לחץ להתקשר
העצמאות 18/85 אשדוד 088659837

הפרעות טיק

 טיקים הם תנועות, מחוות או ביטויים חזרתיים ופתאומיים. טיקים יחידים נמשכים לעיתים רחוקות יותר מדקה אחת.טיקים תנועתיים שונים נעים בין תנועות פתאומיות פשוטות, כגון קריצת עין, טלטול הראש או הכתפיים לבין התנהגויות מורכבות הנראות מכוונות יותר כגון הבעות פנים. במקרים קיצוניים, טיקים תנועתיים יכולים להיות בעלי אופי מגונה, או של פגיעה עצמית. טיקים קוליים או ווקאליים מתבטאים החל בכחכוך גרוני פשוט וצלילים גרוניים וכלה בחלקי דיבור הכוללים הברות יחידות, מילים או אפילו משפטים שלמים.

הטיקים נוטים להופיע בהתקפים שביניהם פסקי זמן קצרים. הטיקים נחווים תחילה כאירועים חסרי משמעות, וייתכן שהילד לא יהיה מודע להופעתם. אם כי במהלך החודשים או השנים מרבית הילדים נעשים מודעים לבעייתם. מתבגרים חווים את הטיקים כדחף, צורך או פיתוי שאינם ניתנים לכיבוש, להדחקה או להכחשה.

אמירה או בקשה להימנע מהטיקים ונטיית החברה להסתייג מהם רק מעצימות את הופעתם.
תסמונת טורט – עלולה להתבטא בחיקוי בלתי רצוני של התנהגות או דיבור של אחרים.
טיקים זמניים – מופיעים כביטוי של הרגל, מתבטאים בעיוות שרירים עצבניים, די שכיחים בקרב ילדים בגיל בית הספר. טיקים אלה נעלמים בדרך כלל באופן ספונטני ויכולים להופיע שוב תחת מתח חמור.

טיקים כרוניים – כ- 1% -2% מכלל הילדים בגיל בית הספר מפתחים טיקים הנמשכים כשנה. התסמינים נמשכים בדרך כלל 4-6 שנים. ומפסיקים בשלב מוקדם של גיל ההתבגרות.

טופס כתיבת שאלה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

37 thoughts on “הפרעות טיק”

 1. אכילת חולצה
  3-9-2010
  yoav כתב:

  ילד בן 8 רגיל לאכול ולמצוץ את החולצה שלו, באזור הצוואר.
  האם זה נחשב לטיק? כיצד זה נקרא בספרות המצועית באנגלית (לצורך קריאה נוספת באינטרנט)?
  באלו דרכים ניתן לעזור לו להיגמל?
  תודה.

  1. 3-9-2010
   אבי כתב:

   שלום yoav,
   טיקים מוגדרים כתנועות, מחוות או ביטויים חזרתיים ופתאומים, אשר באופן מבודד מחקים בצורה טיפוסית רכיבים של התנהגות תקינה. ואכילה ומציצת בגד נחשבת לטיק.
   בד”כ הטיק מתחיל כאירוע חסר משמעות, כשהילד לא מודע להתנהגות, אך מהר מאוד הוא מתחיל להיות מודע אליה. וחווה את ההתנהגות כדחף בלתי נשלט.
   בהתמודדותו עם הסביבה פעמים רבות מתלווה לזה רגשות אשם ובושה.
   בבדיקת היסטורית הילד פעמים רבות נמצא שיש ברקע בעיות בויסות תחושתי ו/או בקשב וריכוז. וכשהילד נמצא במצבי לחץ, מתח והתרגשות יש הופעות של ‘אכילת הבגד’. ודרישה להמנע מהפעולה לא פעמם מלווה בקשיים בדימוי העצמי.
   הדרך לסייע לילד היא במתן אמצעים שיוכלו להסיח את דעתו למקום אחר, כגון כדור רך למולל בידיו או ללעוס מסטיק.
   ושוב חשוב לזכור שההתנהגות מופיעה פעמים רבות כשהילד נמצא בלחץ ומתח והוא מתקשה להכילו ולהירגע ומנסה למצאו דרכים לכך ויש לסייע לו ולא להתעמת עימו.

   בברכה, אבי סוויסה


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 2. טיקים לילדה כמעט בת 9
  11-3-2011
  הילה 9 כתב:

  שלום רב,
  בתי ילדת ADHDנבונה מאוד ורגישה.נטלה ריטלין במינון נמוך מאוד במשך חמישה חודשים באופן מיטיב.
  מזה 4 שבועות הופיע כחכוך בגרון ואחכ טיק בכתפיים ומידי פעם מעין ניקור.
  רבים מהאנשים סביבה לא מרגישים כלום. גם המטפלת הרגשית ,הפסיכיאטרית וכו’.
  היא פעילה מאוד חברתית.
  בטאה מצוקה ופחד מפני נסיעה קרובה שלי לימים ספורים(במקביל לידיעתה יצאו הטיקים).
  אני דואגת מאוד…. אני חוקרת אותה ומביטה בחרדה שמא זה ישתלט עליה.
  אשמח לראייתך את הדברים,
  תודה אם חרדה מאוד.

  1. 11-3-2011
   אבי כתב:

   שלום
   כאמור אני לא רופא. והמלצתי היא לשוחח עם הפסיכיאטרית שלכם האם יש קשר בין מתן ריטלין לבין תופעות שאת מציגה. האם הם תופעות לווי. יחד עם זאת את מציינת על סמיכות אירועים. בין הטיקים לבין הידיעה על נסיעתך. כך שנשמע אין אלו תופעות לוואי של תרופה אלה מבטאות מצוקה רגשית. חרדה המתעוררת כתוצאה מנסיעתך כאשר ‘הגוף מדבר’ ומבטא את המצוקה.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 3. טיק ווקאלי מתמשך אצל בת 6
  4-10-2011
  סמדר כתב:

  בתי, כיום בת 6, סובלת מטיקים הנשמעים כקול מחנק מאז היתה בת 3. בהתחלה, המינון ועוצמה היו מינוריים ועם הזמן התכיפות עלתה ואף עוצמת הקול (היא נשמעת כאילו נגמר לה האוויר ). בהתקפים קשים, היא יכולה להשמיע 30-40 “שיהוקים” בדקה למשך 30 -40 דקות ברציפות וזאת במהלך יום שלם. בעיקר, מופיעים הקולות בזמן מנוחה ורגיעה ולאחרונה גם בלילה מתוך שינה. היא ילדה שמחה, אופטימית ונטולת פחדים או חרדות. לא מצאנו קשר לארועים סביב גן/בי”ס או ארועים אחרים. כן מצאנו מחזוריות עונתית. שללנו אסטמה,אלרגיות או כל הפרעה אחרת ונוירולוג אבחן שאין מדובר בטורט. ניסינו להתעלם לתקופה ממושכת, אך בסוף הילדה התחננה לעזרה וטיפול. פנינו לרופא נוירולוג שמתמחה בטיפול בהיפנוזה ודמיון מודרך וניסינו גם אותו, אך ללא הצלחה. הילדה סובל מאד ומבקשת עזרה , אך ידינו קצרו. האם יש משהו שאינו תרופות היכול לעזור לה?

