טיפול בהפרעות תקשורת ASD ו-SCD

הפרעות תקשורת אצל ילדים

הפרעות תקשורת מתוארות כהפרעות שהמאפיין המרכזי שלהן הוא קושי ביצירת והבנה של מצבים חברתים. בהפרעה זו ישנם מספר אבחנות הנמצאות על הרצף, מלקות בתקשורת חברתית ( Social Communication Disorder – Scd) ועד לאוטיזם (Autism spectrum Disorder – Asd). 

הפרעה בתקשורת אצל ילדים באה לידי ביטוי במספר מאפיינים שונים: פירוש מצבים חברתיים באופן שונה מהצפוי, ילדים הזקוקים לתיווך במצבים חברתיים, ילדים הנמצאים בצד כאשר מתקיימות פעילויות חברתיות או שפוגעים בילדים אחרים מבלי שערים לכך, ילדים המתקשים ביצירת קשר ושימור חברויות גם כאשר מתאמצים, ילדים העלולים להתנסח פעמים רבות באופן לא מאורגן כאשר הסביבה מתקשה להבינם כראוי. 

במחקרים שנערכו לאחרונה על טיפול בהפרעות תקשורת בילדים צעירים הגיעו לשתי מסקנות ברורות:
התערבות מוקדמת לכל סוגי הפרעות התקשורת יעילה יותר מזו הניתנת בגילאים מאוחרים יותר.
נדרש שיקול דעת קליני בכדי לקבוע את יעדי הטיפול המתאימים לצרכי הילד.

טיפול בהפרעות תקשורת אצל ילדים

הטיפול כולל עבודה על תהליכי מנטליזציה, היכולת המדומיינת להבין ולתת משמעות להתנהגות פיזית ומנטלית של עצמנו ושל אחרים. הדבר נעשה באמצעות נתינת משמעות למחשבות ורגשות של עצמנו ואחרים באמצעות קריאה נכונה של המציאות, ארגון המחשבות והרגשות וכן ויסות רגשי של התגובות שונות כלפי הסביבה. 

הטיפול מאפשר רכישת כישורי חיים בעזרת טכניקות בגישה קוגניטיבית התנהגותית, זיהוי דפוסים לא מועילים והחלפתם בדפוסים חדשים המשפרים את כישורי התמודדותו של המטופל, כמו גם עידוד פעילויות מתגמלות ונעימות במאמץ לשנות את דפוסי התנהגות חברתית המחמירות את הקשיים בהתקשרות החברתית.

מטרת הטיפול היא להגביר את יכולת המסוגלות העצמית של המטופל באמצעות יצירת חוויות מתקנות וחיוביות המעלות את תחושת הערך העצמי והביטחון כלפי הסביבה. הדבר נעשה באמצעות יצירת קשר אמפתי שאינו שיפוטי, יצירת תקשורת הדדית בחדר והקניית מרחב מוגן ובטוח. הטיפול משלב בתוכו הדרכת הורים, שילוב משחק ושיח המתאפיין ביצירת תקשורת מילולית ובלתי מילולית.מתלבטים בנוגע לטיפול? חווים קושי עם ילדכם ולא יודעים למי לפנות? נשמח לייעץ, ללא התחייבות ובדיסקרטיות מלאה.

נשמח להקשיב לכם,
התקשרו או השאירו פרטים ונשוחח בהקדם
077-996-9091