אבחון כשירות פסיכולוגית לצבא

השירות הצבאי ומחשבה על גיוס עתידי מלווה לא פעם בחששות ומשברים, בייחוד כשמדובר במתגייסים אשר מתמודדים עם בעיות בתחום בריאות הנפש. נערים אלו והוריהם ניצבים בפני דילמה לא פשוטה המצריכה הכוונה וסיוע. מכון ממדים מתמחה במתן סיוע שכזה: מגוון אפשרויות להערכת מידת ההתאמה של הצעיר שעתיד להתגייס ו/או החייל לשירות צבאי כמו גם התאמות והגבלות שהוא זקוק להן לשם שירות צבאי מוצלח, ללא נזק נפשי.

מהן בעיות בריאות הנפש?

הכוונה היא לא בהכרח למחלות לנפשיות או מצבים המצריכים אשפוז. בעיות מתחום בריאות הנפש עשויות לעלות הן מאבחון פסיכולוגי והן מבדיקה פסיכיאטרית כאשר דרכי הטיפול הן שונות ומגוונות ובהכרח לא רק תרופתיות. הדוגמאות יכולות להיות סימנים של חרדה ודיכאון, הפרעות אכילה, מחשבות אובדניות ועוד. דוגמאות אלו יתבטאו לרוב במסגרת הצבאית בהתאמת פרופיל נפשי (לאו דווקא פרופיל 21).

היות והמפגש עם הצבא מפעיל לחץ גדול מאוד, ישנו חשש מהחרפת בעיות הנפש אצל המתגייס – החמרה שתוצאותיה עשויות להיות מתמשכות והרות גורל. מטרתו של אבחון אי-כשירות לצבא היא לשקול כיצד נכון שיבוא מצבו הנפשי של הצעיר לידי ביטוי בפרופיל הנפשי שלו – כך שמצבו הנפשי והבריאותי לא יתערער. ממקרים קודמים אנו יודעים כי ישנה חשיבות בהגעה לבדיקת הפסיכיאטר צבאי עם המלצה אינטגרטיבית המביאה בחשבון את מצבו של הצעיר: התרשמות ההורים, המלצת גורמים מטפלים, אבחונים פסיכולוגיים ועוד.

עתידים להתגייס וחווים חשש וקושי? תוהים מה משמעות מצבכם הנפשי לגיוס לצבא? אילו תנאים והקלות תוכלו לקבל שיקלו על מצבכם הנפשי? מתלבטים אם לפנות לקב"ן?


האבחון נערך במכון ממדים וכולל קריאת חומר רקע רלוונטי, ראיון עם המלש"ב והוריו ושימוש במבחנים פסיכולוגים, בהתאם לבעיה. לאחר מכן, נעשית כתיבת חו"ד פסיכולוגית לצבא. האבחון נערך עם פסיכולוג קליני בעל הכרות וניסיון במילואים כפסיכולוג לשכת גיוס. ובחיל הרפואה בהדרכת פסיכולוגים קליניים המתמחים בדיאגנוסטיקה.

נשמח להקשיב לכם,
התקשרו או השאירו פרטים ונשוחח בהקדם
077-996-9091