לחץ להתקשר
העצמאות 18/85 אשדוד 088659837

הפרעה מרדנית ומתנגדת

הקדמה
הפרעת התנהגות זו נצפית בדרך כלל בילדים שטרם מלאו להם 10 שנים ומתבטאת בהתנהגות מרדנית בלתי ממושמעת ומתגרה. התפרצות הנובעת מהפרעה במצב הרוח או מהפרעה פסיכוטית אינה הפרעה מרדנית מתנגדת, אלא הפרעת התנהגות. הפרעה זו מתייחסת באופן ייחודי להתגרות ולמרדנות בדרך כלל בדמויות ההורים ובדמויות סמכותיות מבוגרות. בילדים צעירים הסובלים מתסמונת זו ניכרים לעיתים קווים של התנהגות מרדנית ואי-ציות שילכו ויתגברו בגיל מבוגר יותר לכדי התנהגות אלימה ועבירות על החוק שמאפיינות הפרעת התנהגות.
התסמינים הנפוצים ביותר בהפרעה כוללים התפרצויות זעם, עימותים תכופים עם מבוגרים, וסרבנות למלא אחר בקשות או חוקים שמציבים המבוגרים.  כמו-כן יש נטייה של הילד להאשים את הסביבה בקשייו.

אפידמיולוגיה
התנהגות מרדנית ומתנגדת יכולה להיות תקינה בגיל המוקדם. בדרך כלל האבחון נעשה בגיל 8 לפחות ולא יאוחר מגיל ההתבגרות. היקף ההפרעה אינו ברור ויכול להתבטא בשיעור של 2%-16% מהילדים בגיל בית הספר. הורים לילדים הלוקים בהפרעה מרדנית ומתנגדת נוטים להיות עסוקים יותר בענייני שליטה, פיקוח וסמכות. במקצת המשפחות הללו, האבות בעלי הפרעת אישיות פסיבית-תוקפנית והאמהות דומיננטיות.

סיווג ואפיונים קליניים
המאפיינים הטיפוסיים להפרעה זו הם התנהגות עוינת, מרדנית, מתנגדת, מתגרה והרסנית. תבנית התנהגות זו סוטה בבירור מהנורמות החברתיות והתרבותיות שבסביבת הילד ומדפוס ההתנהגות המקובל יחסית לגילו.

בדרך כלל מדובר בילדים בעלי סף תסכול נמוך, המאבדים בקלות את השליטה העצמית, מתגרים ומתמרדים בדרישות המבוגרים, מציקים לאחרים, יוזמים עימותים, מתנהגים בגסות רוח אל הסובבים אותם, אינם משתפים פעולה עם הוראות המסגרת ועם הסמכות ומאשימים אחרים בקשיים ובשגיאות שלהם.

ההתנהגות המרדנית המתנגדת מפריעה ביחסים הבינאישיים ובהצלחה בבית הספר, שכן ילדים אלה נוטים להיות דחויים, ולמרות יכולתם השכלית התקינה הם נכשלים במשימות. בעקבות מסכת הכישלונות הם נוטים לפתח דימוי עצמי נמוך ומצבי רוח דיכאוניים. בגיל ההתבגרות מקצתם נוטים להשתמש באלכוהול וסמים.

טופס כתיבת שאלה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

68 thoughts on “הפרעה מרדנית ומתנגדת”

 1. הפרעה מרדנית מתנגדת
  21-6-2011
  א כתב:

  1. האם קיימים דרכי טיפול שבאמת יכולים לסייע למי שסובל מההפרעה?
  2. לפי מה שנכתב באפידימולוגיה הורים של ילדים אלו נוטים לעסוק יותר בנושא שליטה פיקוח וסמכות – האם ההפאעה נובעת מהתנהגות ההורים או שבגלל מה שהילד מציב נאלץ ההורה להציב יותר שליטה?

  1. 21-6-2011
   אבי כתב:

   שלום
   יחסי הורים ילדים אלו יחסי גומלין המשפיעים זה על זה. אין כאן מישהו “אשם”. אכן יש לבדוק ולבחון את התמודדות ההורים עם הילד. לראות אלו כלים ודרכים משיגות את המטרה ואילו ממשיכים להשתמש בהם למרות שלא משיגות את המטרה. לבדוק את התנהגות הילד והאתגרים שהוא מציב בפני הוריו. להבין מה המשמעות הנתפסת בעיני הילד על התנהגות הוריו. תגובת הורה יכולה להתפס כמחזקת ומקדמת אצל ילד אחד בעוד השני יכול לתפוס אותה כמכשלה. יש להכיר את הילד ולנסות להבין מה עומד בבסיס ההתנהגות המרדנית. מהו המבער הרגשי, שמניע להתנהגות. מה תורם לכך שהיא משתמרת. וכן לתת כלים אלטרנטיבים שיסיעו בהתמודדות אחר.
   ולגבי האם טיפול יכול לסייע, התשובה בגדול היא כן. הדרך לא פשוטה וקלה, אך המסע הזה אפשרי.

   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 2. איך אדע אם ההתנהגות מקורה בהפרעה או בעקבות אירוע טראומתי
  23-11-2011
  קארן כתב:

  שלום, אני אם לבן יחיד בגיל 3 וחצי. ילד טוב, שמח, משתף פעולה ברוב המקרים אם בבית ואם במסגרת הגן. הילד עבר תאונת דרכים לפני כ-4 חודשים, ומאז הבחנתי כי יש לי “קשיי הפעלה”: כל בקשה מתבצעת לפחות 6-8 פעמים, הילד מאבד ריכוז ועניין תוך מספר דקות מתחילת הפעילות, כשהוא מבקש משהו ולא מקבל הוא נכנס להתפרצויות זעם וצרחות, עקשנות ומרדנות. בגן גם מדווחים לי (בתדירות של אחת לשבוע לפחות) על התנהגות לא נאותה, וכל פעם זה משהו אחר. יש לנו חתולה בבית, ברוב המקרים הוא נחמד אליה אבל שוב, פעם ביום לפחות אני מבחינה שהוא חייב לעשות משהו להטריד אותה, המקרה הכי חמור היה כשהוא אחז בזנבה בכוח וסובב אותה באויר כמו חבל קשירה של “קאובוי”. המקרה לא חזר על עצמו אך מאוד הטריד אותי ונחרט בזכרוני כחרדה. אנחנו אמנם בהמתנה למפגש טיפולי (בעקבות התאונה) אך ההתנהלות האיטית של המערכת וההמתנה מערערים את בטחוני ומגבירים את חששותי.
  האם אני מבחינה בהפרעה מרדנית או התנהגות טבעית של ילד בגילו או שהכל תוצאה של התאונה? תודה על התייחסותך הפרטנית. ק.

  1. 23-11-2011
   אבי כתב:

   שלום
   כפי שאת מציינת השינוים בהתנהגות החלו מאז התאונה. קשיי ריכוז, התפרצויות זעם, התנהגות תוקפנית, חרדה, אובדן שמחת חיים ועוד יכולת לרמז על קשיים נפשים בעקבות תאונה. אכן חשוב לפנות לאיש מקצוע כמה שיותר מוקדם.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 3. קלסטרופוביה
  19-12-2011
  עדינה כתב:

  איך מטפלים בקלסטרופוביה, פחד ממעליות, מקומות סגורים, אוטובוס, רכבת, נעילת דלתות , פחד מנהיגה
  מחוץ לעיר.

  האם יש טיפול? ולמי לפנות.

  1. 19-12-2011
   אבי כתב:

   שלום
   את מדברת על פוביות ספציפיות. היום אנו בעלי ידע נרחב בתופעות אלו ובטיפול בהם. הגישה הקוגנטיבית התנהגותית נמצאה כיעילה ומהירה לטיפול בפוביות.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 4. הפרעה מרדנית מתנגדת
  21-6-2012
  אלה כתב:

  איך מטפלים?

  1. 21-6-2012
   אבי כתב:

   שלום
   לשאלה כללית זאת התייחס בכלליות. הטיפול היעל ההפרעה מרדנית מתנגדת היא טיפול פרטני בקונטקס משפחתי. טיפול פרטני, המתמקד בביסוס קשר משמעותי עבור הילד, אשר יאפשר לו התנסות בדפוסי יחסי אובייקט (יחסים עם דמות משמעותית) שונה מאשר הכיר עד כה. ביסוס קשר זה מאפשר את העלאת בטחונו העצמי של הילד. טכניקות התנהגותית לשיפור המיומנויות החברתיות. הדרכת הורים מאחר והילד חי במסגרת משפחתית, מושם דגש רב על המערכת הביתית ודפוסי ההתנהגות והחינוך המקבולים בה. לא מדובר ב”תיקון” של ההורים, אלא במתן ארגז כלים המותאם להם ולידם שבעזרתו הם לומדים כיצד להתמודד עם קשייו של הילד, לחזק התנהגויות רצויות ולהפחית התנהגויות בלתי רצויות כגון אלימות או סרבנות. בחלק מן המקרים ישנה הטבה בסימפטומים או בביטוי ההתנהגות על ידי דרך של טיפול התנהגותי המבוסס על עיקרון של חיזוקים וסנקציות. וישנם מצבים בהם נישקל גם מתן טיפול תרופתי לתקופה מה. עלי לציין שלפעמים ישנה מצבים שנשקלת הוצאה למסגרת חוץ ביתית מתאימה (אך לא הכנס לנושא זה כאן).

   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 5. הפרעה מרדנית ומתנגדת
  1-12-2012
  אורן כתב:

  שלום רב
  האם הגדרה הפרעה מרדנית ומתנגדת כוללת ילדים שלא מקבלים את הגירושים כלומר גרושתי התחתנה והבת שלי בת 9 עושה לה “טרור בבית” בגלל שהיא לא רוצה את בן זוגה כיום ואף יש להם תינוק חדש…
  לפי המאמר שלך אני חושב שזה מאוד מתאים לאופי של המרדנות של הילדה.
  אודה לך לתשובה ואף אם צריך לקבוע פגישה אצלך.

 6. טיפול
  7-12-2012
  נרגס כתב:

  יש לי ילד בן תשע וחצי . כל יום חוזר מבית הספר עם התקף זעם שונה הוא מקבל קונסרטה 27 ולמרות זה הוא לא רגוע וזה דבר מפחיד אותי מבחינה קוגניטיבת הוא מאוד טוב אבל התנהגותית … המורה התחילה לדבר על וועדת השמה??? וזה דבר מטריד אותי מאוד

 7. טיפול בהפרעת התנהגות מרדנית
  3-8-2013
  אורטל כתב:

  מהם הטיפולים והסעדים שיש לטיפול בהפרעה כזו, מה עלינו ההורים לעשות על מנת לעזור לילדינו בן השמונה לצמצם או לרפא הפרעה כזו.
  האם רטלין וקבוצת התרופות מסוג זה יכול לעזור?
  תודה אורטל.

  1. 3-8-2013
   אבי כתב:

   שלום אורטל,
   אם ילדך אובחן כסובל מהפרעה מרדנית מתנגדת כדאי לפנות לאיש מקצוע לבניית תכנית טיפול. הטיפול שנמצא כיעיל ביותר להפרעה הוא טיפול פרטני בקונטקסט משפחתי. הטיפול הפרטני בילד מתמקד בביסוס קשר משמעותי המאפשר חוויה שונה של קשר. בהקשר המשפחתי, מדובר על הדרכת הורים אשר נותנת כלים להתמודד עם הקשיים של הילד, לחזק התנהגויות רצויות ולהפחית התנהגויות לא רצויות. אפשר לשלב בטיפול גם אלמנטים התנהגותיים ולעיתים עושים שימוש גם בטיפול תרופתי, לפי המלצה של פסיכיאטר.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 8. אוקי!
  16-10-2013
  אני כתב:

  קודם כל אני מיתנצאלת אל השגיות כתיב ו תודה לסבלנות!
  הבן שלי בן 9 יש לנו רקה בבית של אלימות של האבא כלפי.הינו במרכז לנשים מוקות.אחרי 3 בחצי שנים מהגירושין הראשונים התחתנתי שוב ויש לבן שלי אכשיו אח חדש.ואני כרגע בגירושים שניים.הוא הובחן כלוקה בהפרעת קשב והפאעת מרדנית מיתנגדת.שום טיפול תרופתי לא אזר,לא קונצרטה ולא רספירידל,ולא כלוניריט.המצב רק מחמיר.לא רוצים אותו באף מיסגרת לא פנימיות יום טיפוליים בבית ספר לא ניכנב לשיורים כבר שנתיים.טיפול ריגשי אם פסיכולוגית לא עוזר.אדרכה הורית לא יודעים מה לעגיד כבר כי אני עושה ממש כל דבר שביכולתי.מה עוד לא נישיתי?בישביל זה אני כותבת לך.בבקשה תעזרו לי לאציל את בני.תודה רבה תודה רבה תודה רבה

  1. 16-10-2013
   אבי כתב:

   שלום
   אני מבין שהסטורית החיים שלכם קשה ומורכבת. חשוב שהייה לכם איש ממקצוע שיסייע לארגן את כל גורמי הטיפול הרלוונטים לכם ויעשה סדר. לכן אני ממליץ שתיפנו למרכז לבריאות הנפש – התחנה לילדים ונוער ומשפחתו במקום מגוריכם. שיוכלו לעשות עבודה מערכתית. איתכם ועם בינכם. הן פסיכולוגית, הן פסיכיאטרית, והן חינוכית.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 9. הפרעת אישיות מתנגדת
  9-1-2014
  אינגה כתב:

  האם יש מסגרות חוץ ביתיות מומלצות למתבגרים מעל 18 הסובלים מההפרעה המתמחות בטיפול ובשילוב הנוער בחיים עצמאיים…

  1. 9-1-2014
   אבי כתב:

   שלום,
   לא ידוע לי על מסגרות חוץ ביתיות בארץ לטיפול ב-ODD. הטיפול המקובל להפרעה הוא לרוב פסיכולוגי ופסיכיאטרי ופעמים רבות משלב גם מרכיב משפחתי.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 10. הפרעות קשב מול בעיות רגשיות
  30-1-2014
  שיר כתב:

  בוקר טוב,
  האם קיימת אפשרות כי ילדי סובל מבעיה ריגשית וסף תסכול נמוך מבלי שיסבול מהפרעת קשב? יש לי מן תחושה שכל הזמן מחברים את שלושת ההפרעות האלו יחד . ובתוך תוכי – לאחר שהצלחתי להכיר את נושא הפרעת הקשב אני לא רואה שהיא חלה על ילדי.
  מה שאני כן רואה זה סף תסכול נמוך , חוסר לקבל מרות וכללים ותמיד אפשר להשליך את התופעות הללו על הפרעת קשב וריכוז . אנא השב לי בהקדם כי הסוגיה הזו לא מובנת לי (אגב בני עשה אבחון רגשי ונראה כי הוא סובל מחרדות נטישה וחרדות ממוות – מדובר על ילד בן 7 הלומד בכיתה ב’.

  1. 30-1-2014
   אבי כתב:

   שלום
   ציינת כי בנך אובחן כסובל מבעיה רגשית. בעיות רגשיות יכולות להתבטא במגוון דרכים, ולפעמים גם כסימפטומים או התנהגויות המאפיינים הפרעות בקשב ובריכוז. אלה הם לא בהכרח סימפטומים של הפרעת קשב וריכוז שהיא הפרעה אורגנית שנולדים איתה. לכן, סף תסכול נמוך וקושי בקבלת מרות יכולים להתקיים גם בלי הפרעת קשב וריכוז ולהוות ביטוי של הקשיים הרגשיים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 11. האם תיתכן הפרעת היתנגדות בגיל מבוגר
  24-6-2014
  מיכל כתב:

  היתחתנתי בגיל מבוגר עם אדם שהגדיר עצמו כביישן מאד ועצוב כי היתאלמן עם הזמן כשההיתנהגויות חרגו בהרבה מצהנורמה גיליתי שהוא לוקח כדורים נוגדי דיכאון וחרדה והוא הודה שסבל מכך מאז נעוריו
  כעת נוספה בעיה חדשה בחצי שנה האחרונה הוא מיתמרד ומיתנגד לכל דבר גם דברים חיוביים שבעבר אהב לעשות ויש לו מעין מרד פנימי שהוא חש כלפי כל בקשה מהקרובים לו ביותר האם יתכן הפרעת היתנגדות בגיל 45 ואם כן איך מטפלים בזה

  1. 24-6-2014
   אבי כתב:

   שלום
   הפרעת התנהגות היא הפרעה של גיל הילדות ואינה מאובחנת בקרב מבוגרים. את מתארת שינוי בהתנהגותו של בעלך בחצי השנה האחרונה ונשמע שגם הוא וגם הסביבה שלו במצוקה בשל כך. אולי כדאי לנסות לדבר איתו על מה שאת רואה ולברר, יחד איתו, אם יש משהו מסוים שמפריע לו ואיך אפשר לעזור לו. מכיוון שציינת שהוא מטופל בנוגדי דיכאון וחרדה מזה שנים, אולי כדאי גם להתייעץ עם הרופא המטפל.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 12. הבן שלי בן 5 וחצי
  1-7-2014
  מורן כתב:

  הבן שלי אובחן על ידי פסיכאטר הוחלט שיש לו בעיה הפרעה מרדנית מתנגדת עם זה בעיה נפשית…. הוא מקבל טיפול פרטני 45דק פעם בשבוע ..ימליצו לי על התחלה לקבל רספידל של 2 טיפות ליום.. אבל אין שינוי במצב שלו רק מדרדר …..ורציתי באמת לדעת איך אפשר לטפל בו ומה הדרכים שאפשר לתת …כי ימליצו לי על מסגרת לשנה הבאה לגן פסיכאטרי …ואני מאוד לחוצה מי זה ?תודה רבה מורן

  1. 1-7-2014
   אבי כתב:

   שלום מורן,
   הפרעה מרדנית מתנגדת היא הפרעת התנהגות שמתבטאת בהתנהגות עוינת והרסנית, קושי בשליטה עצמית, סף תסכול נמוך ועוד. היא משפיעה על ההסתגלות והתפקוד הלימודיים, החברתיים והרגשיים, ולכן טוב שפניתם לאבחון ושאתם פועלים לטיפול בה. הטיפול בהפרעה, כמו שאת מבינה מההמלצות שקיבלתם, יכול להיות משולב – פסיכולוגי, תרופתי וסביבתי. חשוב לזכור שטיפול בהפרעות התנהגות דורש זמן והתמדה. לא ציינת כמה זמן כבר בנך מטופל אבל בכל מקרה, אם את מרגישה שאין שיפור במצב כדאי מאוד לחזור לגורמים המטפלים ולהתייעץ איתם ולשמוע גם איך הם רואים את מצבו. גן פסיכיאטרי או גן של החינוך המיוחד הוא בסך הכל מסגרת שיכולה לתת לבן שלך את היחס והטיפול שהוא זקוק להם. יש שם אנשי מקצוע שאין בגן רגיל ושיטת העבודה והגישה של הצוות מותאמות להתמודדות עם הקשיים של הילדים. לכן זו יכולה דווקא להיות הזדמנות עבור בנך. בהצלחה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 13. טיפול תרופתי לODD
  3-8-2014
  אסנת כתב:

  שלום
  האם יש טיפול תרופתי לטיפול בהפרעה מעבר לטיפול פרטני לילד / קבוצתי והדרכת הורים.
  הילד הוא ילד מחונן ולא מגיב למשפחת הריטלין.
  מקבל סרטטארה ולא נראה שינוי מהותי.
  תודה

  1. 3-8-2014
   אבי כתב:

   שלום,
   כן, במקרים מסוימים יכולות להיות אפשרויות נוספות לטיפול תרופתי בילדים עם הפרעה מרדנית-מתנגדת מעבר לטיפול בריטלין ודומיו. כמובן שבמקביל חשוב להמשיך בטיפול הפסיכולוגי ובהדרכת ההורים ולא להסתפק בטיפול תרופתי. אפשר גם לשקול גם התערבות מערכתית במסגרת החינוכית, בהתאם לצורך. בהיבט התרופתי, כדאי לפנות להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל, המכיר את בנך, לגבי אפשרויות טיפול נוספות.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 14. מה לעשות כשהילד מתנהג ככה.
  6-8-2014
  אודי כתב:

  יש לי ילד בן 6…שמתנהג כאילו יצר הרע נכנס בו…אנחנו ההורים על סף יאוש …מתפרע זורק חפצים…מה לעשות …איך מטפלים בנושא הזה…הוא עולה לכיתה א …בבקשה עזרה

  1. 6-8-2014
   אבי כתב:

   שלום,
   אתה מתאר התנהגות קשה ואף אלימה מצד בנך בן ה-6 שאתם לא יודעים איך להתמודד איתה. חשוב לטפל בבעיה בשלב מוקדם, וטוב שאתה מחפש עזרה. מהתיאור שלך קשה לדעת מה הדרך הטובה ביותר לעזור לכם ונראה שכדאי לעשות זאת באופן אישי. איש מקצוע יוכל לברר עמכם מידע נוסף וחשוב לגבי הילד, הסביבה המשפחתית, ההקשר של ההתנהגות שלו ושל השינוי בהתנהגותו ועוד. אם תרצו, תוכלו לפנות אלינו ולקבוע פגישה בטלפון 08-8659837.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 15. הבן שלי בן 5 וחצי
  12-8-2014
  מורן כתב:

  המשך הוא מטופל כבר כמעט 5 חודשיים

  1. 12-8-2014
   אבי כתב:

   שלום,
   כפי שנכתב בתשובה לשאלתך המקורית, טיפול בהפרעות התנהגות דורש זמן והתמדה ונראה שלמרות יחד עם התסכול מההתקדמות הלא מספקת, יש צורך להמשיך את הטיפול. וכאמור, אם את מרגישה שאין שיפור במצב כדאי לחזור ולהתייעץ עם הגורמים המטפלים שמכירים אותך ואת בנך ויכולים לספק מידע ותובנות לגבי התקדמותו בטיפול.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 16. סוג הטיפול הרצוי לילדתי
  28-9-2014
  פנינה כתב:

  ביתי בת ה-13 מאופיינת בלפחות חמישה סימפטומים מתוך שמונה המגדירים הפרעת התנגדות מרדנית. לא עשיתי עדיין אבחון, פשוט מתוך חוסר אונים התחלתי לקרוא בנושא וכך גם הגעתי גם למושג הזה שלפני כן לא הכרתיו. ילדתנו היא תלמידה טובה ובבית הספר תופעות אלו כמעט ואינן מתבטאות, לא לימודית ולא חברתית, הסימפטומים באים לידי ביטוי בעיקר בבית. איזה טיפול הכי יתאים לה התנהגותי או פסיכותרפיה?
  תודה

  1. 28-9-2014
   אבי כתב:

   שלום פנינה,
   מתוך המצוקה שלך והקריאה הגעת לאבחנה שנראה כי מאפיינת את התנהגותה של בתך, וטוב שמצאת את מקורות המידע שעוזרים לך להבין את המצב. לשאלתך, פסיכותרפיה היא טיפול נפשי כך שגם טיפול התנהגותי הוא פסיכותרפיה. הטיפול בהפרעת התנהגות מרדנית תלוי במאפיינים הספציפיים הקיימים אצל הילד, במקורותיהם ובסביבה שבה הוא חי. הרבה פעמים הטיפול הוא משולב וכולל התערבויות התנהגויות, מערכתיות ואחרות. כדי לדעת איזה טיפול הכי יתאים לבת הייחודית שלך, עם הנסיבות האישיות והמשפחתיות שלכם, יש צורך באבחון וייעוץ מסודרים אצל איש מקצוע. אם תרצי, את מוזמנת לפנות למכוננו בטלפון 08-8659837.

   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 17. אופן הטיפול בהפרעה מרדנית
  7-10-2014
  חיה כתב:

  הבן שלנו כבן 7 סובל ממרדנות אותה הוא מפנה כלפינו(הוריו) וכלפי חלק מהמורים.
  לעתים זה בדברים קטנים כמו לקנח את האף ועד ל
  צעקות זריקת חפצים אפילו יציאה מהבית….
  אנו מטפלים בבעיה בטיפול דיאדי מזה כ 3 חודשים
  ואין שינוי יש שבועות סבירים ויש ממש גרועים.
  מה עושים?
  אודה על תשובתך

  1. 7-10-2014
   אבי כתב:

   שלום חיה,
   קשה מאוד לשאת זאת בגלל ההתנהגות הבעייתית של בנך שאת מתארת אבל הטיפול בהפרעה מרדנית אינו פשוט ואף יכול להיות ממושך. נשמע שאת מטילה ספק ביכולת של הטיפול הדיאדי לעזור לכם ואולי רוצה למצוא אפיקי טיפול אחרים. לפני הכל, חשוב לפנות עם השאלות והספקות למטפל/ת ולשמוע את דעתם על התקדמות הטיפול והאפשרויות להמשך.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 18. ילד אלים
  10-11-2014
  מיכל כתב:

  שלום, בני בן ה 3 מתאים לרוב הקרטריונים של הפרעת התנהגות מתנגדת. הוא מאוד אנטי חברתי, מתקשה להבין סיטואציות חברתיות ותמיד חןשב שכולם נגדו. יוזם עימותים ולעיתים מכה ללא סיבה את בני גילו. נראה שהוא אוגר בתוכו המון כעסים כל הזמן. האווירה בבית מאוד חיובית ובעדו יבהחלט ניתן היה להבחין בהתנהגות כבר מגיל שנה ולפני… אשמח לדעת מה ניתן לעשות

  1. 10-11-2014
   אבי כתב:

   שלום מיכל,
   את מתארת התנהגות אלימה, כעס, קושי בהבנת מצבים חברתיים ועמדה שלילית כלפי העולם בילד בן 3 ומציינת כי כל אלה הופיעו כבר בגיל צעיר מאוד ואינם מובנים לך ביחס לאווירה בבית. לאור כל אלה והמתחים והקשיים שקרוב לוודאי שקיימים בבית במהלך ההתמודדות, נראה שכדאי לשקול באיזה אופן ניתן לעזור לו ולכם. יכול להיות שבנך אכן סובל מהפרעה מרדנית מתנגדת, כפי שאבחנת בעצמך מתוך קריאה, ובוודאי גם קראת על הדרכים השונות לטפל בילדים הסובלים מההפרעה. יחד עם זאת, מהתיאור של חומרת ומשך הבעיה נראה שבשלב זה מוטב יהיה לפנות לייעוץ ואבחון מקצועיים, בין אם לפסיכיאטר או לפסיכולוג. גורם מקצועי יוכל להגיע להבנה טובה יותר של המצוקה של בנך מכפי שאפשר להבין מתוך שורות בודדות באינטרנט, ולהציע דרכי טיפול המתאימות לכם ולו.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 19. האם לילדה הפרעה מרדנית מתנגדת
  27-11-2014
  שלומית כתב:

  שלום רב אני חיה עם בן זוג לו ילדה בת 10 (ליאת), גם בתי היא בגיל זהה.
  ליאת ילדה מחוננת, מאד אגרסיבית, אין לה חברים, מגלה סימני קנאה קשים בביתי, משקרת לעיתים תכופות, לאחרונה נתפסה בכמה מקרי גניבה, נוטה להתווכח תכופות אתנו ומאד לא נעימה לסובבים אותה. מידי פעם יש לה התקפי זעם בלתי נשלטים. האם לא בתמונה כמעט ורואה אותה פעם בשבוע, כך שרוב הזמן היא אתנו והתנהגותה משפיעה על כל האווירה בבית. האם לדעתך לילדה יש את ההפרעה עליה כתבת, או הפרעה מסוג אחר? איך אתה מציע להתמודד עם הנושא שגורם לכולנו עגמת נפש רבה. תודה

  1. 27-11-2014
   אבי כתב:

   שלום שלומית,
   את מתארת מצב משפחתי מורכב ומזהה בתוכו את ההתנהגות של ליאת כמוקד הבעיה. ללא ספק, ילדה תוקפנית, שקרנית, גונבת ומתפרצת מקשה מאוד על החיים בבית ודורשת התמודדות וכוחות מכל הנוגעים בדבר. את מספרת גם שיש גורמים סביבתיים שיכולים להיות קשורים להתנהגותה, כמו הקשר הרחוק בין ליאת לאמה והמורכבות המשפחתית בתוך הבית שלכם, וכדאי לחשוב גם איך הדברים הללו משפיעים עליה. הרבה פעמים קשיים במערכת משפחתית נוטים להשתקף בהתנהגותו ותחושותיו של אחד הילדים. בכל מקרה, לתת אבחנה פסיכיאטרית על סמך שורות בודדות באינטרנט יהיה מעשה לא מקצועי. לאור תיאורי ההתנהגות הקשים של ליאת והמצוקה של כולכם, נשמע שכדאי לפנות באופן אישי לייעוץ מקצועי שיאפשר לזהות מה מקור הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה. אם תרצי, את מוזמנת לפנות למכוננו בטלפון 08-8659837.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 20. ילד בן 6
  2-2-2015
  מיכל כתב:

  שלום יש לי ילד בן 6 שמתנהג בצורה קשה ולא טובה זה מתחיל בבוקר שהוא לא רוצה להתלבש בשום פנים ואופן למרות שאני מעירה אותו בשירה ובחיוך הוא פשוט ננעל עד שאני כבר מאבדת שליטה כועסת ומתרגזת ומלבישה בכוח אחר כך מגיעים לביס הוא לא רוצה לרדת מהאוטו רק אחרי שכנועים רבים הוא הולך )המורה טוענת שהוא אחד מהילדים המובילים לימודית בכיתה) וממשיך במהלך היום בהצקות לאחותו והוא נוהג באלימות כלפינו ההורים אף על פי שאנחנו מנסים בכלהכוח לשמור על סבלנות הילד יכול לקבל מכה ופדוט להןריד את כל הכעס עלינו אם זה באלימות ואף במילים לא יפות בנוסף הוא לא משתף איך עבר עליו היום ואם אנו שואלים אותו הוא מתעצבן מאוד לא מסכים לשבת על שיעורים פשוט מתמרד בכל דבר ושום דרך לא עוזרת יש לי ארבע ילדים בעלי בנסיעות לחול מהעבודה ואני מרגישה חסרת אונים מתוסכלת ואף מאוכזבת אני מרגישה שאני מאבדת אותו ובנוסף כל שאר הילדים שקטנים ממנו פשוט לא מקבלים יחס שהם ראויים לו כי אני כל הזמן רק בהתמודדות איתו מה לעשות אני כבר לא יודעת אם זה בעיה בנו ההורים נראה לי שזה כבר מעבר

  1. 2-2-2015
   אבי כתב:

   שלום מיכל,
   המצב שאת מתארת נשמע מאוד קשה ומתסכל. את לבד עם ארבעה ילדים שלפחות אחד מהם כרגע מפגין התנהגות בעייתית. זה נשמע מעייף, מתיש ומרגיז מאוד. במצבים כאלה הרבה פעמים נוצר מעין מעגל של תגובות תוקפניות וכועסות משני הצדדים שבו הקושי והתסכול גוברים ומאוד קשה לשבור אותו. לכן, נשמע שכדאי לך לפנות לייעוץ חיצוני שיוכל גם להעריך את הבעיה ולהדריך אותך בהתמודדות עם בנך וגם לתמוך בך במצב המאוד לא פשוט שאת נמצאת בו. אם תרצי את מוזמנת לפנות אלינו בטלפון 08-8659837.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 21. מה לעשות ?
  16-2-2015
  אילנה כתב:

  שלום,
  יש לנו ילד בכיתה א’ ,מטופל ברטלין עקב Adhd
  מגיל קטן קשה לו לקבל גבולות, אין לו הרה חברים כי רוב השחקים שלו ים החברים נגמרים במכות. לאחרונה ילד הורחק מבית הספר לשבועיים כי לטענת המנהלת מסכן את הילדים האחרים
  פסיכיאטר רשם שיש לו בנוסף להפרעת בקשב וריקוז הפרעה ורדנית מתנגדת ODD והוסיף לו לקונצרטה גם רספונד(פעם אחת ביום לקראת שינה).לאחר שקראתי באינטרנט על התרופה הזאת- חוששת מאוד למתת אותה לילד מצד אחד ,מצד שני בית הספר לא מוחנים לקבל את הילד אם לא יטופל .ילד מצטיין בלימודים בדרך הלל
  מה לעשות????

  1. 16-2-2015
   אבי כתב:

   שלום אילנה,
   את מתארת את בנך כסובל מהפרעות קשב וריכוז וכן מהפרעות התנהגות שהחמירו לאחרונה והביאו להשלכות משמעותיות מצד בית הספר. אתם מטופלים תרופתית ואת חוששת להיענות לטיפול שרשם הפסיכיאטר. נראה שבמצב הנוכחי הטוב ביותר יהיה להפנות את שאלותייך וחששותייך לפסיכיאטר המטפל ולהיעזר בו כדי לקבל החלטה לגבי המשך דרככם. בנוסף כדאי לשקול להוסיף לטיפול התרופתי גם טיפול פסיכולוגי, באם אין כזה, שיעזור לבנך ולכם לסגל דרכי התמודדות אפקטיביות יותר.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 22. ילדה עם odd והפרעת קשב
  7-3-2015
  לינוי כתב:

  ביתי בת 7 אובחנה עם הפרעת קשב ו odd. בעלי מתעצבן מהר מאד ולא מסוגל להתמודד איתה כשאר היא מתחילה להתפרץ כלפיו. הוא טוען הי עושה לו דווקא ותמיד זה נגמר בבכי של הילדה וסטירה מצידו. אני חברת אונים. מה ניתן לעשות? יש לציין שהנישואים שלנו נפגעים מאד מזה. בעלי אינו מוכן להקשיב כאשר אני אוסרת עליו לתת לה סטירה. אני מנסה הרבה למנוע מלתת לו להיות עימה על מנת לא להגיע למצב של חיכוך ביניהם. אודה לעזרתך, מה ניצן לעדות?

  1. 7-3-2015
   אבי כתב:

   שלום לינוי,
   אין ספק שהאתגרים שבגידול ילדה המאובחנת עם הפרעת קשב ו-ODD הם לא קלים ואפילו מתסכלים ומכעיסים הרבה פעמים. יחד עם זאת, זו אינה הצדקה להשתמש באלימות ונשמע שלבעלך קשה מאוד למצוא דרכי התמודדות שיהיו יעילות גם לטווח הארוך ושלא יחמירו את המצוקה של הילדה, של כל אחד מכם ושל הזוגיות שלכם. סביר להניח שאתם שבויים בתוך דפוסי התנהגות מוכרים, הן ביחסים בין בעלך לבתכם והן ביחסי הנישואים ואז קשה מאוד לראות מה אפשר לשנות. במצב כזה כדאי לפנות להדרכת הורים אצל גורם מקצועי שיוכל לעזור לרכוש דרכי התנהגות וחינוך מתאימות יותר. כמובן, חשוב שכמוך, גם בעלך יהיה שותף מלא בתהליך, יגיע לפגישות ויהיה מוכן להתחייב לשינוי. אם תרצו, אתם מוזמנים לפנות למכוננו בטלפון 08-8659837.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 23. דרכי טיפול
  5-7-2015
  נטע כתב:

  בני בן 13 פלוס
  בעיות בקבלת סמכות מבוגרים ואלים כלפי אחיו
  מתחילים בטיפול אצל פביכיאטר ילדים בקופת החולים
  האם זה יצויין כ”כתם” לאורך חייו?

  1. 5-7-2015
   אבי כתב:

   שלום נטע,
   ראשית, נשמע שהמצב עם בנך מורכב וגורם לקשיים בבית, וטוב שאתם פונים לטיפול. לשאלתך, כיום ההתייחסות לטיפול נפשי היא כמו לכל טיפול רפואי אחר במסגרת קופת חולים. המשמעות היא שהמידע על אבחנות וטיפולים הוא חלק מהתיק של בנך, כמו כל אבחנה או טיפול אחר. ראיית העובדות הללו כ”כתם” היא כבר פרשנות אישית וחברתית…
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 24. ילד בן 3
  9-7-2015
  חוה כתב:

  היי, בני בן ה 3 ילד חכם סקרן ופעיל אך יש סיטואציות שבהן אני תוהה אם אכן יש בעיה של וויסות ריגשי או משהו בסיגנון. למשל יש בקרים שהוא מתעורר בצעקות..לא בא לי , לא רוצה וסתם צועק אי אפשר להתקרב אליו…חוץ מבבקרים התחיל לצעוק ככה סתם גם כשקורה משהו שלא מוצא חן בעיניו. זה לא משהו חדש אבל זה החמיר בשבועיים האחרונים..די בטוחה שזה קורה כשעייף מידי. בנוסף אנחנו מתמודדים עם הרבה התקפי זעם..מה דעתך? תודה.

  1. 9-7-2015
   אבי כתב:

   שלום חוה,
   התקפי זעם בגיל שלוש הם לא נדירים והם משקפים חלק מתהליך שבו ילדים לומדים איך להתמודד עם תסכול וקושי, גם תוך התייחסות לתגובות של הסביבה כלפיהם. את יודעת לזהות שכשהוא עייף יותר ההתנהגות מידרדרת, וגם זה דבר שכיח וטבעי וקורה גם למבוגרים ולמווסתים מבינינו – כשעייפים קשה יותר לשלוט בעצמנו ולהיות סבלניים. יחד עם זאת, את מספרת גם שמשהו השתנה בשבועיים האחרונים וישנה החמרה בהתנהגות ובמצוקה שסביבה, ונראה שכדאי לנסות להבין מה השתנה. האם קרה משהו בגן? בבית? בהרכב המשפחתי? האם, למשל, משהו בשגרה שלו השתנה עם סיום שנת הלימודים ודורש ממנו הסתגלות? כמובן, הבנת הגורם לא תוביל אוטומטית לשיפור בהתנהגות אבל תאפשר התייחסות ומחשבה על דרכים להקל עליו ולעזור לו להתמודד. בנוסף, אם הוא הולך לגן, נסי לדבר גם עם הגננת ולשמוע ממנה איך היא רואה את המצב ואם גם לדעתה ישנה רגישות מיוחדת או קושי בויסות רגשי.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 25. ADHA ו- ODD
  25-7-2015
  ל. כתב:

  שלום, הבן שלי היום בן 9 וחצי בגיל 7 אובחן עם הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות במכון פרטי עקב התנגדות של המכון להתפתחות הילד לאבחן אותו, שם הומלץ על התחלת טיפול של קונצרטה מינון נמוך של 27 מ”ג ובמידה ולא משפיע להעלות ל-36. יש שיפור בהתנהגות ז”א שהוא יותר מרוסן, פחות אימפולסיבי, פחות רגיש אבל עדיין מרגישה שזה לא עושה תעבודה, זה לא מה שהוא צריך והתופעות לוואי שהוא חווה כמו כאבי בטן וחוסר תיאבון לא מצדיקות את נטילת הכדורים. דברים שעדיין ישנם כגון:
  מרדנות, סרבנות, רגישות- חושב שכולם נגדו, מאשים את כולם בטעויות שלו, בעיות זיכרון, שתלטן- מתנהג כמו “בוס” כמו “שוטר” כאילו כל העולם עובד אצלו, חוסר סבלנות משגעת!! ואלימות. לאחונה התייעצתי באיזה פורום ושם נאמר לי שמה שאני מתארת זה שילוב של הפרעת קשב והיפראקטיביות יחד עם הפרעה מרדנית ומתנגדת וזה מצריך טיפול משולב, הכל טוב ויפה אבל אם אין לי אפשרות לעשות את זה בפרטי איך אני מאבחנת את זה? ויותר חשוב איך אני מטפלת בזה ללא תשלום??.

  1. 25-7-2015
   אבי כתב:

   שלום ל,
   ראשית, לעניין הטיפול התרופתי, כמובן שאין לי אפשרות לייעץ אך רק אומר שיש כיום מגוון של תרופות להפרעות קשב וריכוז ויכול להיות ששינוי בטיפול יוביל לשיפור נוסף בהתנהגות ו/או יפיחת את תופעות הלוואי שאת מתארת. לכן, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל. שנית, באפשרותך לפנות לטיפול דרך קופת חולים במרפאות ספציפיות לתחום או במרפאה לבריאות הנפש לילדים ונוער. בררי בסניף קופת החולים שלך או דרך רופא הילדים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 26. התהנגות היסטרית של ילדה בת 8
  9-8-2015
  תמר כתב:

  שלום,

  ילדה שלי היא בת 8 ילדה טובת לב , שמחה ואוהבת בד”כ,
  אבל יש לה התקיפי זעם לאחרונה, שהם בלתי נשלטים ולפעמים מאוד אלימים כלפי וכלפי אחים שלה: גדול ממנה וקטנה ממנה. בילדות הייתה מסוגלת לבכות שעות על זה שמוצץ שלה נעלם , לא אהבה ללבוש דברים חדשים מוכל שינוי בעונה היה לה קשה להתרגל, בעצם על עד עכשיו ,לנעול נעלי ספורט חדשות זה סיפור , נגמר בבכי כמעט תמיד. מגיל 5-6 המצב טיפה השתפר התקיפי זעם הפכו קצרים ולא מאוד תכופים. לאחרונה הם חזרו והפכו להיות ארוכים בלתי נגמרים ומאוד לא סימפטיים ודיי תכופים פעמיים בשבו לפעמים עוד. פעם היא הייתה נרדמת ואז מאוד מצטערת על הנעשה אבל עכשיו הבושה נעלמה והיא מבטלת את התנהגות המבישה… מעולם לא פנינו לטיפול. התקפי זעם- הם תמיד היו בבית בכל המסגרות שהייתה נחשבה לילדה טובה
  ונחמדה ומילאה כמעט כל בקשה של גננת ומורה.
  רציתי לבדוק מה ניתן לעשות רצוי לא טיפול תרופתי.

  1. 9-8-2015
   אבי כתב:

   שלום תמר,
   אין ספק שקשה לחיות עם התקפי זעם וחשוב להתמודד איתם, בוודאי כשהם מערבים גם התנהגות אלימה. אבל כדי באמת לטפל בבעיה ולא רק בהתנהגות חשוב להבין מה קורה לבתך ומה גורם להתקפי הזעם. מהתיאור שלך עולה שמאז ומתמיד היו קשיי התמודדות עם מצבים מסוימים שהובילו לתגובות של תסכול, בכי וכעס. אחד הכיוונים שכדאי לבדוק הוא זה של הויסות החושי. לפעמים קושי להתרגל לבגדים מסוימים או סירוב ללבוש משהו יכול להעיד על רגישות-יתר חושית. זהו מצב פזיולוגי שמשפיע על הדרך בה הילד חווה גירויים חושיים כך שהרבה מהם נחווים כלא נעימים ועוצמתיים. את יכולה לקרוא על כך יותר למשל כאן. אם הכיוון הזה נראה לך רלוונטי, כדאי לפנות לאבחון ולטיפול אצל מרפא/ה בעיסוק, שיכול מאוד להקל. בנוסף, הופעה של התקפי זעם או כל שינוי משמעותי בהתנהגות לא קורה סתם כך. חשוב לברר מה השתנה לאחרונה, סביב ההחמרה בהתקפי הזעם – בבית, בבית הספר, בסביבה החברתית או בכל הקשר אחר. לבסוף, כדאי לשקול לפנות לייעוץ פסיכולוגי שיעזור לבחון את ההתנהגות והגורמים לה ולמצוא את הדרכים להביא לשינוי. בהחלט יכול להיות שלא יהיה צורך בטיפול בבתך ותוכלו להסתפק בהדרכת הורים. כך או כך, חשוב מאוד להציב גבולות ברורים בכל הנוגע להתנהגות אלימה ולא לאפשר לה להמשיך כך, למען כולכם.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 27. בני בן ה5 וחצי
  9-9-2015
  מיטל כתב:

  אך מטפלים בהתנהגות מסוג זה ?

  1. 9-9-2015
   אבי כתב:

   שלום מיטל,
   אחזור על תשובה שעניתי בעבר לשאלה זו: לשאלה כללית זאת אתייחס בכלליות. הטיפול היעיל בהפרעה מרדנית מתנגדת היא טיפול פרטני בקונטקס משפחתי. טיפול פרטני, המתמקד בביסוס קשר משמעותי עבור הילד, אשר יאפשר לו התנסות בדפוסי יחסי אובייקט (יחסים עם דמות משמעותית) שונה מאשר הכיר עד כה. ביסוס קשר זה מאפשר את העלאת בטחונו העצמי של הילד. טכניקות התנהגותית לשיפור המיומנויות החברתיות. הדרכת הורים מאחר והילד חי במסגרת משפחתית, מושם דגש רב על המערכת הביתית ודפוסי ההתנהגות והחינוך המקבולים בה. לא מדובר ב”תיקון” של ההורים, אלא במתן ארגז כלים המותאם להם ולידם שבעזרתו הם לומדים כיצד להתמודד עם קשייו של הילד, לחזק התנהגויות רצויות ולהפחית התנהגויות בלתי רצויות כגון אלימות או סרבנות. בחלק מן המקרים ישנה הטבה בסימפטומים או בביטוי ההתנהגות על ידי דרך של טיפול התנהגותי המבוסס על עיקרון של חיזוקים וסנקציות. וישנם מצבים בהם נישקל גם מתן טיפול תרופתי לתקופה מה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 28. התקפיי זעם ילדה בת 8.5
  19-9-2015
  ציונה כתב:

  שלום, יש לי ילדה בת 8.5 וההתנהגות שלה בדיוק כפי שמתואר לעיל
  בבית הספר היא שולטת בכל התחומים, מבחינה חברתית קצת חלשה ובבית היא שונה לגמרי מהרגע שהיא נכנסת הביתה היא כל הזמן עצבנית, שלילית, מאשימה את כל הסובבים אותה וקשיים שלה בקיצור בדיוק כפי שמתואר למעלה. איך מטפלים אני מרגישה שאני מאבדת את הילדה?
  ודרך אגב אני שישה חודשים לאחר לידה שזה גם חלק מהעניין
  אשמח לקבל תשובה.

  1. 19-9-2015
   אבי כתב:

   שלום ציונה,
   אם אני מבין נכון, בתך מתנהגת היטב מחוץ לבית וההתנהגות הבעייתית מוגבלת רק להקשר הביתי. את קושרת בין התנהגותה לבין התינוק/ת החדש/ה ואכן הולדת אח/ות בהחלט יכולה להוות גורם סטרס ושינוי משמעותי בבית ובמארג היחסים המשפחתי. כאשר מגיע תינוק חדש למשפחה הילדים הגדולים יותר עלולים לחוש שהם נזנחים, מוחלפים, שאין להורים מספיק מקום עבורם או יכולת לאהוב אותם. יכול להיות שבתך מקנאה בתינוק החדש וביחס שמקבל ומרגישה את הירידה בפניות שלכם, ההורים, אליה, ומתוך כך היא מגיבה בתסכול ובכאב בבית. אמנם היא כבר ילדה גדולה אבל חשוב לזכור שהיא עדיין ילדה וזקוקה לחוש בטחון בנוכחותכם ובאהבתכם וזקוקה לכם שתעזרו לה להבין מה היא מרגישה. דברו איתה על השינויים בבית ודאגו לפנות זמן רק בשבילה. אם אכן ההתנהגות הקשה החלה בסמוך ללידה, סביר להניח שהתייחסות לנושא תוביל לשיפור בהתנהגות. כל זאת לצד הגדרת גבולות ברורים להתנהגות שמקובלת עליכם ועמידה בגבולות הללו באופן עקבי. כמובן, אם הקשיים החלו עוד קודם אז תידרש התייחסות מורכבת יותר, ובמקרה כזה כדאי להתייעץ באופן אישי עם איש מקצוע.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 29. התנהגות קשה של בן 8
  17-10-2015
  סילבי כתב:

  ילד בן 8 שרוצה הכל עכשיו , פתיל כעס קצר השתוללויות זעם מקלל את אמו שירצח אותה , משקר במצח נחושה . בבית ספר הוא ילד לדוגמה

  1. 17-10-2015
   אבי כתב:

   שלום סילבי,
   בשורה אחת את מתארת התנהגות מאוד בעייתית וחסרים המון פרטים כדי שאפשר יהיה להתייחס. בהיעדר מידע נוסף ניתן רק לומר שללא ספק דרושה התייחסות ושינוי בהתנהגות. בתור התחלה, בקשו להתייעץ עם פסיכולוג בית הספר ולקבל הכוונה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 30. ילד בן 7
  2-11-2015
  טניה כתב:

  שלום, שאלתי בנוגע לבני בן ה7.
  הילד שקט מאוד, מופנם מאוד, לא אוהב לריב, לא צועק, מצטיין כיתה, מאוד מאוד אוהב מטמתיקה
  השנה עלה לכיתה ב, ואין יום שחוזר הביתה ללא הערה ביומן – שוכח דברים, לא עושה שיעורים, לא מרוכז בכיתה, מתחצף למורים. ניסינו להאניש – לא עוזר, הילד עדיש לאונשים ולשיחות.

  מה לעשות? למי ניתן לפנות???

  תודה על התגובה

  1. 2-11-2015
   אבי כתב:

   שלום טניה,
   עולה שחל שינוי משמעותי בהתנהגותו של בנך ובמצבו הרגשי בין השנה שעברה בכיתה א’ לבין החודשים האחרונים. ענישה בוודאי לא תעזור לו להתרכז או לא לשכוח וחבל לפגוע במערכת היחסים ביניכם… נראה שקרה משהו שצריך להבין. אתם יכולים לבקש להתייעץ עם פסיכולוג בית הספר מטעם השירות הפסיכולוגי-חינוכי, או לפנות באופן פרטי להתייעצות עם פסיכולוג קליני או חינוכי.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 31. מדוע ילדים מתנהגים כך (מהן הסיבות להתנהגות זו), י
  10-2-2016
  יעל כתב:

  יש לי תלמיד שמראה ביטוי דומה למתואר ואינני יודעת איך להתייחס כי לא יודעת את המניעים להתנהגות זו.. לתשובתך אודה

  1. 13-2-2016
   אבי כתב:

   שלום יעל,
   הגורמים להפרעה מרדנית מתנגדת לא ידועים מלואם, אך באופן כללי מאוד מניחים שמדובר, בדרך כלל, בשילוב כלשהו של גורמים ביולוגיים וסביבתיים. אבל מעבר לכך אולי את שואלת על מה מניע את הילד שבכיתתך להתנהג בצורה מרדנית/אלימה/מתנגדת/מתריסה בנסיבות מסוימות, אולי מתוך הרצון להבין “מה מפריע לו” כדי לעזור לו להתנהג אחרת. לצערי, לזה אין תשובה כללית שתתאים לכל הילדים ולפעמים גם ניתוח מדוקדק של המצב לא יעזור להבין מה קרה באותו רגע.
   מה שכן אפשר וכדאי מאוד לעשות הוא לפעול בשיתוף פעולה עם ההורים. אם התלמיד מאובחן ומטופל, בוודאי תוכלי לקבל הכוונה מהגורמים המטפלים. אם לא, כדאי לשתף את ההורים במה שאת רואה ואולי אף להמליץ להם לפנות לאבחון. כדאי גם להתחיל מהתייעצות עם פסיכולוג בית הספר שיוכל לעזור לך הן ברמה הפרקטית של ההתמודדות היומיומית עם התלמיד והן ברמת התקשורת עם ההורים והמטפלים.
   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 32. הפרעה מרדנית ומתנגדת
  28-3-2016
  טל כתב:

  מה מהטיפול המומלץ לילד בן 10 שאולי לוקה בהפרעה מרדנית ומתנגדת?
  עדיין לא אובחן, אך האם יש מה לעשות מעבר לאבחון?

  1. 16-4-2016
   אבי כתב:

   שלום טל,
   השלב הראשון תמיד ולפני כל טיפול שהוא בכל נושא שהוא חייב להיות אבחון מדויק. האבחון הוא שמאפשר להמליץ על הטיפול המתאים. כמו שלא שמים גבס לפני שאובחן שיש שבר, כך גם בתחום הנפשי וההתנהגותי לא ניתן להמליץ על טיפול נפשי לפני שיש אבחנה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 33. טיפול בהפרעת מרדנית ומתנגדת.
  11-4-2016
  אבי כתב:

  שלום ,
  האם אפשר לפרט את דרכי הטיפול האפשריים בילד בן 6 התואם להפרעה?
  תודה.

  1. 16-4-2016
   אבי כתב:

   שלום אבי,
   באופן כללי, הטיפול שנמצא כיעיל ביותר להפרעה הוא טיפול פרטני בקונטקסט משפחתי. הטיפול הפרטני בילד מתמקד בביסוס קשר משמעותי המאפשר חוויה שונה של קשר. בהקשר המשפחתי, מדובר על הדרכת הורים אשר נותנת כלים להתמודד עם הקשיים של הילד, לחזק התנהגויות רצויות ולהפחית התנהגויות לא רצויות. אפשר לשלב בטיפול גם אלמנטים התנהגותיים ולעיתים עושים שימוש גם בטיפול תרופתי, לפי המלצה של פסיכיאטר. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם אנשי המקצוע המכירים אתכם לגבי הטיפול המתאים ביותר לכם.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 34. התנתקות מהמשפחה
  13-8-2016
  ירדנה טקייה כתב:

  שבת שלום
  בני בן ה.17 וארבעה חודשים .נער יפה מופנם וביישן התחיל לצאת עם נערה מהכיתה .הייתי מופתעת ושמחה בו זמנית בגלל אופיו. ברצוני לציין שרוי גדל עם ערכים בבית וחינוך למופת.
  לאחר שבועיים שהתחיל לצאת עם הנערה האמא שלה התחילה להתערב בקשר ואף באה לבני עם דרישות שהיא רוצה שכל שישי הוא יאכל איתם.
  שיקח את האחים של החברה לסרט.
  והוא אכן בא הביתה ומבקש לעשות מה שהיא דורשת ממנו .
  שוב אני מציינת שבני נער יפה תואר כי זה אכן כך.
  התחילה להעמיד את בני לצד בעלה והחליטה שהם דומים .
  התחילה לצלם אותו בנייד שלה .
  בתה בת ה..17 עוד חודשיים מעשנת מגיל 15 ואף שותה המון אלכוהול .
  רוי גדל אחרת מהם ולכן האמא נעשתה תובענית ואף התחילה להסית אותו נגדי שאצלהם הכל חופשי .שהוא יכול להיכנס לחדר שלה .
  איך שהוא מגיע לבית שלהם הוא מוריד נעליים וגרביים והיא מביאה לו של הבת שלה .
  אני נפגשתי עם האמא והבנתי ממנה את כל מה שכתבתי לך עכשיו .
  אמרה שכל החברות מקנאות שבתה תפסה חתיך .שהיא רוצה שרוי יכיר את כל המשפחה הן מהצפון והן מהדרום .
  היא מנהלת את הקשרה.
  אם אני אומרת לרוי תחזור בשעה 2 לפנות בוקר בימי שישי האמא מהצד השני מסיתה ואומרת לו איזה אמא יש לך רעה .קשה . הבן שלי מאוהב פעם ראשונה עם בחורה והתחיל לעשות לי טרור בבית .
  הגבולות תמיד היו ברורים ומכיוון שיש את האמא בתמונה אז המצב נהיה בלתי הפיך .
  התחיל לשבור דברים בבית.להתנהג בזחזול לאחיו.לא מתייחס לאחותו שנולדה לפני 4 חודשים .לא מוכן לכבד את החוקים בבית .
  עונה בצורה גסה .צועק ברמות מטורפות .הופך את כל הבית מכיוון ששוטפים לו את הראש.
  שוחחתי עם חברו הטוב אתמול והוא לא ידע שהמצב כזה גרוע .
  אמר שחברתו לא מאשרת לו לדבר עם חברים ושהיא שולטת בו .לכן בני כבר לא מנהל חיי חברה.
  יש עוד הרבה דברים לספר . …
  הם גרמו לבני לעזוב את הבית ולצאת נגדי
  באוזניי אמרו לו שאני לא דוגמא לאמא מבלי להכיר אותי בכלל . שאני אמא מרעיבה ומזניחה מה שזה לא נכון בכלל וכו וכו
  פשוט הסיתו אותו נגדי בכל דרך אפשרית
  רוי אתה רוצה חופש בוא נלך לבית משפט ונוציא אותך .
  אני עדיין לא מעקלת גם לא המשפחה ואף מורתו למרות שמהתחלה פניתי למחנכת ואמרתי לה שיש שם אובססיה כלפיו . בני ברח מהבית בתיאום עם האמא והבת .עכשיו הם חסמו אותי שלא אוכל להתקשר אליהם וגם לא לשלוח הודעה מסרבים בכל תוקף שבני ידבר איתי או יחזור הביתה .אני רוצה לציין שאנחנו תמיד היינו משפחה של אהבה .שלווה .משקיעה בילדיי .אני לא הייתי ולא מטופלת ברווחה . הם גרמו לבני ללכת איתם למשטרה ולהגיד שרע לו בבית ולדאוג שלא אגיש נגדם תלונה על הסתה ולשון הרע .רוי כבר שבוע לא בבית .הלב שלי שבור .אני בוכה כל הזמן ולא נותנים לרוי לדבר עם אח שלו בן 14
  גם אחים שלי ניסו ליצור קשר ואף שלחו הודעות והאמא והבת חסמו אותם מליצור קשר.
  איך אפשר לקחת ילד רק בשביל לרצות את הבת .אני אציין שמבחינה חיצונית אין התאמה בכלל .האמא מנצלת את חולשתו ובכוח שבני ישאר עם בתה .
  היא לא מוכנה לשלוח אותו הביתה . הוא כרגע תחת השפעה מאוד גדולה של האמא והבת .נתן להם לקלל אותי .להעליל עליי דברים שאף הוא יודע כמה שזה לא נכון אבל הוא תחת השפעה .מה אני עושה ?
  איך אני מוצאת דרך להחזיר אותו לבית שלו .למשפחה .לאחים שלו .
  אנא תעזור לי

  1. 9-9-2016
   אבי כתב:

   שלום ירדנה,
   את מתארת מצב כמעט בלתי נתפס… לצערי העצה היחידה שאוכל לתת היא לנסות למצוא מישהו שאיתו בנך כן מסכים עדיין לדבר ודרכו לנסות להגיע אל ליבו… נשמע גם שכדאי מאוד להיעזר בליווי מקצועי של פסיכולוג, ולו בשביל התמיכה בך ובמשפחתך במצב הנוראי הזה. בהצלחה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 35. הילד מאוד רגיש ועצבני
  27-7-2017
  ורדה כתב:

  הבן שלי עולה לכיתה א ומאוד עצבני… אני מפחדת שלא יסתדר.יש לו מצבי זעם וכעס מטופל בהיתפתחות הילד ומעונינת לפיתרון למצבים כאלה שלא ירצה להיות בכיתה כילד עיצבן אותו,או שינסה לריב תודה רבה מראש

  1. 29-7-2017
   אבי כתב:

   שלום ורדה,
   התפרצויות זעם יכולות להיות אופייניות לגיל חמש, אך יכולות גם להחריף ולסמן בעיה רגשית או התנהגותית, שתלויה גם בהתמודדות של ההורים והסביבה עם הילד. הדאגה שלך למצבו החברתי של בנך מעוררת הערכה. אמליץ שתפני למטפלים של בנך בהתפתחות הילד ותתייעצי איתם לגבי הצורך והאפשרויות לטיפול גם בהקשר הזה של התפרצויות הזעם. בכל מקרה, גם אם לא דרכם, מאוד יכול להיות שתוכלי להיעזר את בהדרכת הורים כדי לסייע לבנך.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני