דפרסיה תסמינים / סימפטומים:

סימפטומים רגשיים: מצב הרוח של אדם הנתון לאפיזודה מאנית הוא אופורי, בזבזני ומרומם. לעיתים מצב הרוח הדומיננטי נוטה לרוגז ועצבנות, כאשר האדם נתקל במכשולים במימוש האמביציות שלו.

סימפטומים מחשבתיים או קוגניטיביים: האדם המצוי באפיזודה מאנית אינו מאמין במגבלות ליכולותיו. הוא אינו מכיר בתוצאות הכאובות שעלולות לבוא בעקבות מימוש תוכניותיו. הוא עשוי לחוות שטף של רעיונות ומחשבות, עשוי להאמין שהוא שליח מיוחד של האל, ידיד של פוליטיקאי או דמות ידועה מעולם הבידור. חשיבתו אודות אנשים אחרים מוגדרת בשחור ולבן.

סימפטומים מוטיבציונים: ההתנהגות המאנית מאופיינת בהיפראקטיביות, בפרעות ובחוסר מעצורים. הדבר עשוי להתבטא בעבודה בחוגים פוליטיים או דתיים, ביחסי מין או בכל תחום אחר. פעילותו היא בעלת אופי פולשני תובעני ושתלטני, יתכנו הימורים כפייתיים, נהיגה פרועה, בזבוז של כספים, לבוש ואיפור צעקניים.

סימפטומים גופניים: עם הפעילות המוגברת וחסרת המעצורים באה גם ירידה חדה בצורך לשינה. התשישות היא בלתי נמנעת ועם בואה המאניה מאיטה את הקצב.

בדיכאון מאני אין הבדל בין נשים וגברים. הוא פורץ באורח פתאומי. בדרך כלל מופיע בין גיל 20 ל-30. הפרעה מאנית דפרסיבית נוטה לחזור וכל אפיזודה נמשכת מימים אחדים  עד מספר חודשים.  ההפרעה המאנית דפרסיבית אינה הפרעה שפירה שנוטה להחלמה. ההתנהגות ההיפראקטיבית עשויה להביא לכישלונות ותבוסות לאדם, ישנה פגיעה בתפקוד החברתי והתעסוקתי, ובמקרים קיצוניים, אשפוז פסיכיאטרי הוא הכרחי.

סיבותיה של המאניה דפרסיה אינן ידועות. אנשים פגיעים מבחינה גנטית להפרעה. באופן כללי ההפרעה ניתנת לשליטה מוצלחת באמצעות ליתיום שמשרים רגיעה ועייפות.

אנחנו בטוחים שיש לכם שאלות אישיות שקשורות למאניה דפרסיה – דיכאון דו קוטבי, אנחנו נשמח לענות באופן אישי לכל אחד ואחת ממכם. אתם מוזמנים לכתוב לנו שאלות בנושא של מאניה דפרסיה כאן בתחתית העמוד.

טופס כתיבת שאלה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

159 thoughts on “מאניה דפרסיה – דיכאון דו קוטבי”

 1. הטיפול במאניה דיפרסיה
  5-8-2010
  יונית כתב:

  לפי הכתבה לעיל ככל הנראה בעלי סובל ממניהדיפרסיה שכוללת גם מחשבות אובדניות.
  בכלל כל השנים שאני מכירה אותו או שהוא בשיגעון(בזבזנות, הימורים בגידות אלימות מילולית, חוסר אחריות) או שהוא בדיכאון. כל זמן שאני מנסה לטפל בו בעזרת פסיכיאטרים, פסיכולוגים, כיום נמצא בסדנא לשליטה בכעסים הוא נכנס לדיכאון ומחשבות אובדניות מהסיבה שרואה את כל הדברים “הרעים” והסבל שגרם לאנשים שקרובים לו. השאלה האם יש טיפול לזה?
  מעולם לא איבחנו את הבעיה אן שקראו לילד בשמו. רק נתנו טיפול תרופתי.

  1. 5-8-2010
   אבי כתב:

   שלום יונית,
   על מנת להתאים טיפול מאוד חשובה לערוך הבחנה ואבחנה מבדלת. חשוב לבדוק לא רק את הסימפטומים הגלויים, אלה גם משך הסיפטומים, העוצמה שלהם, תדירות, מתי החלו הסיפטומים ובכלל ההיסטוריה האישית. וכן לא פעם נידרשים גם בדיקות גופניות. וכפי שאת מבינה לא נתן הייה לתת אבחנה מדוייקת כאן, אלה רק בפגישה עם איש מקצוע. אך אנסה לסייע בהבנת התמונה.
   הפרעה אפקטיבית דו קוטבית (מאניה דיפרסיה): מבתטאת באפיזודות חוזרות (לפחות שתיים) שבה רואים שינויים במצב הרוח ורמת הפעילות. שינויים אלו ניראים על ציר החיים כמו ‘ציר סינוס’. גל עליון המתבטא במצב רוח מרומם, בפעילות יתר (מניה או היפומניה) והגל התחתון בירידה במצב הרוח, במרץ ובפעילות (דיכאון).כשיש אחלמה מלאה בין האפיזודות. אפיזודה מנית מתחילה בד”כ בצורה פתאומית ונמשכת בין שבועיים לכ- 5 חודשים. אפיזודה דיכאונית יכולה להיות מעל 6 חודשים. אפיזודות אלו מופיעות בד”כ כלל לאחר אירוע/תקופה סטרסטגנית/מלחיצה או אחרי טראומה נפשית.
   ציקלותמיה: מתבטאת באי יציבות מתמדת במצב הרוח, הכוללת מספר רב של תקופות דיכאון או התרוממות רוח בדרגה מתונה. כמטפורה ‘גלי הסינוס’ כאן הם מתונים יותר. אי היציבות מתחילה לרוב בגיל הבגרות והופכת לכרונית, אם כי ישנם תקופות של חודשים שבמהלכם מצב הרוח הוא תקין ויציב. בד”כ האדם אינו מוצא קשר בין תנודות במצב רוח ובין אירועי חיים.
   הסימפטומים שציינת יכולים למתאר גם אנשים שיש להם הפרעוות אופי שונות או מה שאנו נוטים לקראו “הפרעות אישיות”: כשאנו מזהים אצלם מגוון של מצבים ודפוסי התנהגות קבועים החוזרים על עצמם, המבטאים תגובות לא גמישות בטווח המצבים החברתיים והאישיים השונים. ישנם הפרעות אישיות המתאפיינות באימפולסיביות: בהעדר יציבות רגשית, העדר שליטה על הדחפים (הימורים, בזבזנות, פעילות מינית מוגברת), התפרצויות אלימות והתנהגות מאיימת בעיקר כתגובה לביקורת של האחר.הרגשה כרונית של ריקנות ובמשברים רגשיים (דיכאונות).
   בהתאם לאבחנה, אם יש צורך ניתן לתת טיפול תרופתי מתאים. למרות הסימפטומים הדומים הטיפול התרופתי אינו אחיד. כן יש מקום בכל אחד ממקרים להתאים טיפול פסיכולוגי. שיסייע להוריד את מידת המצוקה ולהביא לאיכות חיים טובה יותר לאדם ולמשפחתו.

   בברכה, אבי סוויסה


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 2. מה עושים כשהאדם הזה לא מכיר בבעיה שלו?
  24-2-2011
  שלי כתב:

  אמא שלי לא אובחנה באופן מקצועי במאניה דיפרסיה אך יש הרבה תסמינים שנראים כזהים למה שקורה לה.
  אמא שלי עברה ניתוח שבו הוציאו לה את בלוטת התריס
  והיא לוקחת כדורים שמחליפים את התפקיד
  אני לא יודעת אם זה קשור כי היא תמיד הייתה אישה עצבנית ומרירה יתר על המידה וזה הגיוני בהתחשב בחיים הלא קלים שהיא עברה אבל מאז זה כאילו היא חסרת רסן ברגע כזה זו כאילו אישה אחרת אכזרית וחסרת שליטה היא לפעמים פוגעת בעצמה ולפעמים בסובבים אותה וכשזה עובר היא רגועה מאוד ומבקשת סליחה ,עוד מצב שהיה זה שפתאום היא במצב רוח מרומם ועליז יתר על המידה וצוחקת בלי סיבה מיוחדת תמיד היא קיצונית אין אמצע אצלה..
  ואין ספק שזה משפיע על כל הבית כולם הולכים על חבל דק שלא ייקרע שחס וחלילה היא לא “תתהפך” בלשון המעטה
  וזהו מצב שנמאס בינתיים כל הבית סובל בגלל המצב שלה ואי אפשר להעלים עין יותר צריך לטפל בה הבעיה שהיא לא מכירה בכך שיש לה בעיה היא חושבת שכולם אשמים רק לא היא רק אנחנו מביאים אותה למצב הזה נכון אנחנו משפחה של ארבעה ילדים זה לא פשוט יש וויכוחים ומריבות אבל אף פעם זה לא מצדיק את ההתנהגות שלה.
  איך גורמים לה להבין שהיא צריכה ייעוץ ואולי אפילו טיפול?
  איך מביאים אותהל ידי מחשבה שאפשר לחיות טוב יותר וזה תלוי בה ולא בנו?

  1. 24-2-2011
   אבי כתב:

   שלום
   אין לי תשובת קסם או פלא, אלה המלצה על דיאלוג מתמשך. לעלות את הקשיים שאתם רואים בהתנהלות בבית והן את הכאב בלראות אותה מאבדת את שליטתה. סביר להניח שאם מדברים עימה מתוך ראיתה כאכזרית אז השיחות בעלות אופי תוקפני ואז ישנו מאבק בין מי צודק ומי אשם. אך במידה ומנסים לראות מהו הכאב או הפגיעות הנמצאת מתחת לאותה אכזריות המוצגת. ישנו סיכוי לדיאלוג אחר. כן, רצוי שהשיחות לא מנוהלות לאחר עימות אלה דווקא ברגעים נינוחים יותר. בנוסף, להציע להפגש למספר פגישות לא מחיבות עם איש מקצוע, שבו תוכל לחוש אם מתאים לה להיות בטיפול, ועימו סיכוי לאיכות חיים טובה יותר.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 3. פרידה של חברה בעלת מאניה דיפרסיה
  11-8-2011
  יניב כתב:

  שלום ותודה שמי יניב השאלה שלי היא אודות חברה שלי איתה יצאתי כמעט שנה היה ביני לבין אמא שלה איזו שהיא מריבה קטנה (שלא מצדיקה פירוק קשר )כאשר האמא סלחה לי אך החברה החליטה לעזוב אותי הנסיבות היו שלא היה כל צורך לפרק את הקשר ואני גם ידעתי שהיא מעונינת להמשיך היא לא רצתה להסביר לי למה היא עזבה אותי ויש לי את ההרגשה שהיא עושה זאת בלי לחשוב באמת על ההשלכות שאלתי האם יתכן קשר בין הבעייה שלה להחלטה הזאת מאחר וההחלטה איננה הגיונית או ששיקול הדעת שלה איננו מושפע מ”הבעייה” הזאת? בתודה מראש יניב

  1. 11-8-2011
   אבי כתב:

   שלום
   יניב, לא ברור מה “הבעיה”. אך לפעמים אנשים מקבלים החלטות לא רק על פי ההגיון אלה גם על פי הגיון אחר המובן להם בלבד.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 4. אבחון תסמין
  23-8-2011
  תמר לוינסון כתב:

  האם יש סכוי שחולה במחלה זו יבקש ” תוציאו אותי מהפלונטר אליו נכנסתי ” ” מי שיעזור לי לצאת מהפלונטר יקבל מליונים” וכד’

  1. 23-8-2011
   אבי כתב:

   שלום
   מבקשה זו נתן להבין שהאדם נמצא במצוקה רבה וזועק לעזרה. וזה לא מחייב אבחנה כזו או אחרת.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 5. הבחנה במאניה
  24-8-2011
  yaf כתב:

  איך אפשר לדעת שמישהו סובל ממאניה דיפרסיה ?!…ומהי בעצם מאניה?!

  1. 24-8-2011
   אבי כתב:

   שלום
   מניה הינו מצב בו האדם נמצא במצב רוח מרומם ללא קשר לאירועי חיים, הוא יכול לנוע בין חדוות חיים נטולת דאגות להתרגשות בלתי נשלטת. התרוממות רוח מלווה במרץ רב, פעילות יתר, דברנות יתר, ירידה בצורך לישון. אובדן העכבות החברתיות. פרעת בקשב, כך שתסומת הלב מוסחת בקלות. הערכה עצמית מופרזת, מחשבות גדלות, אופטימיות יתר ופיתוח תוכניות מוגזמות ולא ריאליות. בזבזנות, פעילות מינית מוגברת, האדם יכול להיעשות מאוהב או משעשע בצורה שאינה מתאימה לנסיבות. ולפעמים המצב רו המרומם יכול להתחלף לרוגזנות ותוקפנות. לפעמים המניה מופיעה עם סימפטומים פסיכוטים, בה התמונה הקלינית חמורה יותר. ומתלווים לכך מחשוות יחס של רדיפה, גדלות והזנחה של פעולות בסיסיות כגון: לאכול, לשתות והיגיינה אישית.
   ואדם שסובל ממניה דיפרסיה, הוא אדם שנמצא אצלו לאחר אפיזודה המנית דיכאון עמוק.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 6. איך יודעים
  29-8-2011
  maov1 כתב:

  שלום,
  האם כדי שאדם יהיה בעל הפרעה דטו קוטבית חייב לממש את המחשבות האובדניות שלו וכן חל שימוש קיים בסמים ואלכוהול?
  והאם המחשבות האובדניות יכולות להיות רק המחשבות על “איך יהיה טוב כשאני אמות?” “כמה אני מחכה למות” או שזה חייב להיות המחשבות על ביצוע הפצעים והחתכים…

  למי אפשר לפנות כדי לזהות את התסמונת

  תודה על זמנכם

  1. 29-8-2011
   אבי כתב:

   שלום
   מחשבות אובדניות ושימוש בסמים ואלכוהול כ”טיפול עצמי”, יכולים לאפיים הפרעות רבות ולא רק צאניה דיפרסיה. אך ללא קשר לאבחנה מהם מהווים תמרורי הזהרה על מצוקה. לגבי מחשבות אובדניות, יש לבדוק ספסיפית עם האדם מה הם אומרות: “צעקה לעזרה”, “תחושה שאני לא חסר אונים”,”יאוש”, “פחד מהמוות” ועוד. לצד המחשבות יש לבדוק כוונה ותוכנית פעולה. על מנת לבדוק את רמת המסוכנות לפגיעה עצמית. בנוסף, לא כל אדם שפוצע את עצמו וגורם חתכים יש לו כוונה אובדנית, לפעמים זהו אקט המאפשר להרגיש חי, לפעמים זו אקט המסיי להפסיק כאב ועוד. בכל אופן אתה מעלה סוגיה מורכבת ורגישה שחשוב מאוד לפנות לאיש מקצוע: פסיכולוג או פסיכיאטר לקבל סיוע מתאים. ולא להשאר לבד להתמודד עם המצב.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 7. איך יודעים-המשך
  29-8-2011
  maov1 כתב:

  מה הכוונה שהחולה יתכחש?
  אם הוא שם לב לאורך חייב הוא התקיים על צער שבחייו או על יהירות בהצלחותיו, אחרי שקרא את התסמינים יכול להיות שאין הוא מתכחש יותר?

  מצטער שהשאלה מסובכת פשוט איני יודע כיצד לשאול

  1. 29-8-2011
   אבי כתב:

   שלום
   אדם שמתכחש, אומר: אל תיתן לעובדות לבלבל אותי. כמו אדם שיש לו קרחת ועומד מול המראה ומסתרק.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 8. חברה שלי סובלת ממאניה דיפרסיה
  3-10-2011
  ניב כתב:

  שלום רב למטפלים יש לי חברה שלמעשה נפרדה ממני כבר היא אובחנה כסובלת ממאניה דיפרסיה הייתה לי הרגשה שפתאום הפרצוף שלה השתנה לרעה היא נהייתה תוקפנית ורעה אליי ללא סיבה ואולי בגלל זה נפרדנו עד היו היא מתנכלת אפילו לקרובי משפחתי בסיטואציות שונות שאלתי האם זה חלק מהמחלה שלה ותוך כמה זמן המצב התוקפני הזה יכול להימשך בתודה מראש יניב

  1. 3-10-2011
   אבי כתב:

   שלום
   אנשים הסובלים ממניה דיפרסיה חווים גלים הנעים בין מצב דיכאוני למצב לבין מצב מני. מצב מני הוא מצב של התרוממות רוח ומרץ רב היכולה להתחלף בקלות ברוגזנות, ביהירות ובגסות רוח. האפיזודה המנית מתחילה בד”כ בפיתאומיות ונמשכת בין שבועיים ל 4-5 חודשים (החציון של משך המחלה עומד על 4 חודשים בערך)
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 9. צורת האיבחון
  23-10-2011
  מיכל כתב:

  אני לא רואה שום דבר שבאופן ישיר מדבר עליי.
  אני לא דיכאונית כל הזמן, אני יכולה להיות בעלת מצבי רוח משתנים כלומר יותר מדוכדכת עם עצמי,רואה שחורות,לעיתים ממש כועסת על הסביבה ומרגישה חסרת תקווה כלפי עצמי ואני יכולה גם להיות בנאדם מאוד שמח שזה צד מאוד חזק שלי,להיות אופטימית,להראות לאחרים את האור,אני גם עדיין ממש תקועה על חבר שלי לשעבר שעברו כבר כמה שנים כי אני חושבת שהוא מזכיר לי אצלי את הדברים השליליים שציינתי שאני לא תמיד מרגישה שהם בשליטתי. אני לא יודעת מה ההגדרה שלי,כמה זה טבעי..אבל אני רוצה לנסות לפתור את זה בצורה אפקטיבית לא משהו דרסטי אבל אני חושבת שאת הפערים האלה אני סוחבת הרבה שנים איתי

  1. 23-10-2011
   אבי כתב:

   שלום
   הדרך המומלצת לדעתי “לנסות לפתור את זה בצורה אפקטיבית” היא בעזרת פסיכותרפיה. אני ממליץ לפנת לפסיכולוג קליני. הפגישה הראשונית נקראת “אינטק”. בפגישה זו ינסו לברר מה מציק לך/ מה הבעיה/ מה הקושי. איך זה בא לידי ביטוי, כמה זמן היא נמשכת, איך ניסת להתמודד עימה עד כה ועוד. כן להכיר אותך, הכרות ראשונית. אישיותית, רגשית, חוויות היסטוריות, רקע משפחתי, הסביבה שבה את חיה, קשריך הבינאישים, אירועים משמעותיים בחייך, אירועים מתמירים ועוד. בירור הציפיות המודעות והלא מודעות מהטיפול. דרך השאלות, הבירור וההכרות איתך הפסיכולוג מאבחן מה מביא אותך לטיפול ומה המצוקה, מה מוקדי הקושי ובניית תוכנית טיפולית. אפשר לראות באינטק הן תהליך אבחוני והן התחלה של התערבות טיפלית.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 10. מניה דיפרסיה
  12-12-2011
  בת-שבע כתב:

  האם לא מסוכן לאשה עם 5 ילדים להתיר לה לטפל ולגדל בילדיה הקטנים מגיל שנתיים עד 8?
  כרגע מטופלת בתרופות. ידוע שמחלה זו חוזרת. היתה מאושפזת במחלקה פסיכיאטרית.אודה לך על התשובה. כל המשפחה דואגת.

  1. 12-12-2011
   אבי כתב:

   שלום
   להיות הורה הסובל ממחלת נפש אכן זה מורכב ולא פשוט. אך אין הדבר מונע ממנו להיות הורה באופן אוטומטי. אני מבין שהמשפחה דואגת על כן אני מציע להתייעץ עם המטפל של האם מה דעתו, הוא מכיר אותה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 11. היפומאניה
  4-4-2012
  אנג'לינה כתב:

  שלום.
  לפני שנה אובחנתי ע”י הפסיכיאטרית בפנימייה שבה אני לומדת כלוקה בהיפומאניה. אני מקבלת טיפול תרופתי שעד לא מזמן עזר לי ושיפר את איכות חיי באופן משמעותי. לאחרונה אני נתקלת בדיכאון שלפי הידע שלי (המבוסס בעיקר על ויקיפדיה) הוא מצב הדיפריסה של המחלה. אין לי מחשבות אובדניות אבל אני מרגישה מרוקנת מתוכן, לא מרוצה מעצמי ומתביישת בעצמי. כל זאת למרות הסביבה התומכת שלי. אני מניחה שאני מעוניינת בחוות דעת פסיכיאטרית. תודה.

  1. 4-4-2012
   אבי כתב:

   שלום
   הבקשה לחוות דעת שניה הינה ברוכה וכיום מאוד מקובלת. לחוות דעת פסיכיאטרית חשוב הפגישה פנים מול פנים. ובמידה ואת מעוניינת את יכולה ליצור קשר עם המשרד שלנו לתאם פגישה (מכון ממדים 088659837). מהתיחסותך “בפנימיה שבה אני לומדת”. אני מבין שאת מתחת לגיל 18. כך שיש להבדק אצל פסיכיאטר לילדים ונוער וכן שהפנייה תלווה עם ההורים. לא רק מבחינת החוק אלה גם כמקור לאינפורמציה עבור הפסיכאטר שיוכל להגיע לאבחנה מהימנה יותר.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 12. הבחנה במאניה דיפרסיה
  30-5-2012
  נועה כתב:

  שלום, בתחילת השנה עברו עליי כ7 חודשים של דכאון, שנבעו בתחילה מפרידה מחבר לאחר שנתיים. בהתחלה חשבתי שההרגשה נובעת מזה אך לאחר זמן מה החלו אצלי תחושת אובדנות וחוסר רצון לתקשורת עם אנשים. כאשר שמעתי על הפרעה זו הזדהתי עם רוב התסמינים. לפני תקופה זו קרו לי מקרים רבים שאני בגדתי בו, היו לי התפרצויות וחוסר ביטחון עצמי שגם פגעו בקשר שלי עם המשפחה וחברים. היה לי רצון עז להוציא אנרגיות וזה התבטא בעיקר ברצון לפגוש בנים לאו דוקא שאני מכירה.אלו מעשים שאיני מבינה למה הם קרו ומרגישה שלא אני עשיתי אותם. אני רוצה לשמוע חוות דעת כי איני יודעת באיזה מצב אני נמצאת אם אני נמצאת במצב כלשהו.

  1. 30-5-2012
   אבי כתב:

   שלום
   הכיוונים יכולים להיות רבים ומגוונים, הם לא בהכרח רק התייחסות פסיכאטרית של מניה דיפרסיה. יש להכיר את גילך, התקופה בחייך בה הדבר התרחש, את ההקשר התרבותי חברתי, את מערכת היחסים שהייתה לך עם בן זוגך, להכיר את מה הצרכים והחסכים הלא ממומשים שהיו במערכת היחסים. כן נראה שאת עוברת תקופה קשה של התבוננות פנימיה וביקורת עצמית הנוגעת בחלקים שאת תופסת כשלילים ביחס לעצמך. כן משתמע שמלווה אותך רגשות אשם ואולי גם ייתכן עולים תכנים נוגדי עצמי שאת מבקשת להרחיק מעצמך. כפי שאת רואה אני “יורה” להרבה כיוונים ובטח שלא הכל מתאים לך כך שרצוי שתפגשי איש מקצוע ותוכלי להיעזר בו לעזור לעצמך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 13. לא יודעת מה זה
  28-6-2012
  רוסה כתב:

  שלום אני בת26 נשואה +2 אני כבר שמונה חודשים סובלת מי דיפרסיה או לא יודעת מה זה יש לי לחצים אני נכנסת לפאניקה בחילות עצבים לא טוב לי בא לי לבכות אני כל הזמן חושבת על זה למה זה קורה לי אני מוכנה לשלם כל מחיר כדי לחזור לעצמי אני מאוד אוהבת את המשפחה שלי ואני רוצה להיות איתם אני אשמח לעזרה

  1. 28-6-2012
   אבי כתב:

   שלום
   אני ממליץ שתפני כמה שיותר מוקדם לאיש מקצוע. הן לפסיכיאטר שיבדוק אתך אם יש מקום להתערבות תרופתית להקל על הדיכאון בו את שרויה כעת. והן לטיפול פסיכולוגי שיחזק אותך וייתן לך כלים להתמודד עם משברים שהחיים מציבים בפנינו. כך תוכלי לתת לעצמך מתנה ולהחזיר את עצמך, את האם ואת אשת-איש למשפחתך שאת כל כך אוהבת.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 14. האם אני מאנית-דיפרסית?
  8-10-2012
  ליה כתב:

  שלום לכם,
  שמי ליה ואני בת 15.
  במשך כבר שנים, יש תקופות שבהן אני ממש עצובה,חושבת שזהו זה, ושכדאי לי להתאבד, הולכת לכל מיני מקומות דיכואנית, מעדיפה להסתגר, ומרגישה ייאוש מוחלט וגם חרדות.
  ותמידדד אחר כך אני מרגישה שהעולם בידי, ושאין שומדבר שיכול עצור אותי, אני מאוד אופטמית, אני מרגישה בהיי, ואני נורא היפרית כזאת.
  וזה כל הזמן מתחלף, והרבה פעמים, זה גורם לי לעשות הרבה דברים מסוכנים-ככמו לזרוק דברים כבדים ליד אנשים אני מאוד אוהבת,לעשות לעצמי נזקים פיזיים,מחשבות להתאבד או להרוג אנשים שאני מכירה אוהבת או שונאת,להיות אלימה ולקלל הרבה.
  אני גם בקושי ישנה בלילות,מאז ומתמיד שמעתי כל מיני קולות שמדברים אליי,וכשהייתי צעירה יותר האמנתי שאני שליחת האל ושיום אחד יכתירו אותי כמלכת ישראל וכל מיני דברים כאלה,אבל היום אני מאמינה שאתפרסם בהוליווד בעתיד,ובעבר היו לי כבר ניסיונות לנסות להגיע לשם אך ההורים שלי עצרו אותי ואמרו לי שזה לא יקרה, אבל לא האמנתי להם.
  גם כשהייתי בת 10,למשך כמה חודשים הייתי בדיגאון עמוק,הסתובבתי עצובה ולא הבנתי למה, לא היה לי חשק לשומדבר ובקושי הצלחתי לקום מהמיטה.
  גם היו לי לא מעט תקופות של התנהגות פורוקטיבית, ומחשבות של מופקרות בראש אבל לא ממשתי אותן כי אני חושבת שזה לא יהיה לי נכון.
  בנוסף, אני לא מספרת להורים ולפסיכולוגית שלי על החשדות שלי כי אני יודעת שהם לא יאמינו, אני בנאדם שעושה רושם להיות נורמאלי למרות שאני לא,אני לא מרגישה כזאת. וכולם חושבים שאני בסדר כי אני יצירתית וחכמה יותר מהממוצע בעולם(אובחנתי ככזאת) ואני גם בוגרת לגילי.
  אני גם מדברת נורא מהר,כותבת מהר וחושבת ומהר ובגלל זה הרבה פעמים אנשים לא מבינים אותי כי אני משמיטה פרטים בגלל הדביור והחשיבה המהירים.
  אני נורא מבולבלת מהרגשות שלי בגלל ה”היי” וה”דאון” שכל הזמן באים הולכים לי.
  לפני כמ ימים אמא שלי גם נתנה לי אוסף בובות שלה שהיא אספה בצעירותה, ושמחתי כי זה משהו עם היסטוריה וחשיבות אצלה, אבל אני גם די מפחדת שאם נריב אז אני אעשה משהו לבובות האלה שאחר כך אני אצטער עליו…
  האם אני מאנית-דיפרסית? בבקשה תענו לי בדחיפות!
  וגם בבקשה תתנו לי עצות!

  1. 8-10-2012
   אבי כתב:

   שלום
   ראשית זה לא הייה מתאים לתת אבחנה פסיכולוגית או פסיכיאטרית על סמך תיאור שלך על גבי האתר ולא בהכרות מעמיקה עמך. אני מבין שאת נמצאת בטיפול אצל פסיכולוגית וחושב שכדאי שתעלי את השאלה הזאת בפניה. היא בטח מכירה אותך יותר טוב ממני. אני משער שתוכלו להבין גם מה עומד מאחורי הבקשה שלך להבין מה ההאבחנה שלך?, או ממה את סובלת? או מי את? וגם מהי האבחנה? כן חשוב שתעלי ותשוחחי עמה על התחושות שלך כלפיה, על החשדנות וחוסר האמון, על הפערים בין הרושם שאת עושה למה שאת חווה את עצמך, איכן את חשה שאת מוליכה שולל גם את המטפלת, את היותך לא מובנת ועוד. מה שיוכל לסייע לה בכרות עם עצמך בדרך להטבה
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 15. האם אדם יכול לחוות את כל הנאמר, אך עדיין לא להיות מאני דיפרסי?
  16-11-2012
  גמבינו כתב:

  אבי שלום,
  לאחרונה יצא לי לשוחח עם אדם הנוטל כדורים בעקבות המחלה, אומר כי הוא מטופל מזה שנים הוא בן 32 בערך, והטיפול עזר לו מזה חצי שנה להתנקות מלהשתמש בסמים, חשוב לי לציין כי מהשיחה עימו לא הייתי מנחש בחיים כי יש לו את המחלה אבל אם זאת אני לא איש מקצוע.

  קוראים לי גמבינו (בדוי) מזה חמש שנים לערך קיימת בי תחושה של סטרס שלא הייתה לי בעבר אני כעשירי ליוני שיבוא אהיה בן 30, אני נוטה להאמין כי זה סוג של משבר של התבגרות אבל ניחנים בי הרבה מן התסמינים, אני נוטה לאובר טינקין בכל אורח חיי, ישן מעט או הרבה למדי, יש לציין כי אני שותה אלכוהול קבוע למדי אך לא שתיין, קשה לי להגיד כשאני עצוב אז אני עצוב קיצוני אך בוודאות אני יכול להגיד כי אני נוטה לשטפי רגשות קיצוניים, שאני שמח אני גולש לאופוריה, אני אחרי פגיעות באנשים שחשובים לי בחיים בעקבות מצבי הרוח שלי, חיי המין שלי נוטים לרגרסיה, אך לא אלימים, אני נוטה להתבודד, אך אין זה אומר שאני חי לבד, כמעט איבדתי את העבודה שלי בעקבות הרגל שתייתי אך אני לא מכור לאלכוהול, אני ישן אך ורק במספרים גבוהים (12 שעות) או ללא שינה בכלל, אני עצוב ללא סיבה פתאום, ומאידך אני שמח ולא חשוב לי כלום באותו הרגע, תמיד אמור לי שאצלי יש או שחור או לבן, ואין באמצע, חלק מהאנשים טוענים שאני שני אנשים שונים בהתנהגותי.
  אני נוטה להאמין שזה רק משבר קל אך
  הוא נמשך כבר 5 רק לשם הביטחון אני שואל…
  ממה שכתבתי האם אתה יכול להגיד לי שיש לי מאניה דיפרסיה?

  בתודה רבה:
  גמבינו.

  1. 16-11-2012
   אבי כתב:

   שלום
   “גמבינו”, למרות הניסיון לתת תמונה מקיפה בכתיבתך, לתת אבחנה על גבי האתר, הייה לא רציני או שרלטני. כן אתה מציין, שהמשבר שאתה עובר הוא מזה 5 שנים. ותסכים איתי שזה הרבה זמן. וכן, אתה בחור צעיר בשנות ה 30. כך שהחיים עוד לפניך. אני חושב שלא היית רוצה לראות את עצמך בעוד 5 שנים נמצא באותו מקום ומציין “אני נוטה להאמין שזה משבר קל אך …10 שנים… . על-כן אני מציע לך, שתתן לעצמך צ’אנס, ופנה לאיש מקצוע. שתוכל לשוחח עימו בהרחבה והוא יוכל לאבחן את מצבך ולהציע לך תוכנית טיפולית.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 16. מאניה דפרסיה
  20-11-2012
  ליאת כתב:

  אני חולת מניה דפרסיה ולוקחת ליתיום.
  האם גם עם לתיום זה יכול לחזור?

  1. 20-11-2012
   אבי כתב:

   שלום
   התשובה היא בהתיעצות עם פסיכיאטר המכון ד”ר קנאג’רבסקי, הינה. מטופלים הסובלים ממאניה דיפרסיה והנוטלים ליתיום במינון המתאים. הסיכוי להתקף הוא נמוך יותר. וכן במידה וישנו התקף לרוב הוא מגיע בעוצמות נמוכות יותר. יש לראות את הטיפול בלתיום כרפואה מונעת. כפי שאדם הסובל מסוכרת מטופל באינסולין. אין הטיפול מרפא אך הוא מאפשר הטבה במצב ואיכות חיים טובה יותר.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 17. זיהוי מאניה דפרסיה אצל בן משפחה
  4-1-2013
  ישראל כתב:

  שלום.
  אבי סובל ממאניה דפרסיה. האם יש אפשרות לבדוק אם גם אני יסבול מזה בעתיד. (אני בן 28 ועד היום לא היו תסמינים כלשהם)
  תודה רבה מראש!

 18. אבחון
  23-2-2013
  כח אדם כתב:

  איך אני מבדילה בין דיכאון קליני, שיגעון, פיצול אישיות, סכיזופרניה או מאניה דיפרסיה?

 19. מאני דיפרסיה
  13-3-2013
  גדי כתב:

  האם ייתכן ללקות בדיכאון ובמחשבות אובדניות ,כתוצאה ממקרים שקר בעבר הרחוק ..?

 20. כמה זמן נמשך ההמניה ממצב למצב
  24-3-2013
  ש כתב:

  שלום רב בבקשה תעזרו לי
  בעלי סובל מהמניה דיפרסיה כבר 7שנים ולא מטופל לא מוכן לקבל את שיש לו בעיה הוא אומר לכם יש בעיה אתם צריכים טיפול ומתרגז עד לעזיבה להבית המצב נעשה קשה אנו חיים כל היום בחוסר ידעה איפה הוא איפה הוא ישן אם מי הוא מסתובב כי יש מצבים הוא מסתובב ולא ישן ימיים בלי להרגיש ופחד שלא יקרא לו משהו לי מאוד קשה להתמודד במצבו בלי עזרה שהוא מוכן לעזור לעצמו יש לציין שהוא סובל מבלוטת התריס והוא מזלזל בשקית את הכדור של הבלוטה (אטרוקסין)
  מתיי המצב ירד לו ומצב שקט יותר כי שם אולי נצליח לטפל בו הוא כבר משהו כמו שלושה חודשים במצב רוח מרומם ועצבנות יתר ולא ישן מסתובב בלי הפסקה קופץ מדבר לדבר הוסף דברים חסרי משמעות
  יש לציין שכאשר זה יורד הוא נכנס לדיכאון שגם המצב מפחיד כיום הוא
  בבקשה תעזרו לי כי אין לי יותר כוח נפשית להתמודד תודה ש.

 21. מאניה דיפרסיה
  27-3-2013
  בדוי כתב:

  המחלה יכולה גם להופיע בגיל צעיר כמו
  13 ?

 22. מאניה דיפרסיה
  27-3-2013
  בדוי כתב:

  אני בתקופה האחרונה בדיכאון בגלל שחבר שלי עזב אותי אני נזכרת בתקופה שהיינו ביחד ואני מתחילה לחתוך את עצמי ודברים כאלה פתאום באמצע בכי אני צוחקת ואני אוכלת הרבה מהדיכאון אני לפעמים חושבת שאני יטוס לאמריקה ושם אני יתפרסם ילמד ויעשה חיים אני לפעמים חושבת שאני בגלגול הקודם הייתי אנה פרנק אני לא ישנה ועם אני מצליחה לישון זה לישון באיזה 2 בלילה וזה עם יהיה לי מזל

 23. ...כמה זמן?
  1-4-2013
  ענת כתב:

  היי,
  אשמח לדעת כמה זמן בערך לוקח לטיפול להשפיע ולהחלים את המאניה דיפרסיה,
  אמא שלי כבר יותר מחודש בערך עם מאניה דיפרסיה ורק לפני שבועיים התחילה טיפול ולפני כמה ימים הפסיכיאטר הוסיף לה עוד כדור כי זה עדיין לא עזר לה,מה נראה לך שהצפי?כי בינתיים היא אותו דבר הכדורים לא משפיעים…..

  1. 1-4-2013
   אבי כתב:

   שלום,
   לא ברור משאלתך מה הטיפול שאמך מקבלת אבל גם לתרופות נוגדות דיכאון וגם למייצבי מצב-רוח יכול לקחת כמה שבועות עד שהשפעתם מורגשת. אם אתם מרגישים שהטיפול לא מועיל, זקוקים לעזרה תרופתית נוספת או בכל שאלה לגבי הטיפול התרופתי, כדאי לפנות לפסיכיאטר המטפל של אמך שמכיר אותה ואת מצבה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 24. מקור המחלה
  13-4-2013
  נעמה כתב:

  הייתי רוצה לדעת כיצד הגישות השונות (או תאוריות) חוץ מהגישה הביולוגיות,מסבירות את המחלה ,אפשר להבין את התקפי הדיכאון אולם איזה הסבר יש להתקפי המאניה .
  תודה מראש על התשובה.

 25. ילדה שמסרבת לטיפול מקצועי מה עושים
  30-4-2013
  שלמה פרץ כתב:

  ילדתי בת 23 למיטב הבנתי בעלת הפרעה דו קוטבית למרות שעד היום לא אובחנה ככזאת כל התסמינים מתאימים החיים בסביבתה כמעט בילתי אפשריים קשים מאוד אבקש מכם יעוץ כלשהו מה עושים ? היא אינה מעוניינת בטיפול מקצועי.

  1. 30-4-2013
   אבי כתב:

   שלום
   בדרך כלל הפרעה דו-קוטבית, אם אכן ממנה סובלת ביתך, מגיבה טוב לטיפול תרופתי ואפשר לנהל עמה חיים נורמטיביים ומלאים. עם זאת, הנקודות החשובות כאן הן שביתך לא אובחנה מעולם ואינה מעוניינת בעזרה מקצועית. לצערנו, אי אפשר לכפות על אדם עזרה או טיפול, אלא בתנאים מאוד ייחודיים. נסה לגייס את הסביבה כדי לדבר איתה, להסביר לה את הקשיים שלכם, להצביע על המקומות שבהם היא סובלת ויכולה להפיק תועלת מטיפול. אם ביתך ממשיכה לסרב להצעות לעזרה, יש גם אפשרות שתפנה אתה להתייעצות כדי לקבל כלים להתמודד איתה באופן שיקל עליך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 26. תחום עיסוק
  1-5-2013
  אילנית כתב:

  באיזה תחום עיסוק עדיף שאעסוק?
  קצת פרטים:אני כמעט בת 40 הייתי מורה יש לי כשרונות כתיבה כולל עיצובים:אומנות ידנית בעיצובי מתנות ואומנות בגרפיקה ממוחשבת.
  באופן כללי: אני מאוזנת בכדורים(ליטיום)ובמעקב פסיכיאטרי ובדיקת רמת לטיום בדם.
  את ההוראה הפסקתי בעקבות פעילות יתרה שהביאה בעקבותיה את הדיפרסיה.
  ושוב לשאלה:במה מומלץ שאעסוק?

  1. 1-5-2013
   אבי כתב:

   שלום
   את מציינת שעודף פעילות במקצוע הקודם יצרה קשיים נפשיים שהביאו להפסקת העיסוק. אם הפעילות היתרה הייתה מאפיין של מצבך הנפשי, אזי נראה שלא צריכה להיות לה השפעה כעת שאת מאוזנת. אם מדובר במאפיין של המקצוע שהקשה עליך, זה כבר נותן כיוון למה שכדאי להימנע ממנו בבחירת התעסוקה. מומלץ שתפני לייעוץ תעסוקתי פרטני כדי לקבל המלצה המותאמת אישית ליכולותייך, כישורייך ומגבלותייך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 27. הובחנתי במאניה דיפרסיה
  10-11-2013
  חיה כתב:

  אני בת 52 רוב חיי השתמשתי בסמים קשים. כיום אני מטופלת במרכז יום באשדוד לניפגעי סמים ונקיה מסמים מיזה 10 חודשים. הופנתי לפסכיאטר כשהרגשתי שאני לא שולטת בעצמי וכשאני בדיפרסיה לא ידעתי אם אצליח לסיים את היום בלי ההרואין שהיה לעזרי מיזה 38 שנים. כחודש אני נוטלת 800 מילגרם טיגרטול. אני על סף בכי כל הזמן ודיכאון תהומי. לעומת זאת מצב המאניה מאוזן. הפסכיאטר שאבחן אותי בחופשה ואני מרגישה אימים. איך אני אמורה להמשיך?

  1. 10-11-2013
   אבי כתב:

   שלום
   המלצתי היא קודם כל לפנות לפסיכיאטר בקופת החולים שלך לו יש את ההיסטוריה הרפואית שלך. במידה ואת מעוניינת להפגש עם פסיכאטר החדש לך, ובאופן פרטי. את מוזמנת ליצור קשר עם המכון בטלפון 088659837
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 28. מאניה
  31-1-2014
  שיר כתב:

  לפני כשלוש שנים לקחתי כדור לחרדות ושמו פריזמה הכדור גרם לי למאניה מאז אני מטופלת בכדור אחר עכשיו איך זה יכול להיות שנהיה לי מכדור פריזמה ככה למה זה קרה זה יעלם או שהכדור רק הקדים תמחלה והיא הייתה מתפרצת מתישהו ?

  1. 31-1-2014
   אבי כתב:

   שלום
   יש אנשים שנטילת כדורים ממשפחת נוגדי הדיכאון, כמו פריזמה, גורמת להם למאניה או להיפומאניה. אם אין היסטוריה של מאניה, אי אפשר לדעת מראש מי יגיב כך. גם אי אפשר לדעת למה זה קרה. יש מקרים שבהם המאניה היא רק תגובה לטיפול ויש מקרים שבהם, כמו שכתבת, הטיפול הוא רק זרז להופעת מחלה שאולי הייתה מתפרצת בעתיד. בכל מקרה, חשוב להישאר במעקב פסיכיאטרי כדי למנוע ולטפל בהתקפים נוספים, במידת הצורך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 29. מאניה דיפרסיה
  7-2-2014
  מיתר כתב:

  הובחנתי כחולת מאניה דיפרסיה לפני כשנה, זוהי “תחילת המחלה” – לפי הפסיכיאטרית. השאלה שלי היא, עד כמה זה יכול להדרדר? וכמה זה יפגע בתיפקוד יותר ממה שזה פוגע עכשיו?
  ובקיצור, מה המצב הגרוע של המחלה ולאן היא יכולה להתפתח.

  1. 7-2-2014
   אבי כתב:

   שלום
   מאניה דפרסיה היא מחלה כרונית ורמת החומרה בה היא מופיעה אצל כל אדם יכולה להיות שונה. אמנם אין דרך לנבא עד כמה מצבך יכול להידרדר אבל חשוב לזכור שברוב המקרים טיפול תרופתי ומעקב פסיכיאטרי מסודר יכולים לאזן את המצב ולאפשר תפקוד תקין לחלוטין לאורך שנים רבות.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 30. היפומניה
  19-2-2014
  שושנה לוי כתב:

  האם התקף היפומני שהגיע בעקבות תרופות נגד דיכאון יכול לשוב גם ללא לקיחת תרופות

  1. 19-2-2014
   אבי כתב:

   שלום
   לשאלה שלך אין תשובה חד משמעית. יש מקרים שבהם ההיפומאניה היא רק תגובה לטיפול נוגד הדיכאון ובמקרים אחרים היפומניה בעקבות נטילת תרופות נוגדות דיכאון מסמנת איזושהי נטייה של האדם לחוסר יציבות במצב הרוח. נוגדי הדיכאון, במקרה כזה, היו רק זרז שגרם להופעה של משהו שכבר היה קיים קודם. לכן, עקרונית, היפומאניה תוכל להופיע גם בתגובה לגורמי לחץ אחרים בחיים, ללא קשר לתרופות. אם את חוששת מהישנות ההיפומאניה ובכל מקרה של נטילת טיפול תרופתי, מומלץ להיות במעקב פסיכיאטרי.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 31. מאניה דיפרסיה
  1-6-2014
  יפה כתב:

  בעלי חולה מזה 8 שנים במאניה דיפרסיה, אין לו כלל דיפרסיה ובכל שנה בחודש האביב יש לו אפידוזה מאנית. מתכחש לעובדה שהוא חולה ואנחנו מכריחים אותו לקבל תרופה אנטי פסיכוטית. האם יש כזה דבר אפידוזה עונתית? ובמאניה דיפרסיה שמקבלים רק מאניה ואין דיפרסיה?

  1. 1-6-2014
   אבי כתב:

   שלום
   יש הפרעות מצב רוח שהן עונתיות. השכיח יותר הוא דיכאון עונתי, בדרך כלל בעונת החורף, אבל בהחלט יכולה להיות גם היפומאניה או מאניה עונתית. לשאלתך השנייה, מוכרת גם צורה של מאניה דפרסיה שמתבטאת רק באפיזודות מאניות, או כזו שבה הדיכאון מופיע לראשונה רק אחרי שנים. אלה התשובות הקונקרטיות אבל מעבר להן נשמע שאולי את לא בטוחה באבחנה שבעלך קיבל או באופן ההתמודדות עם המחלה. אולי את מרגישה שהתרופות שאתם מכריחים אותו לקחת לא מספיק יעילות אם בכל שנה מחדש יש אפיזודה מאנית? על השאלות הקונקרטיות והספקות שאולי עולים, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל של בעלך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 32. מחזוריות המחלה
  12-6-2014
  יואל כתב:

  שלום, אני סובל מהתסמינים שנאמרו כאן אבל השינויים במצבי הרוח, הדכאונות והמניה משתנים מהר יותר מאשר שבועיים- 4 חודשים.. ברמה של יומיים ככה ויומיים ככה.. יכול להיות שבכל זאת זה מניה-דפרסיה?

  1. 12-6-2014
   אבי כתב:

   שלום
   המחזוריות בהפרעה בי-פולארית אכן יכולה להיות מהירה מאוד ולפעמים יכולים להיות שינויים גם בטווחים של שעות וימים. אם אתה מודאג או שהתסמינים שאתה חווה מפריעים לך, כדאי לפנות לפסיכיאטר לקבלת אבחון מקצועי.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 33. גורם להתפרצות מניה דיפרסיה
  17-8-2014
  יובל כתב:

  שלום.. דוד שלי חולה במניה דיפרסיה והבנתי שזה תורשתי.. יש משהו שאסור לי לעשות שיגרום להתפרצות המחלה?

  1. 17-8-2014
   אבי כתב:

   שלום,
   זה נכון שבמאניה דיפרסיה ובהפרעות מצב-רוח בכלל יש מרכיב תורשתי ששם אותך בסיכון גבוה יותר לחלות לעומת מישהו ללא קרובי משפחה חולים. יחד עם זאת, התורשה היא לא 100%. כלומר, לא כל מי שיש לו קרוב משפחה חולה יחלה גם הוא, והסיכון גדול יותר ככל שהקרבה המשפחתית גדולה יותר. מבחינת גורמים סביבתיים, מקובל לחשוב שמצבי סטרס יכולים לגרום להתפרצות של מחלות נפשיות, בהן גם מאניה דיפרסיה, אבל כאמור – זה לא אחד לאחד וגם אי אפשר להימנע ממצבי סטרס בחיים. הדבר היחיד שיש לגביו הסכמה רחבה הוא שימוש בסמים. סמים מכל סוג, כולל מריחואנה לצורותיה, קשורים להופעתן של בעיות נפשיות בכלל האוכלוסיה ובמיוחד בקרב מי שבסיכון מוגבר לכך. לכן, אם אתה חושש מהתפרצות של הפרעה נפשית, נראה שעדיף לך להימנע משימוש בסמים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 34. מצאתי את חוסר הטעם שבכאב
  22-11-2014
  עמית ברזאני שילו כתב:

  התאבדות היא תכונה חלשה, חסרת תשובה אבל בעלת הרבה תשובות הגיוניות ומנחמות. אחת מהן היא מציאת חוסר הטעם שבכאב.
  הסיפור שלי הוא ככה, נולדתי בינואר 1996 לשני הורים נכים וגרושים.
  האבא נפטר שהייתי בגיל 10 והאמא בגיל 16.
  במשך כל חיי הייתי שונה. אהבתי להיות שונה. להתעסק בספרות, מוזיקה, קולנוע, חקר המוח ורפואה בכלל. משהו בי קרן שהייתי בסביבת חבריי, משפחתי ובסביבת נשים. יש בי משהו כ”כ משכנע ודומיננתי כשאני רוצה. אני עובד עצות מדרגה ראשונה, כי רגשות הם בסך הכל משוואה לא פתורה. צריך לחבר את החוויות שנאספו ביחד, הגורם לבעיה הרגשית ודרכי פתרון הגיוניים. למרות שמצאתי את האמת ויש לי למה לחיות ולהגשים את חלומי (לשנות את פניי הקולנוע העולמי בעזרת זרם חדש ומתוחכם. מעדיף לא להסביר יותר מדיי בעניין זה) חוסר הטעם שבכאב הוא כ”כ משגע.
  חבר התחיל לקרוא לי “שלמה המלך” (החכם באדם) על זה שעזרתי לו ולחברה שלו כמעט בכל הקונפליקטים הרגשיים. אני מבזבז כסף בצורה מיותרת (הימורים ובעיקר שטויות), אני מכור לעישון אבל בעיקר מכור לחיי לילה בצורה טיפה אחרת. אני מכור למין הנשי. משם אני סופג את ההשראה. אני מכור לסטוצים חד פעמיים ורואה כמעט כל אישה בהערצה. עם השראה גדולה בא גם דיכאון גדול. אני לעולם, לעולם לא אתאבד אבל רואה את ההסבר ההגיוני להתאבדות. במשך כל חיי ראיתי את הגופות של האנשים שקרובים אליי. אני זוכר הכל, כל חוויה, כל משפט ואפילו ויזואלית לגמרי כאילו זה קרה אתמול. בד”כ אחרי תסריט, כתיבת/הלחנת שיר או סרט חדש משהו בי משתחרר כי העברתי את המסר שלי ועכשיו זוהי הבחירה של הקהל. הבעיה העיקרית שלי, שלשם כך פניתי לכאן היא לדעת אם אהיה כך למשך כל חיי כי הטמטום האנושי, המזרחיות, תרבות המערב והמחשבה על עתיד העולם הם דפוסים מחשבתיים חוזרים בתקופה האחרונה באיך שזה נוגע אלי בתור אומן ואיפה זה מעמיד אותי אם לאנשים היום ובעתיד בכלל לא יהיה אכפת מהיצירות שלי, מה שהופך אותי לחסר ערך.

  1. 22-11-2014
   אבי כתב:

   שלום עמית,
   אתה שואל “אם אהיה כך למשך כך חיי” ולא כל כך ברור לי למה אתה מתכוון. אין ספק שעברת חיים לא קלים ומצאת דרכים להתמודד עם הקשיים שלך ואפילו לתעל אותם לאפיקים מועילים ויצירתיים. במקביל, נשמע שאתה עדיין נאבק למצוא תשובות לשאלות מסוימות ולהתמודד עם קשיים אישיים שונים, כמו ההתמכרויות שאתה מתאר. אולי כדאי לך בשלב זה לקבל עזרה מקצועית מפסיכולוג או פסיכיאטר ולבחון יחד את דפוסי החשיבה שמפריעים לך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 35. מניה דפרסיה
  31-12-2014
  משה כתב:

  האם יש פתרון לא תרופתי למניה דפרסיה

  1. 31-12-2014
   אבי כתב:

   שלום משה,
   בפשטות, מאניה דפרסיה היא הפרעה פזיולוגית המתבטאת בתנודות קיצוניות במצב הרוח. הטיפול בהפרעה הוא באמצעות תרופות ספציפיות הפועלות לייצוב מצב הרוח. טיפול שאינו תרופתי יכול לעזור להתמודד עם מאפייני והשלכות ההפרעה כמו גם עם היבטים נוספים של החיים אך אינו יכול לטפל בהפרעה עצמה. אם כן, התשובה לשאלתך היא לא, כיום לא קיים פתרון שאינו תרופתי למאניה דפרסיה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 36. מניה דפרסיה
  4-1-2015
  אלמוני כתב:

  לפני חצי שנה לקיתי בדיכאון . לקחתי אנטי דכאון מקבוצת snri והתרופה עשתה לי מרץ וחוסר מנוחה. לפני חודש וחצי התחלתי ציפאלאקס 10 מ״ג ועדיין הייתי בדכאון. הרופא הוסיף לי למיקטל לפני שלושה שבועות והפסקתי אותם לפני שבוע בגלל בעיה של פריחה. גם את הציפרלקס הוחלט להפסיק לי בגלל החשד לאלרגיה. אני כבר שבוע וחצי ללא תרופות . לפני יומיים הפסקתי טיפול בסטרואידים ואני עדיין שותהאנטיהיסטמינים. ביום חמישי שעבר התחלתי להרגיש מניה קשה של נרגזות עצבים איבוד שליטה. לא סבלתי מזה בעבר. ההתקפים תוקפים אותי כבר כמה ימים ואני רועדת מפחד מהדבר הנורא הזה שאינו בשליטתי. בבקשה עזרתכם!

  1. 4-1-2015
   אבי כתב:

   שלום,
   אין ספק שאת מאוד סובלת וטוב עשית שפנית לטיפול, גם אם עדיין לא נמצא הטיפול הנכון עבורך. נשמע שכדאי להמשיך באותה דרך שהתחלת ולחזור לרופא המטפל, לספר לו על הסימפטומים החדשים ולהתייעץ לגבי ההמשך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 37. אני...
  30-1-2015
  אדלינה כתב:

  אני בת 15 אני לרוב נמצאת בדיכאון וזה לא עובר כמעט מצבי הרוח שלי משתנים לפי אנשים ואין לי מה לעשות עם זה נמאס לי להיות כזאת וזה גורםלחברים שלי לכעוס עלי אני גם מקללת כשמכעיסים אותי ואני עוברת גבולות מה לעשןת עם זה?

  1. 30-1-2015
   אבי כתב:

   שלום אדלינה,
   את אומרת שאת בדיכאון ונשמע שאת לא לגמרי מצליחה לשלוט על ההתנהגות והתחושות שלך, וזה גורם לך להרגיש עוד יותר רע ואפילו פוגע בתפקוד החברתי שלך. במצב כזה כדאי לפנות למבוגר שעליו את סומכת, לספר לו מה קורה לך ולבקש עזרה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 38. לאחר שנה של לקיחת תרופות
  11-2-2015
  יאנה כתב:

  האם לאחר שאדם עם מאניה דיפרסיה לקח תרופות במשך שנה שלמה ללא הפסקה בוקר וערב, מה הסיכויים שלאחר שנה המאניה תחזור לו מתישהו בחיים?
  וכיצד אפשר לעלות על כך לפני שזה מחמיר?

  1. 11-2-2015
   אבי כתב:

   שלום יאנה,
   מאניה דפרסיה היא מחלה כרונית, כלומר, אין לה ריפוי, אבל כן ניתן לחיות עמה באיכות חיים מצוינת. לכן מרגע שאדם אובחן חשוב להמשיך במעקב ובנטילת טיפול תרופתי כפי שמומלץ על-ידי הרופא המטפל. הגורם המשמעותי הוא לא משך הזמן שעבר מאז התחיל לקחת את התרופות אלא המשך נטילתן כי זה מה שיכול למנוע התקפים עתידיים נוספים. חשוב לזכור, כמו שאת רומזת בשאלה, שגם נטילת תרופות לא מבטיחה מניעה מוחלטת של התקפים ולכן השאלה שלך לגבי זיהוי החמרה ומניעתה היא חשובה מאוד. באופן כללי, כדאי לשים לב לשינויים בהרגשה ובהתנהגות שיכולים לרמז על תחילתה של אפיזודה מאנית או דכאונית ואם מזהים שינויים כאלה, לפנות באופן מיידי לרופא המטפל. אלה יכולים לכלול, למשל, שינויים בדפוסי השינה, בתיאבון, ברמת האנרגיה, במצב הרוח, בהרגלים (בזבוז כספים, למשל) וברמת התפקוד. כמובן, לא כל מצב-רוח רע או קושי להירדם מסמנים החמרה משמעותית במצב הנפשי ויקח לך/לכם זמן ללמוד מה הם סימני האזהרה האישיים שלך/שלכם.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 39. בקשר לשקרים
  26-2-2015
  אורלי כתב:

  האם חולה מניה דפרסיה הם שקרנים עד כדיי כך שהם יכולים לגרום לסביבה שלהם להאמין בשקרים שלהם

  1. 26-2-2015
   אבי כתב:

   שלום אורלי,
   שקרנות אינה מוגדרת כסימפטום או כמאפיין של מאניה דפרסיה כך שהקישור שעשית בין שני הדברים אינו מובן מאליו. ישנם אנשים שנוטים לשקר ואנשים שונים נבדלים במיומנות שלהם בכך. יש בהחלט אנשים שיודעים לשקר בצורה משכנעת ולגרום לסביבה להאמין, לעיתים גם בדברים לא סבירים. יש גם אחרים שלא. ושוב, אין לכך שום קשר להפרעה בי פולארית.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 40. מאניה דיפרסיה
  2-3-2015
  avalon כתב:

  אהיה לי בגיל קטן התפרצויות זעם בלי דיכאון ו אובחנתי כ מניאה דיפרסיה

  1. 2-3-2015
   אבי כתב:

   שלום,
   לא שאלת שאלה אך בכל זאת אתייחס. אבחנה של מאניה-דפרסיה ניתנת על סמך הימצאותם של מספר סימפטומים קליניים מסוימים. התפרצויות זעם בילדות אינן קשורות למאניה דפרסיה ויכולות להיות תוצר של מגוון מצבים או קשיים בילדות. אם אובחנת כסובל ממאניה דפרסיה נראה שהרופא המאבחן התרשם כי בהווה או בעבר חווית אפיזודה מאנית אחת, לכל הפחות. זהו קריטריון מחייב לאבחנה. אפשר לתת אבחנה כזאת גם מבלי שהיו בעבר אפיזודות דיכאוניות.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 41. מאניה דפרסיה
  4-3-2015
  שירן כתב:

  האם אפשר לאבחן אצל בן אדם מאניה דפרסיה?
  כלומר, יש בדיקות מסויימות שעושים כדי לבדוק בוודאות שישנה המחלה?

  1. 4-3-2015
   אבי כתב:

   שלום שירן,
   נכון להיום אין בפסיכיאטריה בדיקות מעבדה או הדמיה כלשהן המשמשות לאבחון. אמנם יש מאמצים רבים ברחבי העולם למצוא את הבדיקות שיאפשרו אבחון מדויק של הפרעות כמו דיכאון, מאניה-דפרסיה, סכיזופרניה ואחרות, אבל הבדיקות הקיימות עדיין נסיוניות ולא משמשות רופאים בפועל. לכן האבחנה של הפרעות נפשיות, ובהן גם מאניה דפרסיה, נעשית על סמך הערכה קלינית של סימפטומים בהווה ובעבר.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 42. עזרה
  29-3-2015
  רונן כתב:

  הי
  מה יש לי ? ברוך השם יש לי הכול משפחה וילדים
  בית עבודה טובה בקיצור מבחינת החיים יש לי הכול אבל אני נימצא בחוסר מצב רוח אין לי חשק לעשות כלום ומרגיש שמיציתי ..ושום דבר לא מרגש אותי או מעניין אותי וכול הזמן עולה לי מחשבות אובדניות
  אנא עזרתך בנושא

  1. 29-3-2015
   אבי כתב:

   שלום רונן,
   מצד אחד אין לך מצב רוח או חשק ושום דבר לא מעניין אותך, ומהצד השני אתה לא מוצא את הסיבה לכך כי כלפי חוץ נראה שיש לך הכל. הפער בין מה שאתה מרגיש בפנים לבין מה שנראה שקיים בחוץ יכול להיות מתעתע… הרבה אנשים אינם מרוצים מחייהם או אפילו סובלים מדיכאון גם כשתנאים החיים שלהם טובים. ובכל זאת, אתה במצוקה, ולא רק זה אלא שגם יש לך מחשבות אובדניות שיכולות להיות מסוכנות. רונן, פנה לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש לבדיקה והתחלת טיפול. אתה יכול גם לפנות לחדר מיון (בבי”ח רגיל או פסיכיאטרי) לצורך בדיקה ראשונית והערכת הטיפול רצוי, אם אתה חש שעוצמת המחשבות האובדניות מסכנת אותך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 43. האם לייצור קשר עם הבן שבמצב של דפרסיה ?
  8-4-2015
  יעל כתב:

  הבן שלי מאובחן כחולה מאניה דפרסיה . בחודש האחרון הוא ניתק עם המשפחה את הקשר . הוא בן 26 וגר עם שותפים רחוק מהמשפחה.
  האם לייצור איתו קשר לנסוע אליו או להניח לו שיעבור לו ? הוא טוען שכל קשר שאנו יוצרים גורם לו נזק נוסף. אנחנו בתור הורים מוכנים לעשות הכל כדי לעזור לו אך לא יודעים כיצד לנהוג . לתשלובתכם אודה

  1. 8-4-2015
   אבי כתב:

   שלום יעל,
   כמו שאת בטח יודעת, אין לשאלתך תשובה פשוטה. את מכירה את בנך ויודעת גם על סמך ניסיון העבר מה עוזר לו ומה לא. מובן שכהורים אתם דואגים ובמידה והוא מאפשר קשר עמו, כדאי לוודא שהוא מקבל את הטיפול הראוי ושהוא נמצא בהשגחה רפואית. אם הוא מסרב לקשר עמכם אין לכם הרבה מה לעשות כי בגיל 26 הוא אדם בוגר ואחראי לעצמו. אפשר לנסות להיעזר בחברים שלו או בשותפים לדירה כדי להשגיח עליו. כדאי, כמובן, להתחיל בשיחה גלויה עמו, לשתף בדאגה שלכם ולמצוא ביחד את הדרך שבה שני הצדדים יוכלו לחוש בנוח.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 44. מה הסיכוי להתפרצות מעישון סמים?
  9-4-2015
  יופן כתב:

  אני ילד רגיל בן 17 וחצי אין לי בעיה של דיכאונות אבל לדוד שלי יש מניה דיפרסיה.
  עישון סמים קלים יכולים לגרום לי להתפרצות?

  1. 9-4-2015
   אבי כתב:

   שלום יופן,
   מאניה דפרסיה היא הפרעה במצב הרוח שיש לה רכיב גנטי משמעותי. על פניו, מכיוון שדודך סובל מהמחלה, הסיכון שלך לסבול מהפרעה אקטיבית כלשהי (כולל דיכאון חד-קוטבי) הוא גבוה יותר לעומת מישהו שאין לו את ההפרעה במשפחה. דבר זה נכון בכל מקרה, בלי קשר לשימוש בסמים. ישנן עדויות לכך שעישון סמים קלים יכול לגרום להתפרצות של בעיות נפשיות או לפחות לזרז את הופעתן. לכן התשובה הפשוטה לשאלתך היא כן, עישון סמים קלים מגביר את הסיכון שלך להתפרצות הפרעה במצב הרוח.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 45. הפרעה דו קוטבית
  11-4-2015
  שירן בן שטרית כתב:

  היי , קוראים לי שירן בן שטרית
  ורציתי לשאול שאלה .
  לפעמים יש מצבים שאני מקבלת בשורה או שקורא לי משהו טוב אז אני פשוט לא יכולה לקחת את זה בפרופורציות , אני שמחה מדי והמצב רוח שלי יותר מדי מרומם וכשזה קורה אני מרגישה כאילו אני יכולה לעשות הכל הכל וישלי מחשבות שמתרוצצות בראש ורעיון קופץ לשני והלב שלי דופק חזק ואז אני ואני לא יכולה לישון ואז פשוט קורה מצב שאני מתחילה להרגיש ריקנות וחשוך והמחשבות נראות לי פתאום לא הגיוניות ולפני רגע הן כן היו ואני לא יכולה לקום מהמיטה ואני עצבנית ורגזנית וחסר מנוחה והכל עצוב ואז אני נרדמת ואני לא זוכרת שכל זה קרה בכלל והכל בסדר פתאום .

  1. 11-4-2015
   אבי כתב:

   שלום שירן,
   לא שאלת שאלה אז אתייחס לדברייך באופן כללי. מה שאת מתארת הוא תנודות הנחוות בעינייך כקיצוניות בתגובות הרגשיות והקוגניטיביות (מחשבתיות) לדברים שקורים לך. תנודות כאלה יכולות לאפיין מצבים או זמנים מסוימים בחיים, כמו לפעמים בגיל ההתבגרות. כמובן, הכל תלוי בעוצמות ובמשך ועד כמה בעצם את יכולה – או לא – לשלוט במה שקורה לך. אם את מודאגת ממה שאת חווה, כדאי לפנות לאיש מקצוע מתחום בריאות הנפש (פסיכולוג או פסיכיאטר) ולהתייעץ יותר בפירוט.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 46. מניה-דפרסיה
  2-6-2015
  דניאל כתב:

  שלום,שמי דניאל ואני חושש לכך שאני סובל ממניה-דפרסיה,שאלתי היא כזאת:אני החשתי במניה לתקופה מסויימת,באותה תקופהה הרגשתי ומצויין חברותי מסתדדר עם כולם יכולות התבטאות מצויינת ניהול שיחה עמוק,עשיר ומספק ,לאחרונה,אני מרגיש דפרסיה עמוקה שלא מאפשרת לי לתפקד אני מרגיש שיכולת התבטאות שלי תקועה,היצירתיות האסרטיביות נעלמות ובעיקר האי יכולת לתקשר עם אנשים ולהגיע לדו שייח עשיר ומספק,אני מטופל כבר כמה שנים תרופות נוגדות דיכאון מסוג האס אס אר איי שלאחרונה הפסקתי את השימוש בהם ואני מתלאבט אם לעבור לטיפול בליתיום,תודה מראש אשמח לקבל את תגובתיו בהקדם!!!

  1. 2-6-2015
   אבי כתב:

   שלום דניאל,
   קודם כל, אם אתה חושש שמא אתה סובל מהפרעה נפשית כדאי מאוד לפנות לאבחון אצל איש מקצוע מתאים. זה במיוחד נכון כשאתה מדבר על טיפול תרופתי ונשמע שאתה מקבל החלטות בנושא על דעת עצמך, דבר שמאוד לא מומלץ. מעבר לזה ובאופן כללי, למאניה יש מאפיינים ספציפיים שמתייחסים בעיקר לעוצמה מאוד גבוהה כמו מצב רוח מרומם (מעבר למצב רוח טוב), רמות גבוהות של אנרגיה עד כדי יכולת לתפקד עם שעות שינה מועטות בלבד, תחושה של מסוגלות אישית או כשרונות מאוד מיוחדים וטובים וכו’. לכן ישנה שאלה אם מה שאתה מתאר כתקופה מאנית הוא אכן כזה או שזו פשוט תקופה טובה של רמיסיה של הדיכאון. בכל מקרה, כאמור, המקום לבחון בו את השאלות הללו הוא אצל פסיכיאטר.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 47. אופן השפעת סטרואידים על יציבות ההפרעה
  30-6-2015
  אילנה כתב:

  שלום!
  מוכרת מזה 20 שנה כסובלת מהפרעה דו קוטבית.
  בד”כ מאוזנת ע”י ליתיום+סרקוואל XR במינון משתנה -100-200 MG
  על פי המצב שנע בתקופות של יציאה מאיזון (עונתי) דיכאון-היפומניה.
  לאחר C.T בטן הוזרק יוד-חמישה ימים לאחריו התפתחה אלרגיה קשה המלווה בגרד,חוסר שקט וחוסר שינה.
  טופלתי בפרידינזון 40 MG לאחר שלושה ימים מוטרפים אושפזתי במחלה פנימית ואז הוזרקו סטרואידים לוריד 100MG 3-4 פעמים ביום.לאחר 3 ימים הורד מינון ל-20 והופסק לחלוטין לאור מצבי הנפשי.
  היום שבוע מלא מאז תחילת הגרד אינני מצליחה לחזור לעצמי.
  אתמול הוסיפו לי 2 כדורים prothiazine 25 mg+bondormin+seroquelxr 300 mg האיסטון+טלפסט 180 לסירוגין.
  עיפה תשושה וזועקת “הצילו”.

  1. 30-6-2015
   אבי כתב:

   שלום אילנה,
   לצערי, למרות המצב הקשה והמצוקה הגדולה שבה את נמצאת, אין באפשרותי לעזור. שאלות רפואיות ותרופתיות יש להפנות לפסיכיאטר שכן רק רופאים מוסמכים לייעץ בנושאים אלה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 48. הגשת עדות בבית משפט
  1-7-2015
  מוטי כתב:

  אם מוטי לצורך העניין סובל ממאניה דיפרסיה. מחליט בזמן המאניה להרשם לקורס דוגמנות. אך ישר אחרי מבטל בטלפון ואינו מגיע ליום אחד של הקורס. ואחרי עשר שנים החברה שאליה נרשם רוצה לתבוע את מוטי אשר נרשם לקורס.
  האם מבחינת החוק החברה יכולה לתבוע את האדם השרוי במאניה דיפרסיה?
  *האדם מוכר בביטוח לאומי בנכות נפשית ומקבל קצבה חודשית לתפקוד.

  1. 1-7-2015
   אבי כתב:

   שלום מוטי,
   השאלה שלך היא משפטית. נראה כי בעניינים חוקיים מוטב יהיה לפנות להתייעץ עם עורך-דין ולא עם פסיכולוג. בהצלחה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 49. בן זוג עם מאניה דיפרסיה
  13-7-2015
  איילת כתב:

  בן זוגי ולי יש תנוקת משותפת, הוא עם מצבי רוח משתנים, או שהוא עצוב ומדוכדך, או שהוא כועס וצורח עלינו בבית, או שהוא שמח עם מצב רוח high.
  יש לי המון מריבות איתו והוא בלתי נסבל.
  האם הוא צריך טיפול תרופתי? או שיחות עם פסיכולוג?

  אודה למענה שלכם,
  איילת

  1. 13-7-2015
   אבי כתב:

   שלום איילת,
   נשמע שהמצב אצלכם בבית לא פשוט עכשיו, בטח לא קל להסתגל לחיים עם תינוקת כשנדמה שבן הזוג לא יציב ולא צפוי וקיימים מתחים ומריבות. מהתיאור שלך, מן הסתם, אי אפשר להגיע לאבחנה ולטיפול שנדרשים. האם הוא מסכים לתפיסה שלך שיש לו בעיה? אם כן, בוודאי שכדאי לפנות לפסיכיאטר או לפסיכולוג כדי לקבל אבחנה וייעוץ מתאימים. אם לא, סביר שממילא לא יסכים לפנות לבדיקה או לטיפול ואז יכול להיות שצריך להפריד בין המצב הנפשי שלו לבין המצב הזוגי ביניכם. במקרה כזה אפשר לפנות לטיפול זוגי ודרכו לנסות להבין מה הקושי ובהמשך, אם יהיה צורך, להגיע לטיפול פרטני.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 50. חברה
  15-7-2015
  יוספה כהן כתב:

  יש לי חברה טובה שחולה במרינה דיפרסיה לא ראיתי אצלה אף פעם אפיזודה
  מאנית רק דיכאונות היא נוטלת דפלפט ודקינול האם זה יכול להיות שיש רק דיכאונות בלי מאניה ? ועדיין היא מאובחנת כמאניה דיפרסיה ?

  1. 15-7-2015
   אבי כתב:

   שלום יוספה,
   אחד הקריטריונים לאבחנה של מאניה דיפרסיה הוא שהאדם חווה אפיזודה מאנית. יכול להיות שהייתה לחברתך בעבר אפיזודה מאנית יחידה, גם אם עברו מאז הרבה שנים, ושכיום היא סובלת רק מדכאונות, והאבחנה עדיין תקפה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 51. מניה
  12-9-2015
  ראלף כתב:

  שלום. אני הובחנתי כסובל ממניה דפרסיה. כרגע אני במצב יציב דואג לעצמי מבחינת שינה אכילה ולקיחת תרופות.
  רציתי לשאול האם מצב המניה יכול לחזור ללא כל התראה מוקדמת ללא כל סיבה למרות ההקפדה והטיפול העצמי..כי אם כן אי אפשר לבנות תחיים בצורה כזאת אשמח לקבל תשובה תודה

  1. 12-9-2015
   אבי כתב:

   שלום ראלף,
   באופן כללי התשובה היא שכן, יכולה להיות מאניה גם תחת טיפול, אבל הסיכוי לכך הוא נמוך מאוד ולכן חשוב מאוד להמשיך ולהקפיד נטילת הטיפול התרופתי ודאגה לעצמך. הקפדה על הטיפול, על מעקב סדיר אצל הפסיכיאטר המטפל והיכרות עם עצמך ועם הסימנים לתחילתה של החמרה יאפשרו לך להמשיך לחיות לצד המחלה. מובן שתמיד יהיה חשש שהמאניה תחזור אבל זה לא צריך למנוע ממך לבנות לעצמך חיים. אפשר בהחלט לחיות חיים מלאים, מספקים ויציבים עם אבחנה של מאניה דפרסיה ורוב המאובחנים בה אכן חיים כך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 52. בעיות בזכרון קשורות לזה שאובחנתי כסובלת מהפרעה דו קוטבית
  15-9-2015
  טמרה כתב:

  לפני כ9 חודשים עברתי מאניה. ומאז א י מטופלת בפרפנן ודפלט. ואני כל הזמן מגלה שאני לא זוכרת דברים. ממש בלק אוט.. כמו במבחנים שאנשים מתארים… רק שזה לא לגבי מש ו שנלמד.. אלא אפילו על דברים שעשיתי או לא….

  1. 15-9-2015
   אבי כתב:

   שלום טמרה,
   אינני רופא כך שלא אוכל להתייחס לתופעות לוואי אפשריות של הטיפול התרופתי. מוטב שתתייעצי עם הפסיכיאטר שמטפל בך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 53. מאניה דיפרסיה
  6-11-2015
  רגינה כתב:

  שלום אחי בן ה24 הוא סבל מדיפרסיה או מאניה אני לא יודעת בוודאות עם הוא נטל תרופות והם מאוד השפיעו הוא נהיה בן אדם יותר הגיוני והתנהגות שלו יותר השתפרה רציתי לשאול עם הוא יפסיק לנטול תרופות אותה בעיה תחזור ?

  1. 6-11-2015
   אבי כתב:

   שלום רגינה,
   מכיוון שלא ברור לך ממה סבל אחיך, קשה להתייחס לאבחנה שלו… יחד עם זאת ובאופן כללי, גם בדיכאון ובוודאי שבמאניה-דפרסיה ישנו סיכון לאפיזודה חוזרת אם מפסיקים את הטיפול התרופתי. תמיד חשוב להתייעץ עם פסיכיאטר לפני ביצוע שינוי או הפסקה של טיפול כדי להגיע להחלטה שקולה ומושכלת לגבי המשך הטיפול.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 54. 5-12-2015
  גרנות רם כתב:

  שלום,
  אשתי חולה במחלת נפש בשם מניה-דיפרסיה זה קרוב לשלושים שנה, מטופלת בשלוותה , שם היתה הרבה פעמים באישפוז.
  בזמן האחרון היא ערנית ולא יושנת הרבה בלילה
  היא נוטה לשקר במצח נחושה , ויוצאת לסבב קניות בלתי נשלט. עושה הרבה קניות דרך “עסקה טובה” וזה מתבטא בהרבה חבילות שמגיעות עם שליחים.
  מה שמפריע לי מאד השקר . בכל מצב היא משקרת. האם השקר בא כתוצאה מהמחלה?
  בבקשה תכתוב לי בדו”אל
  רב תודות
  רם

  1. 6-1-2016
   אבי כתב:

   שלום רם,
   על פניו, אם השקרים מתרחשים בזמן ההתקפים המאניים (כלומר, במקביל לסימפטומים האחרים – חוסר שינה, בזבוז כספים וכיוב’), אז נראה שיש קשר בין הדברים. אם היא משקרת לך גם בתקופות של רמיסיה אז נראה שמדובר במשהו אחר, שיכול להיות קשור רק אליה ולאישיותה אך סביר שקשור גם למערכת היחסים ביניכם.
   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 55. 11-12-2015
  אתי טווסי כתב:

  אני לא יודעת איך להתנהג איתו עכשיו אחרי שהבנתי את גודל הבעיה
  אני מאוד אוהבת אותו והבנתי שאני לא יכולה לעזור לו.

  1. 6-1-2016
   אבי כתב:

   שלום אתי,
   אכן, קשה לקבל שלפעמים אין ביכולתנו לעזור למי שאנחנו אוהבים. יכול להיות שגם את צריכה עזרה להתמודד…
   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 56. האם פריזמה מתאימה לטיפול מאניה דיפרסיה
  4-1-2016
  אירית כתב:

  אחרי תקופה של ארבעה חודשים בדכאון אמא שלי החלה לקבל מירו, והמשל חודש וחצי שלקחה אותו נוצר מצב שיום וחצי היא בדכאון עמוק ויום וחצי בהיי, רופה םביכיאטרת שינתה לה לפריזמה בבוקר וחצי בוקר וחצי ערב כדור של סרקואל, כבר דבועיים היא בטיפול ומצבי ההיי יותר חריפים

  1. 6-1-2016
   אבי כתב:

   שלום אירית,
   מספר הטלפון שלך נמחק ממהודעה למען שמירה על פרטיותך ברשת. אם תרצי, את מוזמנת לפנות אלינו בטלפון 08-8659837.
   אין באפשרותי לענות לגבי התאמה או יעילות של טיפול תרופתי למצבה של אמך. אלה שאלות שצריך להפנות לפסיכיאטר, ועדיף לרופאה המטפלת באמך באופן אישי. אם אינכן מרוצות מהטיפול או מרגישות שאינכן מקבלות את המענה ההולם, תמיד אפשר לפנות לקבלת חוות דעת שנייה אצל פסיכיאטר אחר.
   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 57. מה יש לי?
  16-1-2016
  אנונימית כתב:

  היי, יש ימים שבאמת יש לי מצב רוח מרומם ואני מרגישה שאני יכולה לעשות הכל בלי לחשוב על ההשלכות של זה ויש ימים שאני מאוד תוקפנית ועצבנית, ואז בשנייה אני יכולה להיכנס לדיכאון עמוק ואני באמת לא מבינה מה עובר עליי. זה במקרה הפרעה דו קוטבית?

  1. 22-1-2016
   אבי כתב:

   שלום,
   את מתארת תנודות קיצוניות במצב הרוח, בחשיבה וביכולת השליטה העצמית, אך אלה לא מספיקים בשביל לאבחן הפרעה דו קוטבית ויכולים לאפיין אפילו מצבים שהם לא פתולוגיים. בפגישה אישית ניתן יהיה לקחת היסטוריה מפורטת עם דגש על התסמינים הרלוונטיים ולעזור לך להבין טוב יותר מה קורה לך. לכן, אם את מוטרדת מהתנודות הללו, פני לפסיכיאטר לצורך אבחנה והתאמת טיפול.
   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 58. איך להתנהג עם בן זוג
  29-1-2016
  יפעת צדוק כתב:

  איך עליי להתנהג עם בן זוג שסובל ממאניה דיפרסיה כשאני גרה רחוק והוא מכבה נייד ונעלם מכולם ואני דואגת ולא יודעת מה קורה לו וכולם מציעים לי לתת לו לחזור לעצמו לבד . לא קל ומדאיג . האם עלול לשקוע יותר ויותר ? האם יכעס אם אגיע לנסות לעזור ? אני בדילמה קשה . מחכה לתשובה

  1. 6-2-2016
   אבי כתב:

   שלום יפעת,
   הדאגה שלך לבן זוגך מאוד טבעית ומובנת. אפשר להניח שהיית דואגת בכל מקרה כשבן הזוג ככה מתנתק ונעלם, ועל אחת כמה וכמה כשאת יודעת שהוא סובל מהפרעה בי-פולרית וההתנהגות הזאת יכולה להעיד על החמרה במצבו הנפשי. את מבקשת תשובה ברורה למצב לא ברור, ולצערי לא אוכל לתת אותה. יכול להיות שההתנתקות שלו קשורה למחלה ויכול להיות שחוץ מהמחלה ובלי קשר אליה – ובמיוחד אם הוא מטופל תרופתית ומאוזן – הוא גם אדם שצריך ונוטה להתנתק מדי פעם. יכול להיות שהוא יכעס ויהדוף אותך אם תגיעי אליו ויכול להיות שהוא יודה לך ויוכל להיעזר בך, שוב, עם ובלי קשר למחלה. טוב היה אם היית יכולה לדבר איתו על הדאגות שלך. מצאי הזדמנות שבה אתם ביחד ושתפי אותו בדאגה, בחוסר הידיעה מה לעשות ואיך לעזור לו, ותשאלי מה הוא היה רוצה. אולי אפילו תוכלו לסכם על דרך שבה הוא יעביר לך מסר שהוא בסדר, גם כשהוא לא רוצה להיות בקשר.
   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 59. האם מאניה דפרסיה הינה מחלה גנטית המעוברת מאבא חולה לבן?
  4-3-2016
  דרור שמואל כתב:

  בתי יוצאת עם גבר הסובל מהמחלה מה הסבירות הסטטיסטית שילדיו יסבלו מאותה המחלה

  האם מאניה דפרסיה הינה מחלה גנטית המעוברת מאבא חולה לבן?

  1. 12-3-2016
   אבי כתב:

   שלום דרור,
   מחקרים מראים שבמאניה דפרסיה יש רכיב גנטי, כך שהסיכוי של אדם שיש במשפחתו את המחלה לחלות בעצמו הוא גבוה יותר. מתוך סקרים נראה שהסיכון של מי שאביו חולה במחלה לחלות גם הוא הוא בסביבות ה-10%.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 60. שלום
  9-3-2016
  ארי כתב:

  שלום אני בן 23 נסעתי לדרום אמריקה ביחד עם עוד חבר לפני חודשיים..מעשנים בלי הפסקה כל יום..כשאני נמצא עם החבר הזה חברתית אני מרגיש לא טוב..לפני כמה שבועות כדעישנתי זה פשוט בא לי לא טוב והפסקתי עם זה ועם אלכוהול..כשאני שותה אני קם בבעסה ממש חושב על הקטע החברתי כל הזמן..רוצה לדעת אם זה לא מאניה דיפרסיה

  1. 12-3-2016
   אבי כתב:

   שלום ארי,
   לא כל כך ברור לי מה קורה לך ולמה אתה חושב שיש לך מאניה דפרסיה. אם הבנתי נכון, כשאתה שותה ומעשן אתה מרגיש לא טוב. ובכן, נראה שהדבר הראשון שכדאי לעשות הוא להפסיק לשתות ולעשן. מעבר לתחושות שנגרמות מהחומרים הללו, השימוש בהם יכול להביא להתפרצות של בעיות נפשיות אצל אנשים המועדים לכך. אם אתה ממשיך להרגיש לא טוב גם כשאתה לא שותה ולא מעשן, כדאי לפנות לאבחון ולטיפול אצל איש מקצוע מתחום בריאות הנפש.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 61. מאניה דפרסיה בגיל 29
  28-3-2016
  מיכל כתב:

  האם המחלה מניה דפרסיה יכולה להתפרץ בגיל 29 לאחר שימוש בסמים או שתופעות הלוואי לאחר שימוש נראות כמו מניה דפרסיה?

  1. 16-4-2016
   אבי כתב:

   שלום מיכל,
   מאניה דפרסיה יכולה לפרוץ לאחר שימוש בסמים, וכן סמים יכולים להשפיע על המוח באופן שיוצר השפעות על מצב הרוח. אם יש חשש, כדאי להתייעץ עם פסיכיאטר.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 62. עזרה למשפחה
  4-4-2016
  לי כתב:

  זקוקה לקבל ייעוץ או הכוונה . אבי אובחן מצעירותו כחולה במאניה דיפרסיה , כרגע נמצא בתקופה המאנית, אחי הלך איתו לפגישה אצל הפסיכיאטרית כי היינו בטוחים שמשהו לא מתנהל כסדרו בנתינת הכדורים על ידה – מה שהתברר כטעות וכעוד סממן של המחלה הטראומה הזו שאבי לא רוצה לשתף פעולה עם הטיפול. הפסיכיאטרית אמרה כי היא אמרה לו שצריך להחליף כדור אך הוא התעלם , ואמרה כי הוא שם לעצמו את כל המכשולים האפשריים להצלחת הטיפול (לא אוכל לפרט כאן )
  חשבנו כבר שאולי זה הזמן (שהשלמנו עם העובדה שהוא חולה ושלא יהיה לכך אף פעם מצב רציף וקבוע של ללא התסמינים לשני המצבים ) לשאול איך אפשר למנוע מאבי להיות בעל השליטה בכספים שלו , הוא לא מפסיק לבזבז בראוותנות ובחוסר שליטה (כמובן שטוען שהוא שולט בעצמו ) ואנחנו כילדיו חושבים מה יהיה גם עתידנו , כי יתכן ויהיה מצב שיבזבז את כל כספיו ואנחנו נצטרך לתמוך בו (אציין שהוריי גרושים )
  האם יש דרך לעשות זאת – ברור לי שהוא יפגע , יתעצבן , ואולי אפילו יעשה יותר מכך .. אבל אנחנו אבודים ולא יודעים מה צריך ונכון לעשות
  תודה!

  1. 16-4-2016
   אבי כתב:

   שלום לי,
   אביך אינו מאוזן בצורה טובה או אינו משתף פעולה עם הטיפול ונשמע שאתם מתמודדים עם מצב באמת מאוד קשה ומורכב. טוב לפחות שבתוך זה אתם, הילדים, מתמודדים ביחד… לשאלתך, יש אפשרות חוקית למנות אפוטרופוס לאדם שאינו כשיר לדאוג לעצמו, ובכך למעשה להעביר את השליטה על ההחלטות אליכם. אפוטרופסות יכולה להיות לרכוש, לגוף או לשניהם יחד, וכדי להוציאה יש לעבור הליך משפטי שבו תידרשו להוכיח שאביך אינו כשיר. כדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום ולבדוק אם זה אפשרי במקרה של אביך ומה המשמעויות.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 63. בעלי
  6-4-2016
  נטע כתב:

  היי אבי , אני ובעלי היינו בסדר גמור מבחינת היחסים שלנו והוא אפילו היה אמור לבקר פה בארץ , לפני חודש הוא פשוט ניתק קשר ולא מתקשר , לא עונה להודעות כלום
  לצערי אני מוגבלת כי אני צריכה להישאר בארץ בגלל סיבות מסוימות
  מה עושים ? איך מתמודדים עם זה
  אני בקשר עם אמא שלו שאומרת שהוא רק צריך זמן לעצמו , אני כבר משתגעת ומכאן אני כבר לא רואה את הפתרון

  1. 16-4-2016
   אבי כתב:

   שלום נטע,
   נשמע שאת מודאגת משום שבעלך נמצא רחוק וניתק קשר עמך. אם את שואלת מה לעשות לגביו ואיך ליצור איתו קשר, נראה שהתשובה היא לא בתחום הפסיכולוגיה. את מציינת שהוא בקשר עם אמו כך שלא אבדו עקבותיו, ולכן, אם השאלה היא מה לעשות עם היחסים ביניכם ואיך לשקמם, נראה שאין ברירה אלא לחכות עד שיסכים לשוחח איתך, שכן אי אפשר לעבוד על יחסים במעמד צד אחד. אם השאלה היא איך את יכולה להתמודד עם הנתק הפתאומי, הדאגה ובוודאי גם תחושות נוספות כמו כעס, עלבון ופגיעה, נראה שכדאי, קודם כל, להכיר בתחושות ולדבר עליהן עם חברים או אף בטיפול.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 64. מאניה דיפרסיה
  19-4-2016
  יעל כהן כתב:

  יש לי אמא שיש לה מאניה דיפרסיה, זה מתבטא בזה שיש לה התפרצויות לעיתים קרובות איך אפשר לחיות ככה ?

  1. 7-5-2016
   אבי כתב:

   שלום יעל,
   אין ספק שקשה מאוד לחיות עם אדם שמתפרץ לעיתים קרובות. כדאי לבדוק עם הרופא המטפל אם הטיפול התרופתי שהיא מקבלת מתאים ונכון עבורה או שיש צורך לעשות התאמות. בנוסף, ייתכן והיא תוכל להיעזר בטיפול פסיכולוגי כדי לפתח מיומנויות שליטה עצמית טובות יותר, אבל זה אפשרי רק במידה והיא מעוניינת לקבל עזרה. את שואלת איך אפשר לחיות ככה ולכן, חוץ מלעזור לה ולפעול לשינוי המצב דרכה, ייתכן שכדאי לחשוב מה את יכולה לשנות בעצמך ובחיים שלך כדי להתמודד אחרת. כמובן, אם את מעוניינת, גם את תוכלי להיעזר באיש מקצוע.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 65. התנהגות לאחר אשפוז וטיפול תרופתי
  27-4-2016
  שרה יהודה כתב:

  בעלי אובחן כחולה מאניה דיפרסיה והיה מאושפז בכפייה,כעת הוא נוטל תרופות פסיכיאטריות כגון דפלפט וזיפרקסיה,הוא מאוזן אבל אין לו שמחת חיים עצוב וכבוי,בעקבות האשפוז והטיפול התרופתי שללו לו את רשיון הנהיגה למונית שהיה ברשותו,והוא בדאוי תמידי,רציתי לשאול האם יש טיפול תרופתי אחר ואולי הנוכחי לא מתאים לו,תודה

  1. 7-5-2016
   אבי כתב:

   שלום שרה,
   ייעוץ בנושא טיפול תרופתי יכול להיעשות רק ע”י רופא מוסמך. אנא פני עם השאלות לרופא המטפל בבעלך.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 66. דחוף בבקשה
  21-5-2016
  אלינור כתב:

  יש לי חבר שהיה מאושפז בטירת הכרמל כי הוא הסתובב ערום ברחוב ולי היה סכיזרופניה בקיום יחסי מין הוא יכול להדביק אותי במחלה שלו או דרך נשיקה?

  1. 28-5-2016
   אבי כתב:

   שלום אלינור,
   סכיזופרניה אינה מחלה מדבקת. סכיזופרניה נגרמת, עד כמה שיודעים כיום, מגורמים בילוגיים וגנטיים, גם אם הרבה פעמים מתפרצת מתוך אינטראקציה עם גורמי סטרס סביבתיים. לכן, לא, לא ניתן להידבק בסכיזופרניה מקיום יחסי מין או מנשיקה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 67. איך אני אדא אם באמת יש לי?
  31-5-2016
  מאיה כתב:

  היום ילד מהכיתה שלי אמר למ שהוא חושב שיש לי את זה.. בהתחלה לא הבנתי מה הוא רוצה ממני אבל אחרי שקראתי את זה זה קצת מפחיד אותי… אני שאלתי את אחותי אם היא חושבת שיש לי והיא אמרה שיש סיכוי.. אם יש לי מה לעשות?

  1. 30-7-2016
   אבי כתב:

   שלום מאיה,
   מעניין להבין מה בתיאור של מאניה דפרסיה דיבר אליך ונשמע לך כמשהו שיכול לאפיין אותך… בגדול, זו מחלה המתבטאת בתנודות בין מצבי רוח קיצוניים. איני יודע בת כמה את אבל חשוב לזכור שתנודות במצב הרוח הן אופייניות מאוד לגיל ההתבגרות, ואז לא נחשבות להפרעה. בנוסף, נדיר שהמחלה מתפרצת לפני שנות ה-20 לחיים. אבל, מאיה, אם את במצוקה או מרגישה שמשהו בהתנהגות או בתחושות שלך הוא לא תקין, ולא חשוב כרגע איך קוראים לזה, כדי לשתף מבוגר שיכול לעזור (הורה, יועצת בי”ס).


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 68. לא יודעת איזו הפרעה יש לי
  6-6-2016
  בר לוזון כתב:

  קוראים לי בר, בת 20
  אני עוברת דכאון שנמשך כבר 3 שנים.(יש גם קשב וריכוז) פחות או יותר
  לפעמים במשך היום המצב רוח “מרומם” יותר,לא מפסיקה לדבר, כאילו כמו התלהבות כזו, חוסר מנוחה, ומחשבות רבות..(בעיקר בלילה, אני מתקשה לישון בגלל כל המחשבות)גם הדעת שלי מוסחת מאוד מהר. זה יכול להמשך יום שלם אבל מיד אחרי מגיע הדיכאון שוב. שלא נדבר בכלל על ירידה בביטחון עצמי, ומוטיבציה
  אני מרגישה עייפה מאוד רוב היום. כשאני קמה אני רואה מטושטש.. אני בטוחה שזה הוריד לי כמה שנים ארוכות מהחיים
  בגדול לדעתי זו מאניה דיפרסיה או הפרעה חד קוטבית. אני ממש סובלת מזה
  90% זה דיכאון.. ולפעמים יש פרקי זמן של התנהגות “מרוממת” אבל זה הרי לא באמת שמחה.
  בבקשה עזרה

  1. 30-7-2016
   אבי כתב:

   שלום בר,
   ברור לגמרי שאת סובלת ושאת רוצה להבין מה קורה לך, אבל לא יהיה זה מקצועי או אחראי לתת אבחנה על סמך התיאור שלך, מה גם שאין בזה תועלת. אגב, אם את לוקחת טיפול תרופתי כלשהו לדיכאון ו/או להפרעת הקשב, יכול להיות לו קשר לתסמינים שאת חווה. בר, פני לפסיכיאטר או לפסיכולוג קליני וספרי לו על תחושותייך. אבחנה וטיפול מקצועיים יכולים לעזור לך ולשפר את איכות חייך באופן משמעותי.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 69. בן זוג שחולה במחלה
  11-6-2016
  ירדנה כתב:

  אני נמצאת בקשר עם חולה במאניה דפרסיה בן 26 מיזה כשבועיים נעלם לא עונה לי לטלפונים לו להודעות והיום חסם אותי בטלפון למשלוח דל הודעות איך אני אמורה להתנהג איתו אודה לכם מאוד על העזרה

  1. 30-7-2016
   אבי כתב:

   שלום ירדנה,
   כמו עם כל אדם אחר – את יכולה לבחור אם להמשיך לחפש אותו או לא, אם לערב בני משפחה וחברים נוספים או לא, אם לפנות למשטרה (אם נעלם לכולם ולא רק לך) או לא…


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 70. מאניה דיפרסיה
  16-6-2016
  תמר כתב:

  אהלן. הבת זוג שלי סובלת ממאניה דיפרסיה. והיא לוקחת כדורים וכמו שידוע יש תקופות של הי ויש תקופות דכאון. אני לא יודעת איך להתמודד עם זה ואני כמובן לא רוצה לאבד אותה. למרות שזה קשה. אני בטוחה שלה יותר. בגלל המחלה הזאת. היא כלכך יקרה לי. וחלק ענק בחייםשלי.
  הבעיה שגם אני לפעמים סובלת ממצבי רוח קיצוניים לפעמים שמחה ולפעמין בדכאון.
  אפשר עצות איך להתנהג איתה במצבי רוח הדיכאוניים שלה? ויש תרופה לזה חוץ מלתיום משהו יותר רוחני אולי? כמו טרפיה או יוגה?
  אשמח על עצה כמה שיותר מהר. כולי אחוזת דאגה. לא רוצה לאבד אותה. והאם נשואים עם בת זוג שיש לה מאניה דיפקסיה נגמרעם בגרושים? זה מסוכן או משהו אם יש ילדים? כמו שהבנתי יש להם גם התפרצויות ומחשבות אובדניות איך להתמודד אם כל זה? נסערת כלכך! תודה על העזרה.

  1. 30-7-2016
   אבי כתב:

   שלום תמר,
   כמה דברים. ראשית, בת הזוג שלך סובלת ממאניה דפרסיה ומטופלת תרופתית, ולמרות זאת עדיין יש תקופות של שינויי מצבי רוח משמעותיים. כדאי להתייעץ איתה ועם המטפל/ים שלה לגבי יעילות הטיפול התרופתי. יכול להיות שאפשר להגיע לאיזון טוב יותר שימנע את התנודתיות טוב יותר ולתקופות ארוכות יותר. יש אנשים רבים הסובלים ממאניה דפרסיה והם מאוזנים לאורך שנים רבות תחת טיפול תרופתי נכון. שנית, גם את בן אדם וככזה גם לך יש מצבי רוח. זה בסדר ונורמלי לחלוטין. שלישית, אפשר לשקול גם להיעזר בטיפול פסיכולוגי, לה או לך או לשתיכן, כדי ללמוד להתמודד טוב יותר עם המחלה. רביעית, אנשים שונים מתחברים לדברים שונים. אם זוגתך נהנית מיוגה או מדיטציה או דיקור סיני או ציור מנדלות או כל דבר אחר, זה בוודאי יכול לעזור. לבסוף, מאניה דפרסיה זה לא דבר אחד והעתיד לא נקבע בלעדית על ידי הכותרת הזאת. יש חולים רבים שחיים חיי נישואין מאושרים, מגדלים ילדים ומתפקדים היטב לצד המחלה. זו התמודדות, כמו מצבים רבים בחיים, ואפשר בהחלט ללמוד להתמודד. אחזור שוב על הצעתי מהסעיף השלישי – פנו לאיש מקצוע להתייעצות.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 71. יעוץ
  18-7-2016
  מחמיד אחמד כתב:

  בוקר טוב
  יש ילד בן 26 שהוא מובחן כי חולה מניה דפרסיה ואננו מודה או מודע למחלה שלו והוא מסרב לקבל טיפול פיסכיאטר והמצב שלו הולך ומדרדר במהירות
  שאלה שלי….
  איך משכניעים אותו לקבל טיפול ?

  1. 30-7-2016
   אבי כתב:

   שלום אחמד,
   לצערנו הרב אי אפשר לשכנע את מי שלא רוצה לקבל עזרה. אפשר לדבר איתו, להסביר לו, לספר לו כמה אתם דואגים לו… ולקוות שזה יעזור.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 72. שליטה כספית
  1-8-2016
  אתי כתב:

  אני נשואה 28 שנה בעלי פתאום החליט שאני חולת נפש ואז קיבל כספים חלקם העביר הוריד ברמת החיים ומסית את הילדים שלי הוא אמור לקבל עוד כספים מהעבודה ומשגע את הילדים שלי שיש לי מחלה נפשית האם יש טופס או מסמך שיגן על הכספים שלי בתור זוגתו ובשליטה עליהם לפני הליכה לפסיכיאטר . כי זה מה שהוא מבקש ממני בעוד שהבעיה אצלו הוא מאוד לחוץ ומשתדל לתרץ כל הליכה לכל מקום שהולך מחביא את המסמכים הבנקאיים ומספר סיפורים .

  1. 9-9-2016
   אבי כתב:

   שלום אתי,
   כדאי להתייעץ עם עורך דין.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 73. אשיות דו קוטבית
  2-8-2016
  גילה כתב:

  אני פרודה כבר 4 שנים הילד המשותף גדל איתי ואבא רוצה להתחיל לקחת אותו ולגדל אותו אחד לשבוע
  בעבר היו לו אשפוזים בגין רצונו להתאבד
  אני פוחדת לשחרר את הילד
  מה עושים

  1. 9-9-2016
   אבי כתב:

   שלום גילה,
   ברור לי שאת דואגת לבנך אבל לא כל כך ברור מה את שואלת, בעצם. נשמע שכדאי לפנות לעורך דין…


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 74. אשיות דו קוטבית
  2-8-2016
  גילה כתב:

  הי האם מותר לי לאפשר לפרוד שלי שסובל מאוד קשה ממניה דפרסיה לקחת ילד בן 6 אליו שבתות לא בנוכחותי
  היה לו בעבר אשפוזים עקב חשש להתאבדות

  1. 9-9-2016
   אבי כתב:

   שלום גילה,
   מותר מאיזו בחינה? מבחינה חוקית, למיטב ידיעתי, אין מניעה.
   העובדה ששאדם סובל ממאניה דפרסיה ושבעבר הוא אושפז עקב אובדנות לא פוסלת אותו מלהיות אדם אחראי ואבא נפלא. אין לי דרך לדעת מה מצבו כיום והאם הוא כשיר לתפקד כהורה. אם יש לך סיבה טובה לחשוש, הדבר האחראי יהיה לא לאפשר את הביקורים, אבל חשוב להבין למה את חוששת ומפני מה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 75. כדורים לטיפול במאניה דיפרסיה
  3-8-2016
  כרמל גרנות כתב:

  שלום רב, נפגשתי עם פסיכיאטר, מחשד שמשפחתי ואף אני מאמינים כי יש לי מאניה דיפרסיה כבר כמה שנים, אך ההבנה עצמה והחשדות החלו להופיע רק לאחרונה. הפסיכיאטר רשם לי תרופה פשוטה נגד דיכאון… אני משוכנעת שיש לי הפרעה כזו, וכן גם לאמי. אם אני צודקת, האם נוגדי דיכאון יכולים להזיק למצבי?

  1. 8-9-2016
   אבי כתב:

   שלום כרמל,
   טיפול בנוגדי דיכאון הוא מקובל גם בקרב הסובלים מהפרעה דו-קוטבית, כאשר ידוע שיש סיכון מסוים שנוגדי הדיכאון לא רק יביאו לשיפור בסימפטומים הדיכאוניים אלא גם עלולים לגרום לכניסה למצב היפומאני או מאני. לכן, חשוב מאוד להישאר במעקב פסיכיאטרי וללמוד להכיר את הסימנים להתקפים מסוגים שונים. כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר לגבי חששותייך ואפשר גם לפנות לרופא נוסף לחוות דעת נוספת, אם אינך שקטה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 76. הפרעה דו קוטבית
  25-8-2016
  מיטל כתב:

  שלום, אמא של בעלי סובלת מהפרעה דו קוטבית. אני ובעלי בריאים. מה הסיכוי שילדינו יחלו במחלה?

  1. 15-9-2016
   אבי כתב:

   שלום מיטל.
   מחקרים עדכניים מראים כי הסיכון לחלות בהפרעה בי-פולארית כאשר קיים קרוב מדרגה שנייה הסובל מהמחלה הוא 5%. זאת לעומת כ-1% סיכון כללי באוכלוסייה ולעומת כ-20% סיכון עבור קרובים מדרגה ראשונה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 77. שקרים בקרה חולי מאניה
  30-8-2016
  מיה בשן כתב:

  יש לי חברה חולת מאניה שמשקרת בלי הפסקה. בהתחלה היא מאד משכנעת אבל אחרך כך היא פשוט תובעת בשקרחם של עצמה. זה קשור למניה?

  1. 15-9-2016
   אבי כתב:

   שלום מיה,
   שקרים אינם מאפיין של התקפי מאניה. אם חברתך מרבה לשקר מאוד יכול להיות שזה משהו שמאפיין אותה בלי קשר למחלה ממנה היא סובלת (באותו אופן שצבע העיניים שלה לא קשור למחלה…). נשמע שזה משהו שמפריע לך ביחסים איתה ואולי כדאי לדבר איתה על הקושי שלך לסמוך עליה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 78. הבן שלי יואב.יליד 1970 אובחן במניה דפרסיה ללפני כ 20 שנה
  3-9-2016
  אריה לוז כתב:

  הוא התחתן לפני 12 שנה נלדו לו שני ילדים .בת כיום בת 10 ובן בן 8. לאחר 8 שני אשתו עזבה אותו.וכיום הם גרושים.
  הבן שלי עבר משבר קשה מכך .והמחלה שלו התפרצה ביתר עוצמה.ניסו להחליף לו את המינון של כדורים .וזה גרם לו למשבר
  נוסף .וחזק יותר.היום הילדים שלו נכדים שלי. מנותקים ממנו.
  מה ניתן לעשות כדי לעזור לו .

  1. 9-9-2016
   אבי כתב:

   שלום אריה,
   אין ספק שהבן שלך עבר דברים קשים בחייו והדאגה שלך לו נוגעת ללב, אך לא כל כך ברור לי איזו עזרה אתה מבקש. מבחינת טיפול בהפרעה הבי פולארית, כולי תקווה שבנך מתמיד בטיפול התרופתי ונעזר גם בטיפול פסיכולוגי. מבחינת הנתק מהילדים, אפשר להניח שהיחסים בין כל המעורבים הם מורכבים מאוד וכדאי לשקול להתייעץ עם איש מקצוע באופן אישי.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 79. כמה זמן לוקח להתאזן בחזרה אחרי התקף חזק במיוחד
  7-2-2017
  ליאה כתב:

  בני קשר את גורלו בחתונה לא דתית עם אישה שסובלת ממניה דפרסיה. הלכו לפסיכיטר להתיעץ להביא ילד לעולם. לה כבר יש ילדה. הפסיכיאטר המליץ להוריד את הליטיום, בדיוק בזמן שעמדו להתחתן. עקב חוסר האיזון שחוותה בהמשך, התפטרה מהעבודה. מיד אחרי החתונה שכבר גם שם לא ממש הייתה עצמה, פרצה המניה בצורה מאד חזקה. היא ספרה לבני מחלתה לבני ואותו רופא אצלו היו ביחד, אמר שהיא ניתנת לאיזון. (בטח לא בלי ליטיום).
  שאלתי הראשונה, האם זה לגיטימי מבחינה אטית מקצועית וחוקית לטפל בצורה כזאת בחולת נפש?
  אני חרדה לא רק לה, אלא גם לבני שמתרחק ממשפחתו ובעצמו שרוי במתח ובחוסר ידעה לגביה התנהגותה העכשיוית והעתידית.

  הייתי רוצה לדעת תוך כמה זמן חוזר האדם לאיזון אחרי שלוקח שוב את הליטיום או שלא ניתן לדעת כי זה אינדיבידואלי אצל כל אחד.

  האמת שגם אני בתור אימו נתונה לדאגה שלא נגיד חרדה לגבי כל המצב שהוא ממש לא נורמלי.

  עוד שאלה, האם יש אפשרות להתיעץ טלפונית כמתן עיצה במקרה זה עבורי, על מנת לדעת כיצד להתייחס לכל המצב הזה. אודה לתשובה
  בברכה
  ליאה

  1. 7-7-2017
   אבי כתב:

   שלום ליאה,
   מהדברים שכתבת ברורה הדאגה שלך לבנך וגם החששות הרבים לגבי העתיד והשפעת מצבה הנפשי של כלתך על כל המשפחה. נשמע גם שאת לא תומכת בהחלטו של בנך להינשא לך ואולי מסויגת מכלתך גם מבחינות נוספות, כך שגילוי דבר מחלתה והאפיזודה המאנית שאת מתארת רק החמירו את תחושותייך כלפיה…
   מאניה דפרסיה היא אכן מחלת נפש, וכיום רבים מהסובלים ממנה חיים איתה כמחלה כרונית ומצליחים לשמור על איזון לתקופות ארוכות, בעזרת טיפול תרופתי ומודעות למחלה ולסימניה, לכל הפחות. לא אוכל להתייחס להיבטים האתיים והמקצועיים עליהם את שואלת כי לא יהיה זה אתי ומקצועי מצידי לחוות את דעתי על סמך תיאור קצר וחד צדדי של ההתנהלות. אם אינך סומכת על הרופא, כדאי אולי לשוחח על כך עם בנך (ואם היחסים מאפשרים זאת, גם עם כלתך), ובכל מקרה תיאלצי לקבל את עמדתם והחלטתם לגבי הטיפול הרפואי.
   כן אציע לך להיעזר בפסיכולוג, לפחות לתהליך קצר וממוקד סביב המקום שלך ביחס לבנך ולכלתך, כדי לעזור לך עם הדאגה הרבה שאוחזת בך.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 80. האם אנשים דו קוטביים מסוגלים לרצוח
  26-4-2017
  שנרגס יוספה כתב:

  יש לי ילדה דו קוטבית עים מאניה דפרסיה ויש לה עבר של אלימות פיזית כלפיה וכלפי אחרים הייתי רוצה לדעת אם הם מסוגלים לרצוח באופן פיזי ולא רק באיומים

  1. 24-6-2017
   אבי כתב:

   שלום יוספה,
   אם מסוגלת? בנסיבות קיצוניות כל בן אדם יהיה מסוגל לרצוח. אבל העובדות בשטח הן שהסובלים מבעיות נפשיות אינם יותר אלימים מכל שאר האנשים. יחד עם זאת, אין שום סיבה שתמשיכי לסבול מאלימות ואם זה המצב, את צריכה למצוא את הדרכים להגן על עצמך.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 81. מאניה דיפרסיה
  9-5-2017
  דניאל כתב:

  אני לא יודע אם יש לי את זה ואני מתבייש ללכת להיבדק שלא יחשבו שאני משוגע או משהו…
  יש לי מצבים שאני מדוכא לא בא לי לעשות כלום מחשבות מוזרות ולפעמיים אני סתם עצבני ויכול להתחרפן מדברים קטנים ובום יום אחרי רגיל מצב רוח טוב מאוד ושמח ונמרץ וככה זה הסיבוב כל פעם אותן הדבר

  1. 24-6-2017
   אבי כתב:

   שלום דניאל,
   אני בטח לא יכול לדעת מה יש לך, אבל מה שכן ברור נורא זה שמפריע לך כשאתה מדוכא ויש לך מחשבות מוזרות ומפריע לך כשאתה עצבני ומפריע לך שמצב הרוח שלך משתנה ככה בלי שיש לך שליטה עליו. ואם משהו מפריע, למה לא לקבל עזרה ולטפל בו?


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 82. בענין התקף מאני
  2-9-2017
  רונית שמאי כתב:

  בת זוגתי נמצאת בהתקף מאני ולא מוכנה לקבל טיפול למרות שהומלצ לי במיון לאשפז אותה הסכמתי לדאוג שתשתה כל יום כדור למרות שזה לא קורה היא משקרת שהיא לוקחת וזה לא קורה אני נמצאת כרגע במצב של אי וודאות המישפחה מסרבת להיות צד ואין אוזן קשבת פשוט מכחישים ואין לי למי לפנות כדי לשכנע אותה לקבל טיפול אשמח אם תמצאו תעזרו לי במציאת פיתרון במדא לא מוכנים לאשפז רק עם יש מישהו מקירבה ראשונה ואין שיתןף תודה מראש

  1. 8-9-2017
   אבי כתב:

   שלום רונית,
   את נמצאת במצב מאוד מורכב. בת זוגך במצב קשה ומסרבת לטיפול, את לא מצליחה לגייס את בני משפחתה לעזרה, ובעצם נשארת לבד לטפל בה, לדאוג לה ולנסות לעזור לה. עולה שאלה לגבי העמדה של בני המשפחה – מדוע הם מסרבים להקשיב ולעזור לטפל בבת זוגך? יכול להיות שהם באמת רק מכחישים ויכול להיות שיש להם איזשהו בסיס אחר לעמדה שבה הם נוקטים.
   מבחינה פרקטית, בוודאי שאת לא יכולה להיות אחראית לכך שהיא תיקח את הכדורים, זו לא דרישה סבירה ממך מול מישהי בהתקף מאני. אם היא כל כך מתנגדת לקבלת טיפול, ייתכן שאפשר לפעול דרך הפסיכיאטר המחוזי לקבלת הוראה לבדיקה כפויה, בתור התחלה. המשמעות היא שזוגתך תגיע – או אם לא תסכים להגיע, תילקח בניגוד לרצונה – לבדיקה ע”י פסיכיאטר, אשר יעריך את מצבה וכן האם מתקיימים התנאים הקבועים בחוק לבקשת הוראה לאשפוז בכפייה, אז היא תקבל טיפול גם נגד רצונה. התהליך נשמע והינו כוחני אבל יש מצבים שבהם אין ברירה אלא לפעול כך כדי לעזור לאדם. לכן, אציע שתפני ותתייעצי עם הפסיכיאטר המחוזי הרלוונטי לפי איזור מגוריכן, מתוך הרשימה כאן. בהצלחה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 83. מאניה דיפרסיה
  26-9-2017
  מאי אלהררי כתב:

  האם המחלה הזאת יכולה לעבור? האם יש תרופה אליה?
  חבר שלי חולה בזה ומחפשים פיתרון לזה הוא חווה כבר בתי חולים והתקפים אבל שהוא לוקח כדורים הוא רגוע ומתנהג ממש רגיל אפילו נוהג מדהים אבל הוא ישן מלא

  1. 7-10-2017
   אבי כתב:

   שלום מאי,
   מאניה דפרסיה היא מחלה כרונית. אין לה ריפוי אבל בעזרת טיפול נכון ועירנות אפשר לחיות איתה חיים טובים ומלאים. בדרך כלל התרופות עוזרות לייצב את מצב הרוח ולמנוע התקפים של מאניה או של דיכאון, ולכן חשוב להמשיך לקחת אותן גם כשמרגישים טוב. לפעמים לתרופות יש גם תופעות לוואי, ויכול להיות שאצל החבר שלך זו מתבטאת כעייפות. אם זה מאוד מפריע לו, כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני