לחץ להתקשר
העצמאות 18/85 אשדוד 088659837

תסמונת טורט

הפרעה כרונית משפחתית המאופיינת בטיקים תנועתיים וטיקים קוליים המתבטאים במידת חומרה משתנה וכרוכים במגוון בעיות רגשיות התנהגותיות הכוללות התנהגות אובססיבית (כפייתית) טורדנית.

אפידמיולוגיה
ע”פ מחקרים קהילתיים, שכיחות התסמונת נעה בין מקרה אחד לשמונה מקרים מקרב 1000 בנים ובין 0.1 לארבעה מקרים מקרב בנות.הבעיה העיקרית במחקרים קהילתיים אלה היא ההבחנה בין הפרעת טיקים מוטוריים כרונית לבין תסמונת טורט.

לעיתים קרובות הטיקים בתסמונת טורט אינם בגדר הבעיה הראשונה שהופיעה אצל הילד. בקרב 40%-50% מהילדים המפתחים טיקים יש היסטוריה מוקדמת של אימפולסיביות, חוסר קשב ופעלתנות מופרזת. כ-60% מהסובלים מההפרעה המגיעים לטיפול  סובלים מבעיות קשב חמורות דיין כדי להיכלל בגדר הפרעת קשב היפראקטיבית (ADHD). ילדים הלוקים בבעיות קשב נוטים להיות מושפעים באופן חמור יותר מתסמונת טורט.

דחפים בלתי רצוניים לפעולה המקושרים לתסמונת טורט, הם לעיתים קרובות בעלי אופי תוקפני או מיני, אם כי רבים מהסובלים מההפרעה לוקים בתסמינים האופיינים יותר להפרעה טורדנית-כפייתית (OСD). תסמינים אלה כוללים אובססיביות סביב זיהום והידבקות במחלות וקומפולסיות של בדיקה וניקיון.  הדחף יכול להתבטא בתנועות או בקומפולסיות מורכבות יותר כגון דחף להרבות בלעג או במלל הקשור בניבול פה, הכאת אדם אהוב, או נגיעה באברי המין של הלוקה בדחף עצמו או בשל אחרים. לא מדובר רק בטיקים פשוטים ומורכבים אלה גם בפעולות רצוניות ובלתי רצוניות, ולכן הורים, מורים וחברים מתקשים מאוד לדעת כיצד להגיב כראוי למה שנראה כפעולה מתגרה במכוון. עם זאת נראה כי מדובר בליקוי הנוגע במרכזי ויסות נירולוגיים בעלי חשיבות בתפקוד הסנסורימוטורי, ובמרכזי ויסות קוגניטיביים ורגשיים.

היסטוריה התפתחותית
הטיקים התנועתיים בתסמונת טורט מתחילים בערך בגיל 7. הטיקים הראשוניים הנראים הם בדרך כלל טיקים תנועתיים סובטיליים של הפנים. הנפוצים ביותר, הם עוויתות של העין אך ייתכנו גם הנעות של האף,  עוויתות של הפנים, ליקוק או נשיכה של השפתיים ו/או טיקים קוליים.

טיקים עוקבים על בסיס התקדמות ספאלוקאודלית משפעים על הראש והצוואר ולאחר מכן על החלקים העליונים של הגפיים. נדיר שתסמונת טורט תפרוץ במלוא עוצמתה בן רגע.
קשיי הקשב מופיעים אצל ילדים בני 4 בערך ולעיתים קודמת להם, הופעת טיקים. ילדים הלוקים בתסמונת טורט מתאפיינים לרוב באימפולסיביות ובפעלתנות מוטורית המופיעות לעיתים לצד דחפים מיניים ותוקפנים מוגברים, אולם אין מיתאם פשוט בין חומרת הטיקים לבין חומרת הבעיות ההתנהגותיות.

בגיל 10-11 התנסויות התרעה המקדימות את הופעת הטיק פוקדות ילדים רבים, וזוכות להקלה עם הופעתו. הסימן הסנסורי המבשר מעורר תחושה הדומה לזו המקדימה עיטוש או גירוד ונחווה כדורש ביצוע מידי ונמרץ של פעולת טיק כדי להחלישו. הטיק אמנם עשוי להביא הקלה אך לזמן קצר שבעקבותיה יחוש הילד מיד עליית מתח מחודשת. הוא ייאלץ להיכנע שוב לתחושה ולעתים מדובר בתחושה כי פעולה אפקטיבית לחוויית הטיק חייבת לכלול איכות של סכנה או תוקפנות כמרכיב הכרחי.

בתקופת החביון המאוחרת ובראשית שנות ההתבגרות – שנים מספר לאחר הופעת הטיקים, עולות ומופיעות פעולות טקסיות ומחשבות אובססיביות. תהליכים אובססיביים-קומפלסיביים בצעירים הלוקים בתסמונת של טיקים אינם הגנתיים באופן ראשוני ואף הופכים לליקויים מתמידים.

הטיקים והפרעות ההתנהגות הם לרוב מקור ללעג רב ולעלבונות שסופגים ילדי בית הספר הלוקים בתסמונת טורט. ילדים אלה מעריכים פחות את מראם החיצוני מאשר ילדים אחרים וגם באופן אובייקטיבי הם אינם אהודים.

תקופת גיל ההתבגרות מאופיינת בדרך כלל בשליטה עצמית רבה יותר ובהפחתה של חומרת הטיקים. אם כי מקצת הלוקים בתסמונת עדיין זקוקים לטיפול תרופתי בטיקים. התמורות שחלות בגיל זה עלולות להביא לידי תוקפנות מוגברת, אימפולסיביות, וכן נטייה מוגברת לאובססיביות, לקומפולסיביות, לחרדות ולידכאון. הצורך המתפתח להתנסות פרטית והיציאה אל מחוץ למשפחה כל אלה עלולים להשתבש  בגלל יחסו הדו-ערכי של המתבגר הסובל מתסמונת טורט.
במרבית המקרים ההפרעה מתייצבת בשנות ה-20 המוקדמות של החיים. הרעה במצב לאחר מכן היא נדירה מאוד. הפרעות התנהגות קשורות, הפרעת קשב (ADD) או הפרעת התנהגות (CD) נוטות להשתפר ב-50% מן המקרים. עם זאת כ- 90% מן הלוקים בתסמונת חשים מידה מסוימת של הפרעה בתפקוד היום-יומי, הנובעת מתסמין הטיקים כשלעצמו. במהלך ההתבגרות המוקדמת והמאוחרת חל שיפור בקרב הלוקים בתסמונת טורט וניכרת הפחתה יחסית בתסמיניהם, בתוך כך פוחתים גם השיבושים החברתיים שאפיינו את חייהם עד כה ודרכים חדשות להתמודדות נפתחות בפניהם.

טופס כתיבת שאלה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 thoughts on “תסמונת טורט”

 1. הופעת תיקים בגיל 15
  21-3-2013
  אבי כתב:

  בני בן 15.5 והחל לעשות תנועות של טלטול ראש. האם יכול להופיע טורט בגיל מאוחר יחסית?

 2. אז מה עושים?
  5-4-2013
  דנה אמא של ילד בן 8.5 כתב:

  הבן שלנו בן 9.5 סובל מ ADHD ונוטל ריטלין מגיל 6
  בעבר טופל גם בבעיות סנסומוטוריות. כל התיאור במידע על תסמונת טורט בעיקר בפיסקה על גיל 7 ועל הטיקים העוקבים תואמים את התנהגות הבן שלנו (לא צפינו בדחפים מיניים עדיין) היום רופא הילדים הפנה לנוירולוג ולבדיקת גלי מח
  אבל מה זה אומר ? אפשר לטפל/ להקל/ לעזור להקטין את התופעה?
  תודה מראש
  הורים מודאגים

 3. איך אפשר להקל על הטיקים?
  28-11-2013
  חן כתב:

  הבן שלי כמעט בן שמונה והוא באופן פתאומי מרגיש חובה להניע את הצוואר הכתפיים ועכשיו גם את הרגליים וטוען שהוא מרגיש משהו שמגרד לו בכל הגוף ולא נותן לו מנוח והוא מאוד רוצה להפסיק את התנועות השונות…
  איך אפשר לעזור לו?

  1. 28-11-2013
   אבי כתב:

   שלום
   את מתארת הפרעה בתנועה שהתחילה באופן פתאומי וככל הנראה ללא גורם ידוע ושגורמת לבנך למצוקה. בשלב הראשון כדאי מאוד לפנות לבירור אצל רופא המשפחה. אם תישלל סיבה רפואית להפרעה, מומלץ יהיה לפנות לאיש מקצוע מתחום בריאות הנפש (פסיכיאטר/פסיכולוג) לייעוץ.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 4. ילדה בת 4.5
  26-4-2015
  קרן כתב:

  שלום רב, ביתי בת ה 4.5 החל מאתמול מושכת בלסת כלפי מטה ומככת בגרונה כל כמה דקות. לאחר בירור בגן הכל כשורה וגם לא שמו לב לתופעה, השינה דלה אינה רציפה מזה זמן מה, מרטיבה בלילות ורוצה את קירבתי על הזמן. לא היה שינוי מהותי בחייה… ילדה שמקבלת הכל רגשי וחומרי. מביעה פחדים מאנשים רעים כמו המן הרשע וכדומה. האם הגיוני שהיא מפתח תת מונה טורט? יש לה התעסקות גם בענייני ניקיון, לא אוכלת במזלג לא מצוחצח, העוף צריך להיות לבן לגמרי וכאלה. אני קצת היסטרית בעניין.. מה ניתן לעשות? תודה

  1. 26-4-2015
   אבי כתב:

   שלום קרן,
   את מתארת מגוון רחב של סימפטומים שלא לגמרי ברור מה גורם להם ואם יש ביניהם קשר אבל נראה שהולכים ומתרבים בהדרגה. איני יודע מה משמעות המשיכה בלסת והכחכוח שהופיעו אתמול אבל ברור מאוד שאת מוטרדת מההתנהגויות והקשיים השונים. לכן נראה שכדאי לגשת לאיש מקצוע שיוכל לקבל את התמונה המלאה ולבחון יחד איתך את המצב. בשלב ראשון אפשר לפנות לרופא הילדים כדי לשלול בעיה גופנית כלשהי ולקבל ממנו הפנייה לבדיקה אצל הגורם המתאים.
   בברכה, אבי סוויסה פסיכולוג קליני


   בברכה,
   אבי סוויסה, פסיכולוג קליני

 5. התמודדות עם המערכת הסובבת ילד עם טורט
  7-5-2016
  אתי כתב:

  יש לי ילד בכיתה ה שהפעם הראשונה שהופיעו תיקים היתה בתחילת כיתה א .
  4 שנים היה תלמיד מצטיין לימודית והתנהגותית אך השנה התיקים חזרו בעוצמה רבה גם קוליים וגם מוטוריים (חשוב לציין שתמיד ליווה אותו גם חרדה מוגזמת ודחף לשליטה) ובבית הספר לא היו ערניים למצבו והעירו לו המון על הפרעות מכוונות בשיעור עד שהזמינו אותי לשיחה על התנהגותו בטענה שהוא הופך למטרד.
  גם שהארתי את תשומת ליבם למצבו לא ממש מבינים אותו ומגדירים אותו חוצפן שעושה דוקא.
  גם מבחינה חברתית היתה לו שנה קשה בעקבות. הטיקים אבל מצב זה השתפר.
  איך אני יכולה לעזור לילד ואיך אני גורמת למערכת להבין אותו?

  1. 7-5-2016
   אבי כתב:

   שלום אתי,
   איני יודע אם אתם מטופלים בגלל הטיקים והחרדה אך בכל מקרה חשוב לתת לילד את הטיפול המתאים. את שואלת לגבי הקשר עם המערכת, וכדאי לבדוק אם אפשר להיעזר בגורמים המטפלים כדי לגייס את שיתוף הפעולה של בית הספר. בנוסף, אולי כדאי לדבר עם פסיכולוגית בית הספר מטעם השפ”ח ולהיעזר בה בתיווך ביניכם לבין המורים.


   בברכה,
   אבי סוויסה פסיכולוג קליני