לחץ להתקשר
העצמאות 18/85 אשדוד 088659837

התאבדות

תוצאה נוראה ביותר שעלולה להיות לדיכאון. התאבדות היא סיבת המוות השנייה בשכיחותה לאחר תאונות בין תלמידי בית הספר התיכוניים וסטודנטים.

התאבדות עשויה לעבור במשפחה, אנשים שרמת הסרטונין במוחם נמוכה, אנשים המצויים בדיכאון נמצאים בסיכון גבוה להתאבדות. נשים מבצעות בערך פי 3 ניסיונות התאבדות לעומת גברים, אך גברים מצליחים יותר בניסיונות ההתאבדות.

ההתאבדות נדירה בקרב ילדים, בקרב אנשים צעירים היא במגמת עליה. שיעורי ההתאבדות עולים באורח דרמטי כשמגיעים לגיל העמידה והזקנה.

מניעת התאבדות והטיפול
בראיון הטיפולי עם הפונה הסובל מדיכאון השאלה המרכזית היא שאלת ההתאבדות. אם כוונת ההתאבדות ברורה וחסרה תקווה בדברי המטופל יבואו בדרך כלל התערבות במשבר הסתכלות צמודה ואשפוז במידה שהסיכון לאובדנות מוערך כגבוה.

אם אלה אינם הנושאים המרכזיים הבולטים יתקדם הטיפול בקצב מתון יותר, ויהיה מכוון כלפי הבנה מדוקדקת יותר של נושאים דיכאוניים אחרים.

במידה שניסיון התאבדות הסתיים במוות, התערבות פסיכולוגית בחיי קרובי המשפחה הנותרים חשובה גם היא. בני המשפחה שנותרו גם הם פגיעים יותר לדיכאון והתאבדות. הם עומדים לנוכח בושה, אשמה, הפתעה, סטיגמה חברתית. זוהי קבוצה שעשויה להפיק תועלת רבה מטיפול שיטתי.

טופס כתיבת שאלה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 thoughts on “התאבדות”

 1. דיכאון אחרי לידה
  7-2-2014
  שני כתב:

  האם ייתכן שדיכאון אחרי לידה נמשך יותר משנה? כיצד מתמודדים כאשר עד עתה לא טופל? כיצד ניתן לשפר את היחסים עם התינוק? אשמח להכוונה לטיפול מתאים לאם ולתינוק.

  1. 7-2-2014
   אבי כתב:

   שלום
   דיכאון לאחר לידה שלא טופל יכול להימשך יותר משנה ויכול בהחלט גם לפגוע באם, בתינוק ובקשר ביניהם. ישנן מרפאות ומטפלים המתמחים בגיל הינקות ובמקרים מסוג זה וכדאי לפנות לטיפול בהקדם. למשל, ניתן לפנות למרפאת גיל הינקות של שירותי בריאות כללית בפתח תקווה, למרפאה לגיל הרך של המרכז הרפואי הדסה בירושלים או לכל מרפאה אחרת, בתלות באזור המגורים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 2. החשיבה על התאבדות ומוות
  7-1-2017
  דליה מולא כתב:

  הבן שלי כבר שלושה ימים מדבר על הנושא הזה ויש לו חרדה ודיכאון והוא בן יחיד היה מטופל לפני תשעה חודשים בבריאות הנפש ועכשיו הוא חזר לדבר ולפעמים נכנס ללחץ יש אצלכם טיפול מיוחד ושהוא יחלים ויהיה בריא לחלוטין

  1. 7-7-2017
   אבי כתב:

   שלום דליה,
   המשאלה למצוא טיפול מיוחד לחרדות, דיכאון ואובדנות, שיכול לגרום לבן שלך להיות בריא לחלוטין, ורצוי תוך זמן קצר, היא מאוד מובנת. לצערי, דיכאון ואובדנות הם לא נושאים שבהם אפשר למצוא קיצורי דרך. נשמע שאתם צריכים לחזור למרפאה ולבקש המשך טיפול, ונשמע שיש בזה דחיפות. פני לעזרה מקצועית.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני