טיפול במשברי חיים

משברי חיים בעולמם של ילדים עשויים להיות מגוונים – החל ממעברים למסגרות חדשות (כיתה א', מעבר לחטיבה או לתיכון), גירושין במשפחה, אובדן ואבל. אולם, מה שנתפס כחוויה הרסנית בחייו של ילד אחד – עשוי לעבור כאירוע רגיל בחייו של ילד אחר. בתור הורים, הדרך בה אנו מגיבים עשויה לשפר את התמודדות הילד עם המשבר, והכלים שירכוש בעקבות ההתמודדות להמשך חייו.

התסמינים שחייבים להכיר


שינויים דרמטיים בחייהם של ילדים עשויים לגרום למשברים, ולרוב ניתן לזהות סימני אזהרה. חשוב לציין שכל ילד הוא שונה, וחשוב לזהות שינויים בהתנהגותו של הילד שלכם – אתם מכירים אותו בצורה הטובה ביותר ויודעים לזהות שהתנהגותו לא כתמול שלשום. חלק מהתסמינים הינם: תחושת פחד, דאגה, היפוך תפקידים עם מבוגר (ילד שעוזר למבוגר בהתמודדות), פלאשבק מטראומה או טרגדיה קודמת.


סימנים אלו מאפיינים את תגובת מרבית הילדים למשבר, אך חשוב לומר: תמרורי האזהרה משתנים בין ילד לילד, וחשוב לזהות דפוסי התנהגות שאינם אופייניים לילד כדוגמת דרישת תשומת לב מוגזמת, התבודדות מסביבה קרובה, עייפות וחוסר מוטיבציה, אי-יצירת קשר עין, חוסר להתמקד במשימות ועוד. במידה ואתם מזהים סימנים אלו לאחר שינוי דרמטי בחייו של ילדכם, טיפול במשבר רצוי בכדי לעזור לו בהתמודדות – דבר אשר יאפשר לו להתגבר על המשבר בצורה מיטבית, כמו גם להתמודד בצורה טובה יותר עם משברים בעתיד.

טיפול CBT למשברי חיים אצל ילדים


בטכניקת טיפול זו, מנסים לייצר הרחקה מסויימת בין הילד לבין הרגשות והמחשבות החולפות בתודעתו. כך למעשה, אני הוא לא המחשבה או ההרגשה – אלא אני המתבונן בהן. התבוננות זו מובילה להבחנה בטבען החולף, ומגדילה את היכולת להכילם באופן שאינו מושפע קשות על ידם. שיטה זו עם ילדים עשויה לספק כישורי התמודדות במיוחד לאחר אסון או אירוע קשה. השיטה הוכחה קלינית כמסייעת לאחר אסון בהתמודדות והבראה. במהלך הטיפול, העיסוק באירוע יעשה ברמות שונות:

אירועים כלליים: איך אירועים קיצוניים מתרחשים – בין אם אירועים שלא בשליטת האדם (כדוגמת אירוע טבע) ובין אם אירוע מעשה יד אדם. העיסוק בנושא זה מתמקד במדוע אנשים עושים דברים מסוימים.
האירוע הספציפי: טיפול באירוע הספציפי שהילד חווה, הזמן, המקום, והאנשים שהיו מעורבים בו.
הפן האישי: מה חווה הילד לפני, בזמן ואחרי האירוע.

מתלבטים בנוגע לטיפול? חווים קושי עם ילדכם ולא יודעים למי לפנות? נשמח לייעץ, ללא התחייבות ובדיסקרטיות מלאה.

נשמח להקשיב לכם,
התקשרו או השאירו פרטים ונשוחח בהקדם
077-996-9091