 4. טיקים ללא בעיות נוספות
  10-9-2012
  יעל חיון כתב:

  ביתי בת 15 סובלת מטיקים מגיל 6 כאשר במשך שנים אילו השתנתה מתכונתם של הטיקיםהמון.היו סיבובי צוואר וראש יותר ופחות מסורבלים היו ניקורים,פתיחת נמיריים ועיניים ,הרמת גבות, שילוב של כמה מהנ”ל ביחד ולפעמים בשילוב עם תנועות ידיים שונות.ניסינו במשך השנים טיפולים שונים ומגווניםכגון:מח אחד, פסיכולוג ילדים, הואומופתיה, פסיכונירולוג שקבעה חד משמעית שלא מדובר בטוראט וכן ניסינו רפלקסולוגיה ומה לא .יש לציין שמדובר באישיות קצת לחוצה עם נטייה לאובססיביות
  אבל באופן כללי ולהגדרת הסובבים מדובר בנערה מוצלחת מוכשרת ומקובלת בחברה חביבה ואהובה על כולם.
  הבו עצה מה עוד ניתן לנסות ???
  נ.ב. בטיפול בתרופה הואומופאטית היה שינוי ניכר אלא שבשלב מסוים קשה להתמיד בלקיחת התרופה ואז המצב חוזר לקדמותו

  1. 10-9-2012
   אבי כתב:

   שלום
   ככל הידוע לי, הטיפולים התרופתיים אינם לטיפול בטיקים, אלה בתופעות נלוות להם. לדוגמא כשמתלווה לטיקים הפרעות אובססיבית קומפולסיבית, אז הטיפול התרופתי מכוון לזאת. במידה והטיקים גורמים להפרעה תפקודית משמעותית, יש לשקול תרופות לצורך שליטה בתופעה. ועל כן יש לפנות לנירולוג ילדים. טיפול פסיכולוגי – פסיכותרפיה, אינו מטפל במקור הבעיה, אלה מנסה לסייע בהתמודדות עימה ועם ההשלכות שלה, כגון התמודדות במצבי לחץ, דימוי עצמי, הערכה עצמית.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 5. טיקים כתוצאה מנטילת רטלין
  13-11-2012
  יפית כתב:

  בני בן ה-10 מאובחן כלוקה בהפרעות למידה הקשורות לבעית קשב וריכוז שאובחנו אצלו בשנה שעברה.
  כתוצאה מכך החלנו נטילת רטלין LA 20מ”ג (משקל 40 ק”ג) שברוב המקרים עוזר לו אך מלווה בטיקים לעיתים קולניים ולעיתים גופניים.
  בימים אלה הטיקים הם גופניים ומאד מפריעים לו וגורמים לו כאבים באזור הצוואר.
  שאלתי היא האם יש דרך להקל עליו ?
  האם התופעה עם הגיל תעלם או כל זמן שהוא נוטל את התרופה היא תלווה בתופעות לוואי שכאלה?
  ניסינו לרדת במינון התרופה אך היא לא היתה אפקטיבית.
  תודה רבה
  יפית

 6. טיקים בלסט
  14-8-2013
  Willie כתב:

  שלום אני ילד רגיל ממוצע, לא נותל בתרופות או רטלין וכל מה שבסגנון הזה,
  כבר למעלה מחצי שנה אני סובל מטיק שמאוד מאוד מאוד מפריע לי גם לסביבה ובמיוחד לי, אני מקבל הערות מההורים ומאחותי וגם מהחברים והסביבה, בהתחלה זה היה טיק של שבירת לסת בפתיחת פה ומשם זה הלך ונקטן לשבירת לסת כשהפה סגור, זה מעיין דחף היו לי עוד סוגי טיקים אבל זמניים.. ולא באורך זמן של חצי שנה לבין שנה.. השאלה שלי היא מה אתה ממליץ לי לעשות איך אני מוציא את הטיק הזה מהתת מודע שלי ומנצח את ה״דחף״ בעצם איך פשוט ״לשכוח ממנו״ ושהוא לא יחזור יותר, יש תרגילים? המלצות? משהווו שיוכל להקל ואף להפסיק סוף סוף את הדבר הזה שאני ככ שונא – הטיק שלי,

  תודה מראש(:
  אשמח אם תעזור לי להתמודד ואף לפתור את הבעיה!

 7. טיקים
  7-9-2013
  שרית כתב:

  בני בן ה16מטופל כבר חודשים בכדור לטיפול פצעי בגרות בשם קיורטן ולפני כשבוע בערך החלו אצלו טיקים תנועות צואר שאלתי האם יש קשר בין הכדורים להופעת הטיקים ואם כן האם כדאי להפסיק את הטיפול אשמח לתשובה מהירה תודה

  1. 7-9-2013
   אבי כתב:

   שלום
   יש להתייעץ עם רופא בכל שאלה הנוגעת לטיפול תרופתי, ובמיוחד כשמדובר בתופעות לוואי הפוגעות באיכות החיים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 8. טיקים
  24-4-2014
  אילנה כתב:

  האם עם יש איזה דרך ברפלקסולוגיה לעזור לטיקים

  1. 24-4-2014
   אבי כתב:

   שלום
   טיקים הם עוויתות שרירים לא רצוניות שיכולות לקרות מסיבות רבות, בפני עצמם או יחד עם סימפטומים נוספים. בשלב ראשון, חשוב לפנות לאבחון אצל רופא כדי להבין את הגורם להם ולטפל בהם באופן יעיל. רפלקסולוגיה וטכניקות אחרות של רפואה משלימה יכולות לפעמים לעזור במגוון בעיות, בהן גם טיקים, בין השאר דרך עזרה בהרגעה והקלת מתחים שמשפיעים לרעה על טיקים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 9. טיקים תנועת ניקור והרמת גבה
  30-12-2014
  יוסי כתב:

  ילד בן 9.5 החל בימים האחרונים במעין טיקים של תנועת ניקור המלווה בהרמת גבה. תדירות הטיקים מאוד גבוהה כל כ-5 שניות.
  מה עלי לעשות ? לחכות עד שנה ? לגשת לרופא מומחה ?
  ישנו הפחד מהחמרה -בלתי ניתנת לתיקון וכמובן מהשפעת הסביבה בו נמצא הילד שמה יחלו בבית הספר להטריד אותו

  1. 30-12-2014
   אבי כתב:

   שלום יוסי,
   כל סימפטום המופיע באופן פתאומי ראוי להתייחסות רצינית. מוטב שתפנה לרופא הילדים להתייעצות ראשונית והוא יפנה אתכם לבירור המתאים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 10. טיקים
  24-1-2016
  שי כתב:

  שלום אבי,שמי שי אני בן 25 סטונדט לתואר ראשון.
  אני פונה אליך האמת מתוך ייאוש..רק לפני כשבועיים לאחר שקראתי קצת באינטרנט הבנתי שכל התנועות המגונות שלי נקראים טיקים. אז ככה, אצלי זה מתבטא כל הזמן בתנועה סיבובית כזאת של הצוואר..בעצם אני מזיז את הראש גם ביחד..ונשמעים לי קליקים כתוצאה מהתנועה..זה מאוד מכאיב לי אך אני פשוט כמעט לא מצליח להפסיק לעשות את זה. לפעמים אני גם ממצמץ עם העיניים יתר על המידה..וכמו שקראתי גם אצלך זה מתבטא אצלי גם בכחכוך גרוני כזה. אני חייב להגיד שמעירים לי על שלושתם אבל אני לא מצליח להפסיק.לא אשקר שיש בי משהו בוער בפנים..אולי מתח נפשי..אולי הפרעה כלשהי.
  אני חייב לציין כשקראתי על התופעה גם נזכרתי שבכיתה ב’ בערך הייתה לי עוד תנועה כזו עם היידים..אני לא זוכר כמה זמן היא נמשכה אבל במהלך שנות נעוריי זה לא היה, זה חזר לי כאשר נפרדתי מבת זוג בגיל 23,תהליך שהיה לי מאוד מאוד קשה.. בנוסף המצב בבית גם לא היה טוב כ”כ..ואני זוכר שהייתי ממש כבוי,שברירי.
  עבר זמן וברוך ה’ נרפאתי מהפרידה והבנתי שזה באמת היה לטובה ובאמת שזה מאחוריי.
  אבל זה ממשיך עדיין..אשמח לתשובה/ ייעוץ וכמובן מה ניתן לעשות.
  תודה ושבוע טוב!

  1. 26-1-2016
   אבי כתב:

   שלום שי,
   מה שאתה מתאר בהחלט יכול להיות טיקים. כמו שבטח כבר קראת, הופעה של טיקים בגיל הילדות היא אופיינית, כמו גם תקופות של הטבה ושל החמרה. טיקים מושפעים מאוד מהמצב הנפשי ובתקופות של מתח וקושי, כמו סביב פרידה מבת זוג, יכולה להיות החמרה. דבר נוסף שאתה מציין שהוא אופייני הוא התחושה שקשה עד בלתי אפשרי למנוע את הטיק וגם אם אתה מצליח להשהות אותו לזמן כלשהו, הצורך נשאר בוער בפנים. יש מגוון אפשרויות לטיפול בטיקים שכולל הן תרופות והן טיפולים התנהגותיים, אך לפני הטיפול צריך לאבחן את הבעיה במלואה. לכן, בשלב הראשון כדאי לפנות לרופא המשפחה שיפנה אותך לבדיקות וסביר שגם לייעוץ אצל נוירולוג. בהמשך ניתן יהיה לבחון את אפשרויות הטיפול הרלוונטיות למצבך.
   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 11. טיקים או לא ואיך פותרים את זה ?
  24-3-2016
  שי כתב:

  שלום קוראים לי שי , אני בן 25 , ואני לומד משחק
  ותאטרון , פעם היה לי טיקים בעיניים אבל לא מזמן התחיל לי משהו שאני לא יודע עם הוא טיק כי אני עושה את זה במודע אבל לא מצליח לעצור את זה , יש לי עיוות באף שנורא מפריע לי כאילו קפיצה של האף זה הולך ובא , ואני לא יודע מה לעשות
  אשמח לתשובה זה מאוד חשוב לעבודה ולחיים שלי
  תודה שי מזרחי

  1. 16-4-2016
   אבי כתב:

   שלום שי,
   טיק הוא תגובה מוטורית לא רצונית וחוזרת, כך שנשמע שמה שאתה מתאר עונה להגדרה. בשלב הראשון, פנה לרופא כדי לברר אם מדובר בסימפטום בודד (מה שנקרא הפרעת טיק) או אם יש סיבה אחרת לטיק, ובהתאם ניתן יהיה להתאים טיפול שיתמודד עם הטיק.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 12. שלום
  9-6-2016
  מראם כתב:

  שלום רב ,
  ילד בן 9 בתקופה האחרונה התחיל אצלו טלטול ראש הוא מנענע את הראש מצד לצד מבלי להרגיש ואין לו שליטה על זה , האם זה נחשב לטיק ? ואיך מטפלים בזה ?

  1. 15-9-2016
   אבי כתב:

   שלום מראם,
   יכול להיות שמדובר בטיק. בשלב הראשון יש לפנות לבדיקה ובירור אצל רופא הילדים.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 13. טיקים בלסת
  13-6-2016
  טיטי כתב:

  היי אני בת 18 וחצי לפני כחודש וחצי היה לי מקרה במסיבה שהביאו לי כניראה משהו שלא הכרתי לפני כן והתגובה הייתה מזעזעזת חטפתי עיוותים בלתי רצוניים בכל הגוף נעילות שיניים והקאות הייתי כמה ימים בטר”ם… ומאז יש לי טיקים בלסת שאני מודעת אליהם אבל לא שולטת עליהם זה ממש מתסכל ולפעמים כואב… אני רוצה להפטר מזה זה עושה לי הרגשה נוראית להיות עם זה… אשמח לשמוע על פיתרון לבעיה שלי… (עדיף פיתרון שאני יכולה לטפל לבד בלי רופאים או משהו) אשמח לתשובה מהירה
  תודה ענקית! טיטי…

  1. 30-7-2016
   אבי כתב:

   שלום טיטי,
   לצערי אין פתרון נוסח “עזרה עצמית” שאוכל להציע לך. את מספרת שהטיקים התחילו בעקבות לקיחת חומר כלשהו. אם זה נכון והטיקים קשורים לחומר, כדאי לפנות לרופא לאבחנה ולבדוק אם יש טיפול תרופתי או אחר לבעיה. בכל מקרה רופא המשפחה הוא הכתובת הראשונה לבעיה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 14. טיקים
  18-7-2016
  לירן כתב:

  שלום.בני בן 6 ותיכף מתחיל כיתה א….בחודשים האחרונים החלו לו מעין טיקים הרמת הגבות ועיוות של הפה…זה קורה מספר פעמים בדקה… זה לא משהו שהוא שולט בו….
  בבקשה יעוצך
  תודה

  1. 15-9-2016
   אבי כתב:

   שלום לירן,
   טיקים הם תופעה שכיחה למדי בילדות. עם זאת, כדאי לפנות בשלב הראשון לבירור רפואי.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 15. טיפול בטיקים בידיים ובפנים
  6-8-2016
  שוש יעקובי כתב:

  הבת שלי בת 6 שנים יש לה טיקים בידיים ועיוות הפנים התנועות ידיים התחילו מגיל 6 חודשים והעיוות בפנים התחיל בגיל 5 שנים יש לציין שאני במעקב וטיפול מגיל שנה וזה עדיין לא עבר לה כפי שהובטח לי השאלה שלי האים ניתן לטפל בטיקים ושזה יעלם לגמרי אודה לתשובתך

  1. 8-9-2016
   אבי כתב:

   שלום שוש,
   כפי שאת יודעת, טיקים יכולים להיות בעיה מורכבת וטוב שאתן מתמידות בטיפול. מדברייך עולה שלמרות הליווי והטיפול מזה 5 שנים, את לא מרוצה מההתקדמות ואולי גם לא מרגישה מספיק בנוח להעלות את השאלות והספקות בפני הצוות המטפל. יחד עם זאת, הם הכתובת המתאימה לשאלות שלך. רק מי שמכיר את בתך יכול לתת הערכה מהימנה של ההתקדמות ושל הצפי לעתיד. כדאי לשתף אותם בתחושותייך ולבדוק יחד איך כדאי להמשיך.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 16. טיקים
  8-8-2016
  דניאל ברוך כתב:

  יש לי טיקים עי כחכוך גרוני הייתי אצל רופא אאג שאמר לי שמבחינתו הכל בסדר
  מה עושים
  אני בן 63 וזה מאוד מקשה עלי
  תודה

  1. 8-9-2016
   אבי כתב:

   שלום דניאל,
   טיקים הם הפרעה נוירולוגית ובהחלט יכולים להפריע לאיכות החיים. בחלק מהמקרים טיפולים תרופתיים יכולים לעזור במידה רבה. לחלופין, ישנן גם טכניקות טיפול פסיכולוגיות (בשיטת טיפול קוגניטיבית התנהגותית) שיכולות לסייע רבות. כדאי לפנות לבדיקה והתייעצות עם נוירולוג.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 17. שפשוף כפות ידיים ותלישת שער אצל מבוגר
  14-9-2016
  הודיה כתב:

  בעלי – אדם אינטלגנט וחברותי, בן 32 סובל מטיקים בידיים (שפשוף ממושך וחזק מאוד של כפות הידיים במצבי מבוכה, התרגשות או התפעלות תוך צחוק)
  בנוסף – הוא סובל גם מתלישת שער מהזקן.
  הדבר הזה מאוד מפריע לו, וגם לי – בתור אשתו, זה מאוד מביך אותי ומוריד לי את הבטחון וההערכה כלפיו.
  באיזו דרך היית מציע לטפל בזה?
  האם טפול ב CBT הראה תוצאות טובות?

  1. 15-9-2016
   אבי כתב:

   שלום הודיה,
   בשלב הראשון ואם טרם עשיתם זאת, כדאי מאוד לפנות לייעוץ נוירולוגי. טיקים יכולים להופיע כחלק מהפרעה רחבה יותר או כסימפטומים מבודדים, ולצורך טיפול מתאים יש להגיע לאבחנה הנכונה. בנוסף, ישנן אפשרויות לטיפול תרופתי בטיקים שיכולות להיות יעילות. לשאלתך, בהחלט ישנן תוצאות טובות לטיפול בטיקים באמצעות CBT וזהו טיפול מומלץ לאחר קבלת אבחנה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

   1. תגובה לתשובות
    25-5-2017
    שלמה כתב:

    כל אחד מקבל תשובה ממך לפנות לרופא על זה גם אני יכול לענות. עדיף לתת עצות

    1. 24-6-2017
     אבי כתב:

     שלום שלמה,
     בהחלט מתסכל לא לקבל תשובות ברורות ומיידיות לשאלות, במיוחד כשעוסקים במצוקות נפשיות. לצערי, מצוקות נפשיות הוא אחד התחומים שבהם אין בדרך כלל תשובות מידייות ופתרונות מהירים. כדי לתת מענה מקצועי ואחראי, למרבית השאלות הקצרצרות שאנשים שואלים באינטרנט התשובה, לכן, תהיה לפנות לאיש מקצוע.


     בברכה,
     אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 18. טיקים ווקאליים
  13-8-2017
  אורי כתב:

  הבת שלי בת שמונה וחצי סובלת מטיקים בערך כשנתיים בא והולך בהתאם למצבי לחץ קיצוניים במהלך החודשים האחרונים הצטרפו לטיקים כחכוך בגרון הבנתי שמצב זה מסבך את העניינים ואף רופאה מסויימת אמרה לי שזה סימן לטורט.עד כה חשבתי שזהו מצב זמני והטיקים יחלפו מאילהם אולם מבינה שברגע שיש טיקים קוליים המצב בלתי הפיך?

  1. 8-9-2017
   אבי כתב:

   שלום אורי,
   לא, הופעתם של טיקים קוליים לא אומרת שהמצב בלתי הפיך. לטיקים יכולים להיות מופעים שונים בתקופות שונות, ולהופיע בדרגות חומרה שונות. אכן הרבה פעמים בגילאים האלה הם חולפים מעצמם, אבל אם המצב מחמיר ומפריע לבתך ולכם, כדאי לפנות לעזרה.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני

 19. טיקים קוליים
  20-8-2017
  אורנית רויזמן כתב:

  שלום רב,
  לבת שלי , נערה מתבגרת, בת 14כבר שנה בערך שיש לה טיקים קוליים, חיכוך בגרון בתדירות גבוהה.
  הדבר משגע אותה והאמת גם אותנו בבית.
  האם יש טיפול לכך?
  לנערה יש גם בעיות של קשב וריכוז ובזמן הלימודים מטופלת באטנט . הפסיכיאטרית שהייתי אצלה לפני כחצי שנה אמרה שאלו טיקים קוליים ואין מה לעשות( אז גם קיבלה את התרופה).
  אשמח מאוד אם תסייע לי,
  תודה מראש, אורנית.

  1. 8-9-2017
   אבי כתב:

   שלום אורנית,
   אמנם, טיקים הם שכיחים למדי בגיל ההתבגרות ובמקרים רבים גם חולפים מעצמם, אבל כאשר הם מפריעים כל כך לבתך ולכם כדאי בהחלט לפנות לטיפול. וכן, יש טיפול לטיקים, שיכול להיות תרופתי ו/או התנהגותי. אמליץ שתפנו למרפאה המתמחה בטיקים (חפשי בגוגל מרפאה כזו באזור מגוריכם) להערכה של הטיפול המתאים לבתך וכן לבדיקת הצורך בהתאמת הטיפול התרופתי.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני