לחץ להתקשר
העצמאות 18/85 אשדוד 088659837

הפרעות חרדה

ישנן חמש הפרעות בהן המאפיין העיקרי הוא פחד או חרדה.  ניתן לחלקן לשתי קטגוריות: הפרעות הפחד והפרעות החרדה.

הפחד מובחן מהחרדה בכך שהוא מאופיין על ידי מצוקה הנוגעת לדבר מסוים אחד המעורר חרדה. כך הדבר בפוביות ובהפרעת לחץ פוסט-טראומטית. בפוביות האדם מגלה פחד מאובייקט (למשל חתולים) באופן שמעבר לכל פרופורציה יחסית לסכנה המציאותית הטמונה באותו אובייקט. בהפרעת לחץ פוסט-טראומטית האדם חווה חרדה, קהות חושים, וחוויה חוזרת שוב ושוב של הטראומה לאחר חוויית אירוע שעירב איום או התממשות של פציעה או מוות. הפחד, אז, הוא מאותם דברים שעשויים לעורר את זיכרון החוויה (למשל פחד מאוטובוסים שהחל אחרי מעורבות בפיגוע טרור באוטובוס).

הפרעות פאניקה, אגורפוביה, וחרדה מוכללת הן הפרעות חרדה. בהפרעות אלה, אין אובייקט ספציפי שמעורר את חרדתו של האדם, אך עדיין היא או הוא חשים חרדה עצומה. בהפרעות פאניקה, האדם מוצף שוב ושוב חרדה והתקפי אימה באופן פתאומי. באגורפוביה האדם פוחד לצאת החוצה למקומות ציבוריים מפחד פן יחווה התקף פאניקה ואף אדם לא יחוש לעזרתו.  בהפרעת חרדה מוכללת מצד שני, האדם חווה חרדה מוכללת ודאגה עמומה שעלולות להמשך ללא הפסקה מהלך חודשים ארוכים.

טופס כתיבת שאלה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 thoughts on “הפרעות חרדה”

 1. חרדת מבחנים
  13-7-2011
  שלומי כתב:

  שלום,

  כשאני לפני בחינה יש לי חרדה מאוד קשה, זה מתחיל מהלילה לפני הבחינה שאני לא יכול להירדם עד לדקות לפני המבחן שאני צריך ללכת להתפנות חמש פעמים, במבחן עצמו אני לא מבין בכלל מה אני קורא ועונה על דברים שלא שאלו אותי בכלל, אין שום קשר בין כמה שאני לומד לציונים שאני מקבל, וזה תקף לכל המקצועות.
  עשיתי אבחון טוב״ה שלא מצא כלום, מה אפשר לעשות עוד?

  1. 13-7-2011
   אבי כתב:

   שלום
   מבחן TOVA, הינו מבחן המסייע לבדוק קיומה של בעיית קשב וריכוז עם ובלי בעיות היפראקטיביות (ADD/ADHD) מבחינה אורגנית. בעוד מה שאתה מתאר היא חרדת בחינות השייכת לתחום הנפשי. הצעתי לך לפנות לטיפול ממוקד בחרדת בחינות בגישה קוגנטיבית התנהגותי. כיום יש ידע וניסיון רב בטיפולים בחרדות בחינות, עם אחוזי הצלחה גבוהים והטיפולים בד”כ קצרים. בהצלחה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 2. האם זאת תופעת חרדה?
  10-10-2011
  גיל כתב:

  יש לי ילד בן 11 שמאז שהוא התחיל ללכת למסגרת גנים תמיד הית לו קשה הפרידה ממני אך עם הזמן מצבי לחץ בכיתה או לצאת לטייול ממסגרת ב”הס תמיד קשה לו והוא צריך אותי בסביבתו. אך בחצי שנה האחרונה פיתח תופעה קשה במיוחד שהוא תמיד רוצה אותי לידו או שהוא מצטרף אליי לכל מקום. לטענתו הוא פוחד להקיא ושאני לא יהיה לידו(לא שהיה משהוא חריג}חשוב לציין שבני היה הולך עם חברים ישן אצל דודים ומתפקד רגיל לחלוטין אך עכשיו הוא לא מוכן ללכת לשום מקום בלעדי… אשמח מאוד ליעוץ

 3. חרדה
  9-9-2014
  נעמה כתב:

  הוריי התגרשו בגיל 9 וחייתי כל החיים עם אבא התחתנתי ונולדה לי ילדה מקסימה. הכל ברוך השם בסדר אבל אני ממש מקנאה בצורה מוגזמת בחמותי ביחס שלה לתינוקת שלי שלפי דעתי קצת. מוגזם והיא מרגישה עצמה כאילו היא האמא ואני הנספחת כאילו ואני מאוד מפחדת אבל מאוד שהבת שלי תעזוב אתי ותלך לגור איתה אני יודעת שזה ממש תלוש מהמציאות אבל אלה הפחדים שלי מה עושים כי אני מרגישה שאני שאני מתמוטטת ובנוסף אני בהיריון מה עושים

  1. 9-9-2014
   אבי כתב:

   שלום נעמה,
   את חווה פחדים בעוצמה גבוהה שמפריעים לך מאוד וגורמים לך למצוקה. מה שבטח גם מוסיף על הקושי הוא הידיעה או האמונה שהתגובה שלך לא תואמת את המציאות, כי אז קשה יותר לדבר על החוויה, לשתף ולהיעזר באחרים. מעבר לקשיים שנובעים מהקשר בין בתך לחמותך, את מציינת גם את ההיריון שהוא גורם לחץ לא מבוטל שבוודאי גוזל אנרגיות ומקשה על התמודדות, וגם מוסיף חששות לעתיד (האם אותם פחדים יצוצו גם עם הילד הבא?). נשמע שכדאי לך לפנות לטיפול פסיכולוגי שבו תוכלי גם להיתמך וגם לברר ולהבין את הפחד שבתך תעדיף את חמותך על פנייך ואת עוצמת התגובה שלך לכך. את מציינת את גירושי הורייך כרקע לבעיה הנוכחית, ומעניין יהיה לשאול אם יש, לדעתך, קשר בין הדברים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 4. חרדה
  29-9-2017
  רוזה כתב:

  אני סובלת מזה 10 שנים מחרדה שבעצם אובחן כדיכאון אני מרגישה על הפנים עם רעידות ודפיקות לב מהירות תחושה של עומדת להתעלף לחץ בראש וחוסר יכות תםקוד לגמרי זה נמשך כ 10 דקות עד רבע שעה אחכ” זה עובר לאט לאט אבל התפקוד לקוי חוסר ריכוז חובר יכולת חשיבה לגמרי בקיצור תא מתפקדת בעבודה וגם בבית כי זה גורם לבילבול. וחוסר יכולת לתפקד במטלות הפשוטות של הבית
  השאלה שלי אםיש תרופה מסויימת שיכולה לעזור לי לאחרי שציפרלקס 10 מ לא עסר לי וניסיתי עוד כמה תרופות שעשו לי תופעות לואי
  אודה לכם אם תכוונו אותי

  1. 7-10-2017
   אבי כתב:

   שלום רוזה,
   את מרגישה שאובחנת לא נכון ושהטיפול שקיבלת לא עזר… מה שאת מתארת אכן להיות צורה של חרדה וככזו, בהחלט יכולות להיות תרופות שיעזרו. לא אוכל להמליץ על תרופות כי זה רק בסמכותו של רופא לעשות, ולכן אמליץ להתייעץ עם פסיכיאטר לגבי האבחנה והטיפול המתאימים. כן אוכל להמליץ לנסות טיפול לא תרופתי. ישנם טיפולים פסיכולוגים שנמצאו כיעילים מאוד לבעיות של דיכאון וחרדה בפרקי זמן קצרים יחסית.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני