ייעוץ וטיפול פסיכיאטרי לילדים ונוער

פסיכיאטריית ילדים היא ענף ברפואה העוסק באבחון וטיפול בהפרעות רגשיות/נפשיות אצל ילדים ומתבגרים. פסיכיאטר ילדים ונוער הינו רופא המתמחה בבריאות הנפש של הילדות וגיל ההתבגרות. בעשור האחרון ישנה עליה בפניה של הורים לפסיכיאטר ילדים ונוער, מתוך רצון להבין את הצדדים הביולוגיים והנוירולוגיים של הקשיים והבעיות איתם מתמודדים בנם או בתם.

השכלתם והכשרתם של פסיכיאטרים לילדים ונוער מאפשרת להם להבין את קשר המורכב בין הפרעות רגשיות ומחלות רפואיות אחרות והקשרים שלהם עם הגנטיקה וההיסטוריה המשפחתית של הילד והמתבגר. תהליך אבחון הפרעה נפשית אצל ילדים ומתבגרים הינו תהליך עדין ומורכב משום שישנן התנהגויות שבהקשר מסוים עשויות להצביע על הפרעה נפשית, בעוד בהקשר אחר מופיעות כחלק מהתפתחות תקינה.

ייעוץ עם פסיכיאטר ילדים ונוער מתחיל בהערכה ראשונית, מתן אבחנה במידת הרלוונטיות, והתאמת טיפול תרופתי במידת הצורך או הפניה לקבלת טיפול אחר בהתאם. ייעוץ זה יכול להיערך במפגש אחד או בסדרת מפגשים. במקרים רבים ישנו יתרון לשילוב של טיפול או ייעוץ פסיכיאטרי יחד עם טיפול פסיכולוגי.

בין המצבים וההפרעות שמגיעים להערכה וטיפול אצל פסיכיאטר ילדים ונוער:
קשיי התנהגות בביה"ס ו/או במשפחה (קשיים בקבלת סמכות, נטייה לעימותים פיזיים או מילוליים וכיוב').
אוטיזם
הפרעת קשב ופעלתנות יתר (היפראקטיביות)
הפרעות טיקים (כגון טורט)
פסיכוזה
OCD (הפרעה אובססיבית כפייתית)
טראומה
הפרעות אכילה
דיכאון (שאצל ילדים עשוי להתבטא לעיתים דווקא בעצבנות ולאו דווקא במצב רוח ירוד)
הפרעות חרדה (כפוביות וחרדה כללית)
אובדנות
חיתוך ופציעה עצמית מכוונים
בחירת הטיפול המתאים מתבססת על ידע מחקרי מצטבר ומתעדכן ומותאמת לילדים ומתבגרים. המחקר הרב שנערך בתחום זיהה את הבסיס הביולוגי להפרעות השונות ומצא את סוגי הטיפול המתאימים לכל אחת מההפרעות.

לעיתים הורים חוששים לפנות לפסיכיאטר ילדים שמא תסתכם ההערכה במתן המלצה לטיפול תרופתי לבנם/בתם. בהקשר זה חשוב לדעת שפניה לפסיכיאטר ילדים ונוער אינה מסתכמת בהכרח בהמלצה על טיפול תרופתי כזה או אחר. לעיתים בעקבות ההערכה המקיפה שתעשה יחליט הפסיכיאטר דווקא לדחות או אף לשלול טיפול תרופתי ובמקום זאת להפנות לסוג טיפול מתאים יותר. בכל מקרה, זיכרו כי החשיבות בפניה היא קבלת חוות הדעת המקצועית בנוגע לקשייו של הילד. ההחלטה אם כן או לא לקבלה בסופו של תהליך היא אך ורק בידכם, ההורים.

במכון ממדים ניתן לפנות להערכה וייעוץ פסיכיאטרי של בנכם או בתכם באופן עצמאי ופרטי. מפגש זה, ככל יתר המפגשים במכון, מחוייב בסודיות רפואית. בנוסף, במידה ויומלץ טיפול פסיכולוגי, ניתן יהיה להמשיך את הטיפול בבן או בבת תחת אותה קורת גג, ע"י אחד או אחת ממטפלי המכון המנוסים שלנו.

נשמח להקשיב לכם,
התקשרו או השאירו פרטים ונשוחח בהקדם
077-996-9091